Aktualności

Podręczniki

Dokumenty

Kalendarz r. szk.

Projekty ucz.

Zajęcia pozalek.

Oferta dla ucznia

Samorząd ucz.

Dla rodziców

Nabór do gim

Egzamin gim.

Osiągnięcia

Historia szkoły

Nauczyciele

Galeria

Z życia szkoły

Plan lekcji

Strona główna

 


ROK SZKOLNY 2013- 2014

WYRÓŻNIENI GIMNAZJALIŚCI Z KLAS I i II w roku szkolnym 2013/2014

zobacz

ZABAWOWO I SPORTOWO

24 czerwca 2014 r. młodzież Gimnazjum nr 1 w Opocznie świętowała Dzień Sportu Szkolnego. Gimnazjaliści mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną i zaprezentować swoje umiejętności sportowe w ulubionych dyscyplinach. Na sali gimnastycznej rozegrano finał turnieju piłki siatkowej klas trzecich. Dziewczęta z klas pierwszych i drugich uczestniczyły w rozgrywkach w palanta sportowego, natomiast chłopcy rozegrali turniej w piłkę nożną. Siatkówka cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, toteż II edycja Turnieju Piłki Siatkowej Klas Trzecich Drużyn Mieszanych zgromadziła przy siatce reprezentacje wszystkich klas trzecich. Drużyny grały systemem "każdy z każdym", w sumie rozegrano 8 meczy. Ostatecznie
I m zajęła klasa IIIb
II m zajęła klasa III d
III m zajęła klasa III c
IV m zajęła klasa III a
.
Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały medalami.
W rozgrywkach w palanta sportowego wystartowały 3 klasy pierwsze i 3 klasy drugie. Grano systemem "każdy z każdym". Wśród klas pierwszych wygrała klasa Ic, natomiast wśród klas drugich I miejsce ex aequo zajęła klasa II a i II d.
Turniej piłki nożnej również cieszył się dużym zainteresowaniem wśród chłopców. Wystartowało 8 drużyn. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". Wśród klas pierwszych:
Im- klasa Ib,
II m – klasa I d,
III m –klasa I c,
IV m – klasa I a.
Wśród klas drugich:
I m –klasa II d,
II m –klasa II a,
III m –klasa II c,
IV m – klasa II e.
Zwycięskie drużyny nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami. Jednak niezwykle pocieszającym jest fakt, iż oprócz wspomnianej rywalizacji sportowej w całej imprezie zwyciężyła idea dobrej zabawy, szczególnie, że przecież niedługo wakacje. A zatem ze sportowo wakacyjnym pozdrowieniem nauczyciele wychowania fizycznego.

ZBIÓRKA NAKRĘTEK DLA BARTOSZA NADAL TRWA

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów naszej szkoły zebraliśmy znaczną ilość nakrętek, które zostały bezpośrednio przekazane dla Bartosza. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie akcji i prosimy o dalszą współpracę wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Więcej informacji na temat pomocy dla Bartosza można znaleźć na stronie:
http://www.bialaczow.pl/portal.php?aid=13590257545101165a3e3e0

KONKURS BIOLOGICZNY

Uczniowie klas drugich gimnazjum uczestniczyli w konkursie z biologii pt. „Tajemnice ciała człowieka”. Rozwiązywali dwuetapowy test dotyczący anatomii i fizjologii człowieka. Najlepsze wyniki osiągnęli:
1 miejsce - Korneliusz Bolek
2 miejsce - Klaudia Piekarska
3 miejsce - Kamil Jachimowski
Gratulujemy wyników!

KONKURS PRZYRODNICZO – FOTOGRAFICZNY „PIĘKNO PRZYRODY OPOCZYŃSKIEJ”

Uczniowie klas I-III Gim. brali udział w konkursie przyrodniczo – fotograficznym „Piękno przyrody opoczyńskiej”. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na walory przyrodnicze najbliższej okolicy oraz dał możliwość zaprezentowania zdolności fotograficznych naszych uczniów. Komisja konkursowa w składzie: Alina Kaźmierczyk, Mariola Sikorska, Michał Kaźmierczyk, Katarzyna Kapusta wybrała najlepsze zdjęcia: W kategorii najciekawszy krajobraz:
1 miejsce – Magda Sitkowska
2 miejsce – Szymon Świątek
3 miejsce – Aleksandra Wijata
W kategorii – przyroda ożywiona – rośliny:
1 miejsce – Klaudia Toporkiewicz
2 miejsce – Świątek Szymon
3 miejsce – Kinga Jaworska
W kategorii przyroda ożywiona – zwierzęta:
1 miejsce – Klaudia Toporkiewicz
2 miejsce – Klimek Wiktoria
3 miejsce – Jakub Żabka
W kategorii – ogólne wrażenia artystyczne wyróżniono: Jakuba Żabkę, Klimek Wiktorię, Julię Cuper i Olę Wijatę.

I KONKURS POEZJI ANGLOJĘZYCZNEJ

12 czerwca w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja Konkursu Poezji Anglojęzycznej dla uczniów gimnazjum i liceum pod hasłem: Without art in our life what is left? W konkursie wzięło udział 32 uczniów gimnazjum i liceum, recytując utwory poetów angielskich, amerykańskich, a nawet australijskich. W repertuarze znalazły się zarówno klasyki, jak i poezja współczesna. Uczniowie nie tylko recytowali wiersze znanych anglojęzycznych poetów, ale również zapoznawali się z ich życiorysami, sukcesami i ciekawostkami z życia. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: p. M. Stępień i p. U. Cieluch. Uczniowie byli oceniani w kategorii: liceum i gimnazjum. Ponadto jury przyznało 5 wyróżnień. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a zwycięzcy dyplomy i nagrody książkowe. Tegoroczni zwycięzcy w gimnazjum to:
I miejsce – Dominik Raczyński
II miejsce – Wiktor Badura
III miejsce – Edyta Maślak
Organizatorkami przedsięwzięcia były panie: Ewa Gołąb i Edyta Trębarczyk-Kowalska. Event prowadzili: Daria Kowalska i Piotr Gielec. Czas oczekiwania na werdykt jury umilała nam Klaudia Pietrzyk, w której wykonaniu mogliśmy usłyszeć kilka romantycznych i nostalgicznych angielskich przebojów.

Konkurs multimedialny Welcome to Australia

Kolejna edycja cieszącego się dużą popularnością wśród uczniów konkursu, którego tegoroczny temat dotyczył Australii. Konkurs ma na celu wzbudzanie zainteresowania i poszerzanie wiedzy o świecie przy jednoczesnym wykorzystaniu wiedzy i umiejętności interdyscyplinarnych uczniów. Tegoroczni zwycięzcy:
1. Daria Kowalska 3C
2. Mariusz Sokół 1C
3. Dominika Wołodkiewicz 3C
Wyróżnienia- Julia Cuper i Kinga Świąder

IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi
O Sport! Ty - radość! O Sport! Ty - pokoj..

Konkurs odbył się w dniach 5-6 czerwca 2014 r. w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Przez dwa dni reprezentanci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski zmagali się z rosyjskim repertuarem muzycznym. Nie zabrakło tu klasyki i muzyki współczesnej, utworów z dziedziny pop, rock, folk, operowej czy ballad. Ich umiejętności oceniało międzynarodowe jury. Honorowy patronat sprawowali: Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce – Aleksander Alekseev, Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki - Jolanta Chełmińska i Łódzki Kurator Oświaty – Jan Kamiński. Nasze gimnazjum reprezentował zespół w składzie: Anna Urazińska, Karolina Skorupa, Jakub Deka i Paweł Knop. Uczniowie, którzy przygotowywali się z pomocą p. Larysy Radzewicz, zdobyli wyróżnienie.

WROCŁAW - PRAGA - WYCIECZKA KLAS IIa, IIb, IIc i IIe

Dni 3-5 czerwiec uczniowie klas IIe, IIc, IIa, IIb nie zapomną na długo. W tych dniach bowiem wraz z p. Anną Malicką, p. Edytą Starus, p. Elżbietą Paduszyńską i p. Marianną Pigułowską wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę do Wrocławia i Pragi. Pierwszym celem na naszej drodze była najstarsza część Wrocławia-Ostrów Tumski. Mieliśmy okazję zobaczyć wielką Katedrę pw. św. Jana Chrzciciela, a także Muzeum Archidiecezjalne, Ogród Botaniczny oraz przespacerować po słynnym Moście Tumskim. Zmęczeni wyjechaliśmy z Wrocławia i pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby na nocleg. Drugi dzień rozpoczęliśmy wcześnie, by jak najszybciej wyruszyć do Pragi. Dojechaliśmy na uroczystą zmianę warty przy Zamku Praskim, która odbywa się codziennie w południe. Ponadto pani przewodnik oprowadziła nas po Zamku na Hradczanach-jednym z największych na świecie, Katedrze Św. Wita, Wacława i Wojciecha, w której przechowywane są insygnia koronacyjne królów czeskich. Podziwialiśmy liczne rzeźby na Moście Karola, natomiast na Starym Mieście obserwowaliśmy wybijanie godziny przez zegar astronomiczny. Przeszliśmy później na Plac Wacława, gdzie stoi wielki pomnik św. Wacława, natomiast na samym placu mieliśmy czas na zakupienie pamiątek czy posiłku, oczywiście porozumiewając się po angielsku:-) Po tylu atrakcjach do Polski wróciliśmy wyczerpani, ale pełni wrażeń. W ostatnim dniu, kierując się powoli w stronę Opoczna, pojechaliśmy jeszcze do "Western City"- miasteczka z całą masą atrakcji zaczynając od przejażdżki na koniu do rzucania nożami. Następnie zwiedziliśmy trzeci co do wielkości zamek w Polsce-Książ. Następnie pojechaliśmy do palmiarni, gdzie mogliśmy podziwiać okazałe palmy i kaktusy. Nocą dotarliśmy do Opoczna bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia.

TY TEŻ MASZ TALENT

„Pasja to coś co pomaga nam oderwać się od codzienności problemów, coś co pozwala wyzwolić w sobie emocje, stać się prawdziwym sobą. Jest nią taniec, śpiew, pisanie czy chociażby iluzja. Nazywać pasją można wszystko co kochamy robić, w czym czujemy się naprawdę spełnieni”. 30 maja uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Nr 1w Opocznie uczestniczyli w II edycji konkursu Ty Też Masz Talent. W zmaganiach konkursowych udział wzięły dzieci z klas O-III, IV-VI, I-III Gimnazjum. Uczestnicy prezentowali swoje pasje, uzdolnienia z różnych dziedzin: taniec, śpiew, gry na instrumentach muzycznych, sztuczki magiczne, gimnastyka artystyczna, akrobatyka, balet czy zespoły instrumentalne. W sumie na scenie zaprezentowało się 120 uczestników. Ich fantastyczne zmagania oceniało JURY w składzie:
1.Mariola Sikorska – nauczyciel plastyki
2.Justyna Grabowska – instruktor tańca
3.Izabela Małocha – nauczyciel muzyki
4.Wiesława Wolska – nauczyciel wf, instruktor fitness
5.Urszula Rudzka – nauczyciel języka polskiego i opiekun kółka teatralnego
Jury w każdej kategorii wyłoniło 3 najciekawsze prezentacje. Jednak najważniejsza była w tym wszystkim wspaniała zabawa, a występy uczestników stały się inspiracją dla innych osób, do odnalezienia w sobie zainteresowań czy też pasji. W kategorii gimnazjum uznanie jurorów i publiczności zdobyły:
MARMOLADA ( Jakub Deka, Paweł Knop, Tomasz Bolek)- zespół instrumentalny
POWODZIANIE (14 osób kl. I c)- grupa rytmiczna
Aleksandra Wojtaszczyk kl. I b – śpiew z akompaniamentem gitary.
Wyróżniono także występ Natalii Pręcikowskiej z kl. III a (śpiew).
Konkurs przygotowały panie: Izabela Małocha i Wiesława Wolska, natomiast nagrody: statuetki, medale i dyplomy oraz słodycze ufundowali sponsorzy:
1.Dyrekcja ZSSnr1 w Opocznie
2.Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
3.Piekarnia Jaciubek. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy zadbali nie tylko o dobór właściwego repertuaru swoich prezentacji, ale również o oprawę sceniczną. Zaangażowanie rodziców, nauczycieli, sponsorów i samych uczestników przyczyniło się do powstania pięknego widowiska, a uśmiech i radość dzieci i rodziców jest motywacją do organizowania kolejnych edycji. W końcu „Nie samą nauką uczeń żyje”.

Konkurs języka rosyjskiego dla klas I gimnazjum

Konkurs odbył się w dniu 30 maja 2014 r. Celem konkursu było sprawdzanie wiedzy i umiejętności zdobytej przez pierwszy rok nauki języka rosyjskiego w klasie pierwszej gimnazjum. W konkursie uczestniczyły trzy dryżyny z kl. I b i I d.
I miejsce - Krawczyk Weronika, Łukasik Natalia, Jędrzejczyk Agata,
II miejsce - Świąder Kacper, Kołodziejczyk Łukasz, Benkowski Wiktor,
III miejsce - Snochowski Robert, Kacprzyk Karol, Raczyński Dominik.

Organizatorką konkursu była p. L. Radzewicz

KONKURS CHEMICZNY

29 maja 2014r. odbył się szkolny konkurs chemiczny. Uczniowie klas pierwszych i drugich gimnazjum mogli sprawdzić swoją wiedzę z chemii rozwiązując zestaw konkursowy składający się z zadań zamkniętych i otwartych. Oto laureaci konkursu:
klasy I gimnazjum
I miejsce – Witold Adamczyk kl.Ia
II miejsce - Robert Snochowski kl.Id
III miejsce – Kinga Ciecierska kl.Ia i Michał Ryba kl.Ib
klasy II gimnazjum
I miejsce – Milena Gwadera kl.IId
II miejsce - Przemysław Paduch kl.IIe
III miejsce – Kamil Jachimowski kl.IIa
Organizatorki konkursu p. E. Paduszyńska, p. E. Starus i p. A. Toporkiewicz dziękują wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulują sukcesu.

Spotkanie z podróżnikiem p. Ryszardem Czajkowskim

Dnia 26 maja 2014 r. grupa uczniów z klas: I C, III B i III D Gimnazjum z nauczycielką geografii p. Aliną Kaźmierczyk udała się do Muzeum Regionalnego w Opocznie na spotkanie ze znanym z ekranów telewizji podróżnikiem panem Ryszardem Czajkowskim. Spotkanie otwierało wystawę „Święte miejsca. Święci mężowie. Indie”. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści podróżnika. Prelekcja poparta była licznymi slajdami i ściśle wiązała się z wystawą. W końcowej części spotkania p. Czajkowski odpowiadał na liczne pytania zebranych. Spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którym niewątpliwie jest pan Ryszard Czajkowski było dla uczniów niezwykłym przeżyciem.

„Turniej Bezpieczeństwa Wiedzy o Ruchu Drogowym”

Po zwycięstwie w eliminacjach miejsko-gminnych w/w turnieju reprezentacja Gimnazjum nr 1 w Opocznie w składzie Oskar Fiderek, Oskar Krupa, Kacper Morawski wzięła udział w eliminacjach powiatowych w dniu 16.04.2014r. w Komendzie Powiatowej Policji w Opocznie. Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. Nasi chłopcy spisali się rewelacyjnie i zajęli pierwsze miejsce uzyskując awans do finałów wojewódzkich. Kacper Morawski zwyciężył również w klasyfikacji indywidualnej. Finały wojewódzkie odbywały się 16 maja w Łodzi. Nasza reprezentacja uplasowała się poza miejscami medalowymi. Opiekunem był Andrzej Domagała.

WYCIECZKA W BESKIDY

W dniach 14 – 16 maja 2014 r. odbyła się wycieczka w Beskidy pod przewodnictwem p. Grażyny Pytlos, p. Beaty Kałuży i p. Moniki Guzik. W środę o godzinie 8:00 klasy III a i III d gimnazjum spotkały się na zbiórce, aby później wspólnie wyruszyć w drogę. Zapowiadała się ładna pogoda, jednak po przejechaniu pewnego odcinka drogi, zaczął intensywnie padać deszcz. Pomimo niesprzyjającej aury wszystkim dopisywała pogoda ducha. Naszą wycieczkową przygodę rozpoczęliśmy od
zwiedzania Parku Miniatur w Inwałdzie. Uwagę skupiliśmy na wykonanych z wielką dokładnością miniaturach znanych budowli z całego świata. Dzięki temu mogliśmy choć na kilka chwil przenieść się oczyma wyobraźni m.in. do Paryża, by zobaczyć Wieżę Eiffla, do Rzymu z Bazyliką św. Piotra, czy do Nowego Yorku, by podziwiać Statuę Wolności. Następnie udaliśmy się do ośrodka „Sosna” w Wiśle na nocleg. czytaj więcej

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 06.05-09.05.2014r uczniowie klas: IIIb i IIIc gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Zakopanego. Opiekunami były: p. J.Felis, p. E.Reszel, p. E. Kaczmarczyk. Po długiej podróży uczestnicy dotarli do Pensjonatu "Kurant", gdzie zjedli obiad. Następnie udali się na Krupówki ,a potem kolejką linową wjechali na Gubałówkę. Uczniowie mogli podziwiać piękną panoramę Tatr idąc w stronę Butorowego Wierchu ,a także zjeżdżając z niego wyciągiem krzesełkowym. Drugiego dnia cała grupa z przewodnikiem wybrała się do Morskiego Oka. Wędrówka była długa i męcząca, ale warto było pokonać tak długi dystans, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Trzeciego dnia rano padał deszcz więc wszyscy poszli do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie uczestniczyli we mszy świętej. Następnie zwiedzili Muzeum Hasiora i Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czwartego dnia trzeba było wracać. Przed wyjazdem wszyscy jeszcze pojechali na Krupówki. Najpierw cała grupa była w Domu Do Góry Nogami, a potem był czas wolny na zakup pamiątek. Późnym wieczorem zadowoleni i zmęczeni po długiej podróży uczestnicy wycieczki wrócili do domu. Więcej zdjęć z wycieczki w galerii.

Konkurs o tytuł Najlepszego Fizyka w klasach drugich gimnazjum

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie klas drugich gimnazjum przystąpili bardzo licznie do Konkursu. Miał on na celu sprawdzenie swojej wiedzy z fizyki z zakresu dwóch lat nauki przedmiotu. Pierwszy etap odbył się w grudniu 2013 r., a udział wzięło 56 uczniów. Do drugiego etapu, który odbył się w kwietniu 2014 przeszło 16 uczniów, którzy zmagali się już z trudniejszymi zadaniami. I tak tytuł Najlepszego Fizyka w roku szkolnym 2013/2014 zdobyli:
I miejsce Piotr Książek z kl. II b
II miejsce Korneliusz Bolek z kl. II e
III miejsce Aleksandra Szczepanik z kl. II b
GRATULACJE !!!

Warsztaty dla uczniów klas szóstych

W dniu 29 kwietnia, w ramach Dni Otwartych odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej. Uczestnicy zapoznali się z kulturą, najpiękniejszymi bajkami, zwyczajami rosyjskimi. Cieszy, że uczniowie czynnie włączali się i prezentowali swoją wiedzę o kulturze rosyjskiej. Uczniowie klas gimnazjalnych Karolina Skorupa i Jakub Wilk zaśpiewali piosenki w języku rosyjskim. Praca uczniów i przeprowadzone warsztaty przygotowała p. Larysa Radzewicz

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego

16 kwietnia 2014 roku odbyło się w Łodzi uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Triumfował uczeń klasy I b naszego gimnazjum: Michał Ryba, który uzyskał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego i otrzymał nagrodę oraz list gratulacyjny z rąk Łódzkiego Kuratora Oświaty. Jest to dla nas ogromne wydarzenie tym bardziej, że już drugi rok z rzędu uczeń naszego gimnazjum zostaje laureatem wyżej wymienionego konkursu.
Michałowi gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Powtórka przed egzaminem

W dniu 16 kwietnia został przeprowadzony konkurs biologiczny dla uczniów III klas gimnazjum. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy chcieli sprawdzić swoją wiedzę biologiczną przed egzaminem gimnazjalnym. Gimnazjaliści rozwiązywali test składający się z 39 zadań o różnym stopniu trudności. Konkurs przygotowały: p. M. Stępniewska i p. A. Toporkiewicz.

JASNE, ŻE KLAR! - DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

We wtorek 15.04.2014 do naszej szkoły, w ramach obchodów Dnia Języka Niemieckiego, zawitał kolorowy Volkswagen z logo Deutsch Wagen Tour, by w przyjazny i zabawny sposób pokazać uczniom klas szóstych zalety nauki języka niemieckiego. Inicjatorką spotkania była nauczycielka języka niemieckiego p. Beata Sadura przy współudziale p. Anny Sadowskiej-Tomasik i p. Katarzyny Bogatek. Obchody Dnia Języka Niemieckiego rozpoczął występ uczennic z klasy I c gimnazjum, które zaśpiewały piosenkę „Schnappi” i powitały w ten sposób lektorkę j. niemieckiego p. Katarzynę Żurawską, która współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. czytaj więcej

DZIEŃ PROJEKTÓW

Dzień 16 kwietnia 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów Gimnazjum nr 1. Uczniowie klas I będą obserwować prezentacje uczniów klas II według podanego harmonogramu:
kl. I a – sala 120
kl. I b – sala 125
kl. I c – 20 pierwszych uczniów - sala 227
kl. I d – 20 pierwszych uczniów – sala 224
kl. Ic i kl. I d – pozostali uczniowie – sala 228
Harmonogram dnia i tematyka projektów: czytaj więcej

Maraton Gimnazjalny z Języka Angielskiego

Jak co roku i już po raz piąty odbył się w naszej szkole Maraton Gimnazjalny z Języka Angielskiego. Ponad 30 uczniów z klas III gimnazjum nr 1 w Opocznie w dniach 8 i 15 kwietnia 2014 r. rozwiązywało przez kilka godzin arkusze egzaminacyjne z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, ćwicząc umiejętności: słuchania, czytania, pisania i stosowania środków językowych. Wszystkich uczestnikom maratonu oraz pozostałym gimnazjalistom klas trzecich organizatorki maratonu p. Katarzyna Mieszczankowska i p. Urszula Cieluch życzą powodzenia na właściwym egzaminie z języka angielskiego.
TRZYMAMY KCIUKI !!!

MARATON CHEMICZNY

26 marca i 11 kwietnia 2014r. grupa uczniów klas trzecich naszego gimnazjum spotkała się, aby kilka godzin spędzić w bardzo pożyteczny sposób. Gimnazjaliści postanowili sprawdzić stopień swojego przygotowania z chemii do egzaminu gimnazjalnego, który zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie rozwiązywali zestawy zadań egzaminacyjnych o zróżnicowanym stopniu trudności i tematyce, więc każdy mógł
znaleźć coś dla siebie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie pracowali w grupach, dzięki czemu mogli wymieniać się pomysłami na rozwiązanie niektórych zadań. W razie problemów pomocą służyła im organizatorka przedsięwzięcia i nauczycielka chemii - p. Edyta Starus, wyjaśniając na bieżąco wszelkie wątpliwości. Taki „trening” na pewno przyczyni się do uzyskania lepszych wyników na egzaminie.

Łucja Wiktorowicz Mistrzynią Polski

W Ustrzykach Dolnych w Bieszczadach zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Młodzików, Juniorów Młodszych i Juniorów w biegach górskich stylem anglosaskim na krótkim dystansie. Na trasie rywalizowało 174 biegaczy. W kategorii dziewcząt najlepiej spisała się Łucja Wiktorowicz, uczennica klasy II a, która zajmując I miejsce została mistrzynią Polski. Warto wspomnieć, iż 15 marca 2014 r.
Łucja startowała w Mistrzostwach Polski LZS w Biegach Przełajowych w Żerkowie. W kategorii młodziczek na dystansie 1500 m Łucja również stanęła na podium zajmując III miejsce.
Gratulujemy!
Na zdjęciach Łucja na starcie oraz z trenerem Jackiem Wojtarkiem.

„Militarna” młodzież z Jedynki

Wielokrotnie mieliśmy okazję przekonać się o różnorodności zainteresowań młodzieży z Jedynki. Także i tym razem nasi podopieczni zaskoczyli nas swoją sprawnością fizyczną w połączeniu z niecodziennym hobby – militariami. 4 kwietnia 2014r reprezentacja Gimnazjum nr 1 wzięła udział w I Biegu Militarnym, zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Mroczkowie Gościnnym. Wśród uczestników byli członkowie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz 25. Brygady Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Bieg odbywał się w trzech kategoriach: gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i open. Do rywalizacji przystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 3, Gimnazjum w Mroczkowie Gościnnym, Gimnazjum w Wygnanowie, Gimnazjum w Ogonowicach i Gimnazjum nr 1 w Opocznie. Drużyny rywalizowały na zasadzie sztafety składającej się z 4 zawodników. Miejsce w klasyfikacji końcowej wyznaczała suma czasów wszystkich zawodników danej drużyny. Zawodnicy rywalizowali na trasie z przeszkodami. Po dobiegnięciu do stanowisk strzeleckich mieli do wykonania po trzy strzały z replik broni ASG w pozycji leżącej. Brak celności skutkował pokonaniem rundy karnej. Nasze dziewczęta wystartowały w dwóch sztafetach i spisały się „na medal”. Pierwsza sztafeta w składzie: Zuzanna Łakomska, Łucja Wiktorowicz, Małgorzata Piotrowska i Kinga Jaworska zajęła 1 miejsce a druga w składzie: Julia Kot, Julita Karolak, Marta Cichawa i Magda Sitkowska miejsce 3. Drużyny otrzymały puchary i dyplomy. Indywidualnie wśród dziewcząt najlepiej wypadła Małgorzata Piotrowska z czasem 1 min. 24s. Gratulacje! Opiekunem grup jest Wiesława Wolska.

RAJD ROWEROWY DO SPAŁY

W poniedziałek, 31 marca uczniowie klasy III „d” gimnazjum wzięli udział w rajdzie rowerowym do Spały i Konewki. W wycieczce wzięło udział 20 uczniów. Głównym celem rajdu było zwiedzenie bunkrów poniemieckich w Jeleniu i Konewce. Rajd odbył się na trasie Opoczno – Bukowiec – Kraśnica – Brzustów – Jeleń – Spała – Konewka – Spała – Brzustów – Kraśnica – Opoczno. Długość trasy wyniosła ponad 70 km. Wycieczka zakończyła się lekko po godzinie 17.00. Rajd zorganizowali nauczyciele: p. Jacek Słowikowski i Arkadiusz Nita. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wzorowe zachowanie się, a także za zniesienie trudów wycieczki.

MARATON MATEMATYCZNY

Dnia 25 marca 2014r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się Maraton Matematyczny dla uczniów klas III gimnazjum. Wzięło w nim udział 54 uczniów. W godzinach od 17oo do 21oo uczniowie rozwiązywali zestawy zadań, przygotowując się do egzaminu gimnazjalnego. Testy zawierały zadania otwarte i zamknięte o różnym stopniu trudności. Gimnazjaliści pracowali w grupach, mogli się wymieniać pomysłami na zadania, byli bardzo zaangażowani co pomogło im rozwiązać napotkane problemy matematyczne. Maraton zorganizowały p. A. Bobrowska, G. Pytlos i A. Malicka. W czasie maratonu uczniowie mogli liczyć na fachową pomoc i sprawdzenie poprawności rozwiązań. Trzymamy kciuki, aby podjęty wysiłek przyniósł efekty na egzaminie.

SZACHOWA WIOSNA W „JEDYNCE”

W dniu 21 marca jak co roku, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, odbyły się VI Indywidualne Szachowe Mistrzostwa ZSS nr 1. W zawodach wzięło udział rekordowo 57 uczniów ze wszystkich rodzajów szkół. Zawodnicy rozegrali 7 rund. Mistrzem szkoły został Rafał Piekarski – uczeń klasy II „c” LO. II miejsce zajął Adam Wołonkiewicz -(kl. II „c”LO), a III miejsce zajął Michał Ryba – klasa I „d” gimnazjum. Dyplomy, nagrody i medale rozdano także w kategorii „szkoła podstawowa”. Organizatorzy zawodów dziękują:
- Dyrekcji ZSS nr 1,
- klubowi Opoczniance,
- LZS „Iskrze” Kruszewiec,
- Parafii Św. Bartłomieja w Opocznie,
- Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Opocznie.

Oj, działo się działo…. – uczniowie z Jedynki z wizytą w Kielcach

Majonez kielecki, musztarda kielecka, snaki i inne przysmaki? – co mają wspólnego z naszą wycieczką? Otóż wiele, ale po kolei.
Okazuje się, że region kielecki rozsławił te markowe przysmaki, ale piękne miasto Kielce poznaliśmy dzięki naszemu wspaniałemu przewodnikowi p. Dariuszowi Wiatrowskiemu. Nazwisko naszego przewodnika – znaczące – gonił z atrakcjami, które dla nas przygotował. Robił to w iście "wiatrowskim" tempie, ale profesjonalnie, rzeczowo. Pan Wiatrowski był inicjatorem wycieczki, która odbyła się 20 marca br. dla klas:I a, a dołączyły klasy I c i II b Gimnazjum nr 1 w Opocznie. Było nas – bagatela – 51 uczestników. Opiekę nad "gromadką" sprawowały nauczycielki: p. Elżbieta Paduszyńska i p. Barbara Gładysz – Lasota.
Wyruszyliśmy punktualnie o 6:00 rano, po sprawnych oględzinach władz policyjnych. Pan Dariusz już od początku zgotował nam niespodziankę – gościliśmy na antenie radia Kielce. czytaj więcej

II Szkolne Obchody Światowego Dnia Frankofonii

W związku z przypadającym na 20 marca Międzynarodowym Dniem Frankofonii, języka francuskiego i kultury krajów frankofońskich 14 marca odbył się w naszej szkole koncert piosenki francuskojęzycznej „Voyage dans le temps avec la chanson française.” („Podróż w czasie z piosenką francuską”). Uczniowie naszej społeczności szkolnej wykonali wybrane przez siebie piosenki w języku francuskim urzekając niejednokrotnie swoimi umiejętnościami wokalnymi. Naszą podróż w czasie zaczęliśmy od roku 1975, kiedy to Joe Dassin wylansował swój przebój „Et si tu n’existais pas”. Wzorem ubiegłego roku w przerwach między piosenkami mogliśmy wysłuchać różnych informacji na temat wydarzeń jakie miały miejsce we Francji zgodnie z rokiem powstania danej piosenki. Dużo emocji, a nawet wzruszeń dostarczyły nam
wspomnienia z naszej ostatniej wycieczki do Paryża i Eurodisneylandu w postaci prezentacji multimedialnej zawierającej najzabawniejsze zdjęcia, a nawet krótkie filmiki opatrzone wesołym komentarzem. Prezentacje tę wykonały Weronika Wojtal i Patrycja Sulgostowska.
Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Zapraszamy na podobny koncert w przyszłym roku szkolnym!

Maraton Fitness i znów sukcesy

W piątek, 14 marca nasza reprezentacja uczestniczyła w Maratonie Fitness zorganizowanym przez ZSO w Opocznie. W maratonie udział wzięły reprezentacje szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu opoczyńskiego. Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Opocznie wykazała się doskonałą znajomością podstawowych i zaawansowanych kroków aerobiku, bardzo dobrą kondycją fizyczną, oraz doskonałymi umiejętnościami rytmiczno – tanecznymi. Te cechy oraz bezbłędne opanowanie zaprezentowanych układów choreograficznych w połączeniu z harmonią piękna i estetyką ruchu przesądziły o wyniku. Jurorzy w kategorii szkół gimnazjalnych przyznali 10 pierwszych miejsc, 10 drugich i 10 trzecich. Nasi uczniowie zdobyli 5 złotych medali, 4 srebrne i 1 brązowy. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę liczbę naszych reprezentantów, wystartowało 10 osób i wszyscy wrócili z medalami, nawet debiutanci. Wynik tej imprezy świadczy o tym, iż młodzież w „samorządówce ”jest doskonale i wszechstronnie przygotowana do zawodów sportowych z różnych dyscyplin, a fitness stał się atrakcyjną, lubianą i popularną formą ruchu zaszczepianą młodzieży od najmłodszych lat od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum aż do liceum. Wyniki mówią same za siebie! Złote medale zdobyły: Kinga Świąder, Paulina Taraśkiewicz, Agnieszka Dorocińska, Martyna Jaciubek i Weronika Stępniewska. Srebro zdobyły: Wioletta Kałużyńska, Martyna Sadura, Weronika Owięcka i Agata Łuczka. Brązowy medal zdobył debiutant Dawid Czerniak. Brawo!
Opiekunem grupy jest Wiesława Wolska.

KONKURS MATEMATYCZNY „RUSZ GŁOWĄ”

21 lutego 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie został przeprowadzony VI Powiatowy Konkurs Matematyczny „Rusz Głową”. W finale wzięło udział 27 najlepszych uczniów z 12 gimnazjów powiatu opoczyńskiego. Nasze gimnazjum reprezentowało 4 uczniów. Dnia 7 marca 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Opocznie odbyło się podsumowanie tego konkursu. Piotr Molka ucz. klasy III d zajął III miejsce, Rafał Solnica ucz. klasy II e zdobył wyróżnienie, natomiast Martyna Chrustowicz z kl. III d i Maciej Kołodziejczyk z kl. III a zostali finalistami tego konkursu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

Michał Ryba finalistą
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii

Michał jest uczniem klasy Ib naszego gimnazjum. W bieżącym roku szkolnym postanowił sprawdzić swoją wiedzę historyczną przystępując do konkursu z tego przedmiotu. Szczęśliwie przebrnął przez etap szkolny i rejonowy i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Eliminacje wojewódzkie odbyły się 27 lutego 2014 r. w Łodzi. Składały się z dwóch części. W części pierwszej Michał rozwiązywał test zawierający zadania zamknięte i otwarte. W części drugiej rozwiązywał zadania na podstawie map historycznych i planów miast. Wynik, jaki Michał osiągnął na etapie wojewódzkim, wprawdzie nie zapewnił mu tytułu laureata, ale był imponujący (80%) i świadczy o jego wysokim poziomie wiedzy i umiejętności historycznych.

Turniej miejsko - gminny w piłce koszykowej dziewcząt

Dnia 19 lutego 2014 r. w ZSS nr 3 w Opocznie został rozegrany turniej miejsko - gminny w piłce koszykowej dziewcząt kl. I-III gimnazjum. Nasze koszykarki po zaciętej walce sportowej o I miejsce ostatecznie przegrały tę walkę i zajęły II miejsce. A oto skład drużyny koszykarskiej dziewcząt:
• Kinga Jaworska kl. II D
• Magda Sitkowska II D
• Weronika Kopacz II D
• Martyna Jaciubek II D
• Agnieszka Dorocińska II D
• Katarzyna Adamczyk II D
• Natalia Pabijanek II D
• Roksana Jędrasik II D
• Weronika Zdun II D
• Milena Gwadera II D
• Dominika Wołonkiewicz III C
• Kinga Świąder III C
• Wioletta Kałużyńska III C
• Paulina Wędzikowska III C
• Daria Będkowska III A
Do zawodów dziewczęta z „Jedynki” przygotowała nauczycielka wychowania fizycznego p. Danuta Karasińska.

VI Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego
w Lekkoatletyce Szkół Gimnazjalnych

We wtorek 18 lutego w hali Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyły się VI Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkoatletyce Szkół Gimnazjalnych zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Mistrzostwa cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością wśród młodzieży szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział 11 szkół gimnazjalnych. Nasze gimnazjum reprezentowała młodzież z kl. I-III. W klasyfikacji medalowej szkoła zajęła IV miejsce zdobywając 1 złoty i 1 srebrny medal. Miejsca na podium wywalczyły uczennice:
I miejsce w biegu na 600m – Łucja Wiktorowicz kl. II A
II miejsce w skoku wzwyż- Aleksandra Wijata kl. I B

Pozostali uczniowie, którzy rywalizowali w zawodach również zajęli bardzo dobre miejsca tuż za podium. Uczniowie którzy stanęli na podium otrzymali medale, dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki wychowania fizycznego: p. Halina Sosnowska i p. Danuta Karasińska.

KONKURS MATEMATYCZNY "PANGEA"

W grudniu 2013 roku 76 uczniów Gimnazjum nr 1 przystąpiło do I etapu Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Pangea, organizowanego przez University Vistula i Meridian International schools. 500 najlepszych osób na każdym poziomie klas kwalifikowało się do finału. Otrzymaliśmy wyniki. Miło nam poinformować, że na zawody finałowe zostali zaproszeni następujący uczniowie:
Piotr Molka z klasy III d
Rafał Solnica z klasy II e
Piotr Stropa z klasy II b

Finał odbędzie się 28 marca 2014 r. w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy chłopcom sukcesu i życzymy powodzenia w finale.
Informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie.

MASTERS OF ENGLISH

Dnia 7 marca 2014r. w ZSS nr 1 w Opocznie odbył się II Powiatowy Drużynowy Konkurs Języka Angielskiego „MASTERS OF ENGLISH”. W konkursie wzięło udział 6 gimnazjów z powiatu opoczyńskiego, w tym: Gimnazjum nr 1 w Opocznie, Gimnazjum nr 2 w Opocznie, Gimnazjum nr 3 w Opocznie, Publiczne Gimnazjum w Prymusowej Woli, Gimnazjum w Paradyżu, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy. Każdą szkołę reprezentowało 4 uczniów, którzy wspólnie ustalali odpowiedzi w teście leksykalno-gramatycznym z elementami kultury krajów anglojęzycznych, przez co atmosfera konkursu była mniej milcząca niż na typowych konkursach. czytaj więcej

MISTRZOSTWO GMINY I WICEMISTRZOSTWO POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ
DLA CHŁOPCÓW Z NASZEGO GIMNAZJUM

Dnia 3 marca 2014r. w ZSS nr 3 odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Siatkowej chłopców. Zawody zorganizowane były przez Szkolny Związek Sportowy w ramach Gimnazjady. Do zawodów przystąpiły zespoły z terenu gminy Opoczno: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz Gimnazjum z Zespołu Szkół Prywatnych. Rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”. Zawodnicy z „Jedynki” rozegrali bardzo dobre zawody wygrywając wszystkie spotkania po 2:0. Zwycięstwo w zawodach gminnych i zdobycie tytułu Mistrza Gminy dało im prawo do reprezentowania gminy na zawodach powiatowych. czytaj więcej

Udany występ siatkarek

28 lutego 2014r w Gimnazjum nr 3 w Opocznie odbyły się zawody miejsko – gminne w siatkówce dziewcząt szkół gimnazjalnych. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Gimnazjum nr 1 w Opocznie, z Gimnazjum nr 2 w Opocznie i gospodarze – Gimnazjum nr 3 w Opocznie. Dziewczęta grały systemem „każdy z każdym”. Rozegrano 3 mecze:
1. Gimnazjum nr 2 – Gimnazjum nr 3 0:2
2. Gimnazjum nr 2 – Gimnazjum nr 1 0:2
3. Gimnazjum nr 1 – Gimnazjum nr 3 1:2
Nasze siatkarki dały prawdziwy pokaz swoich umiejętności sportowych, woli walki i dostarczyły niesamowitych emocji. W ostatnim meczu grały „punkt za punkt” i w teabrecku (13:15) zabrakło po prostu szczęścia.
Ostatecznie I m zajęło Gimnazjum nr 3
II m zajęło Gimnazjum nr 1
III m zajęło Gimnazjum nr 2
Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: Kinga Jaworska, Ilona Pacan, Oktawia Wojton, Marika Łukowiak, Kinga Świąder, Wioletta Kałużyńska, Daria Zalewska, Magdalena Stępniak, Jolanta Korzeniowska, Paulina Taraśkiewicz, Magdalena Świątek i Zuzanna Łakomska. Opiekunem grupy jest Anna Pietras i Wiesława Wolska.

I miejsce w Etapie Rejonowym
XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

13 grudnia 2013 roku uczennica klasy III A Gimnazjum nr 1 w Opocznie Weronika Owięcka brała udział w Etapie Rejonowym XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK w kategorii szkół gimnazjalnych, który odbył się w Tomaszowie Mazowieckim. Uczennica zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego, który odbędzie się 21 marca 2014 r. Na tym etapie oprócz przygotowań teoretycznych zadaniem Weroniki jest promocja idei zdrowego trybu życia. W ramach tych działań przeprowadziła ankietę, za pomocą której sprawdzała jak uczniowie gimnazjum przestrzegają zasad zdrowego trybu życia. Następnie po analizie wyników ankiet przygotowała plakaty oraz umieściła na terenie szkoły hasła promocyjne, które były dostępne uczniom całej szkoły. Przeprowadziła też spotkanie z uczniami gimnazjum, na którym przedstawiła wyniki przeprowadzonej ankiety pokazując kolegom jak wygląda ich styl życia, a jak wyglądać powinien. Wykorzystała do tego celu przygotowaną przez siebie prezentację. Rozdała także uczniom wykonane przez siebie ulotki zawierające informacje, które pomogą im zadbać o zdrowie.

„Jedno jest w życiu szczęście – kochać i być kochanym”
George Sanol

14 lutego jest dla niektórych szczególnie ważną datą. Walentynki – dzień zakochanych. Dzień, w którym wiele osób wyznaje sobie miłość. Dzień, w którym większość z nas czuje się wyjątkowo. Nasza szkoła wraz z Samorządem Uczniowskim, również włączyła się w celebrowanie tego święta. Na przerwach usłyszeć można było romantyczne piosenki, a korytarze zostały przyozdobione balonami w kształcie serduszek – symbolu miłości. Jak co roku w szkole była przeprowadzana Walentynkowa akcja. Uczniowie chętnie się do niej przyłączyli. Polegała ona na tym, że każdy kto chciał anonimowo przekazać walentynkową kartkę do osoby, którą darzy sympatią, mógł ją wrzucić do specjalnej skrzynki. W piątkowy dzień uczennice z Samorządu Uczniowskiego: Sandra Turlińska, Martyna Łączek i Michalina Pielas doręczały do poszczególnych klas gimnazjalnych ogromną ilość Walentynek. Akcji towarzyszyły przeróżne uczucia okazywane ze strony gimnazjalistów – od zadowolenia po zdziwienie, a czasem nawet zaskoczenie. Piękne, kolorowe walentynkowe skrzynki oraz dekracje przygotowały Klaudia Toporkiewicz i Aleksandra Pigułowska. Nad całością przedsięwzięcia czuwali opiekunowie SU.

V Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ”Love is in the Air”

W dniu 14.02.2014 w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbył się V Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ”Love is in the Air”. Uczestnicy wystąpili w dwóch grupach wiekowych: uczniowie gimnazjum i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 29 wykonawców (duety oraz wykonawcy indywidualni) na poziomie gimnazjalnym. Zaproszenie naszej szkoły do udziału we wspólnej zabawie przyjęli:
1. Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w Opocznie
2. Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie
3. Gimnazjum w Wygnanowie
4. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy
5. Ginazjum w Prymusowej Woli
6. Gimnazjum im.25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie
7. Zespół Szkół Samorządowych w Paradyżu
8. Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Opocznie
Uczestnicy wykonali utwory w języku angielskim o tematyce walentynkowej. Wykonawcy reprezentowali wysoki poziom muzyczny i językowy, zaangażowanie publiczności podgrzało atmosferę występów, a cały konkurs był źródłem niezapomnianych emocji i doskonałej zabawy. Zdobywcą pierwszego miejsca wśród wykonawców ze szkół gimnazjalnych został duet: Karolina Sobczyk i Klaudia Składowska z Gimnazjum w Prymusowej Woli z piosenką Pink „ Just give me the reason”. Wykonawców oceniało jury w składzie: p. Ewa Gołąb oraz p. Edyta Trębarczyk-Kowalska. W przerwie przeznaczonej na obrady jury, przed publicznością wystąpili uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego:
1. Dorota Zielińska, Kamil Mandas oraz Bartek Wójcik
2. Piotr Gielec oraz Mateusz Łukasik
Prowadzącymi konkurs byli: Weronika Wojtal i Tomasz Baduła, o oprawę techniczną zadbali: Justyna Chojnacka i Karol Rudzki. Organizator konkursu – Małgorzata Stępień - serdecznie dziękuje uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie.

Wyróżnienie dla Łucji Wiktorowicz

W piątek 7 lutego odbyło się gminne podsumowanie wyników społeczno – gospodarczych i sportowych 2013 roku. Uczennica klasy II a naszego gimnazjum Łucja Wiktorowicz otrzymała wyróżnienie za osiągnięcia sportowe - wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w biegach górskich stylem alpejskim (Międzygórze 28 lipca 2013). Łucja jest utalentowaną lekkoatletką, ma na swoim koncie liczne starty w zawodach szkolnych, międzyszkolnych o zasięgu powiatowym, rejonowym i wojewódzkim. Jest wicemistrzynią województwa łódzkiego w biegach przełajowych szkół gimnazjalnych (Tomaszów Mazowiecki 2 październik 2013r). Swoją pasję rozwija w klubie lekkoatletycznym Opoczno Sport Team.
Codzienne treningi i ciężka sportowa praca przynoszą efekty. Warto wymienić wybrane sukcesy Łucji:
 • I miejsce w Radomszczańskim Biegu Ulicznym na dystansie 6 km (25.08.2013)
 • I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w biegach przełajowych (2500m) Końskie 2013
 • I miejsce w XXXII edycji biegów „Szlakiem Walk Hubalczyków” Przysucha (maj 2013)
 • I miejsce w 32. Tomaszowskim Biegu im. Bronisława Malinowskiego w kategorii do 16 lat (Tomaszów 8.09.2013)
 • VI miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet w VIII MINI CRACOVIA MARATON IM. PIOTRA GŁADKIEGO Kraków (27.04.2013)

  Uczeń naszego gimnazjum w finale
  Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego

  Jak co roku uczniowie naszego gimnazjum biorą udział w konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego organizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Po raz kolejny z sukcesem! Uczeń klasy I b Michał Ryba zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. 22 lutego przystąpi w Łodzi do konkursu składającego sie tym razem z dwóch części tj. z części pisemnej oraz części ustnej. Trzymamy za Niego kciuki i życzymy SUKCESU!

  PODZIĘKOWANIE TPZ

  Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt w Opocznie w imieniu swoich czworonożnych podopiecznych przekazuje serdeczne podziękowania uczniom i ich rodzicom, dyrekcji oraz wychowawcom, za udział uczniów gimnazjum w akcji zbiórki karmy i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt z naszej gminy. czytaj więcej

  AKCJA NAKRĘTKI

  Jestem nie po to, aby mnie
  Kochali i pozdrawiali,
  Ale po to, abym ja działał,
  I kochał. Nie jest obowiązkiem
  Otoczenia pomagać mnie,
  Ale ja mam obowiązek
  Troszczenia się o świat,
  O człowieka
  Janusz Korczak
  Udział w akcjach charytatywnych to wieloletnia tradycja naszej szkoły. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w ZSS Nr 1 w Opocznie zorganizowali wiele akcji i zbiórek, których celem było niesienie pomocy potrzebującym. W bieżącym roku szkolnym "nakręciliśmy" naszych wychowawców na zbiórkę plastikowych nakrętek. W ten sposób pomagamy osobom niepełnosprawnym, które zbierają fundusze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Zbiórka nakrętek była prowadzona dla Bartosza Zielińskiego pod opieką p. Anety Toporkiewicz i p. Wiesławy Boczek. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego gimnazjum osobiście dostarczyli nakrętki do Bartosza. Nasi uczniowie są świadomi, że jedynie systematyczna, całoroczna zbiórka nakrętek ma szansę zakończyć się sukcesem. Liczba zebranych zakrętek przerosła nasze oczekiwania. Dzielenie się to szansa na lepsze życie dla osób obdarowanych, ale również satysfakcja dla darczyńców.

  „Moja pocztówka z Paryża”

  10 stycnia zakończył się konkurs z języka francuskiego. Był to konkurs skierowany głównie do młodzieży naszego gimnazjum i liceum, która w czerwcu 2013 r. wzięła udział w wycieczce do Francji. Jeszcze raz dzięki uczestnikom tego konkursu możemy przywołać wspomnienia z niezwykłych kilku dni w Paryżu i z pobytu w bajkowym Disneylandzie. Uczniowie w ciekawy sposób zamieścili w prezentacjach multimedialnych nie tylko własne zdjęcia z wycieczki (wybrali te, które ich zdaniem były najciekawsze albo zabawne), ale również możemy obejrzeć dołączone śmieszne filmiki. Wszystkie elementy prezentacji zostały opatrzone wesołym komentarzem dotyczącym uczestników czy obiektów na zdjęciu. Oglądając te prace naprawdę można się wzruszyć i zatęsknić za tymi magicznymi miejscami, a przede wszystkim za czasem beztrosko spędzonym z koleżankami i kolegami. Moim celem jako organizatora tego konkursu było stworzenie interesującej pamiątki z naszej wspólnej szkolnej wycieczki, którą każdy – nie tylko uczestnik wycieczki – może obejrzeć… powspominać, pomarzyć … i uśmiechnąć się. Najlepsze i najciekawsze prace wykonały uczennice:
  • Joanna Kaźmierczak - klasa 3d gimnazjum
  • Weronika Wojtal - klasa 2a liceum i Patrycja Sulgostowska - klasa 2b liceum.

  Beata Kałuża

  KONKURS Z JĘZYKA FRANCSKIEGO

  Nauce języka obcego i poznawaniu kultur innych narodów może towarzyszyć możliwość wykazywania się talentem plastycznym. W styczniu dobiegł końca termin składania prac plastycznych w ramach konkursu z języka francuskiego „Tam też się mówi po francusku”. Uczniowie mieli do wyboru 32 państwa, w których francuski jest językiem oficjalnym, nie licząc innych kilkunastu, gdzie również możemy się nim posługiwać. Uczniowie nie otrzymali żadnych konkretnych wytycznych, zdani byli na swój „gust” i punkt widzenia. czytaj więcej
  Beata Kałuża

  XIV MIKOŁAJKOWY KONKURS FORMACJI TANECZNYCH

  Ideą konkursu jest kształtowanie umiejętności tworzenia krótkich układów tanecznych oraz umiejętności organizowania czasu wolnego i wypoczynku przy muzyce. Opracowując układy taneczne młodzież kształtuje wyczucie rytmu i estetykę ruchu. Tancerze mają także możliwość rozwijania zainteresowań oraz prezentowania swoich umiejętności na forum szkoły. Konkurs zorganizowały nauczycielki wychowania fizycznego Danuta Karasińska i Halina Sosnowska. Już od czternastu lat konkurs cieszy się coraz większą popularnością, a uczestnicy reprezentują coraz lepszy poziom. Wśród gimnazjalistów triumfował zespół „Step by Step” w składzie: Agata Łuczka, Kinga Świąder, Martyna Jaciubek, Paulina Taraśkiewicz, Agnieszka Dorocińska, Weronika Stępniewska, Konrad Stępień, Wiola Kałużyńska. Opiekunem grupy była pani Danuta Karasińska. Drugie miejsce zajęły dziewczęta z ZSS w Prymusowej Woli z zespołem „Arsen”. Konkurs uświetnił występ tancerek: Zuzanny Łakomskiej, Marty Klimek, Marysi Kądzieli, Aleksandry Zakrzewskiej oraz Klaudii Pręcikowskiej. Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele wychowania fizycznego oraz prowadzący - Weronika Wojtal i Michał Trojnar.

  WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z FIZYKI

  Etap szkolny odbył się 3 grudnia 2013 r. wzięło w nim udział 17 uczniów z klas trzecich gimnazjum. Do eliminacji rejonowych zakwalifikowali się:
  - Marta Klimek z klasy III d
  - Maciej Kołodziejczyk z klasy III a
  - Martyna Chrustowicz z klasy III d
  GRATULUJEMY

  KONKURS GEOGRAFICZNY

  Dnia 2 grudnia 2013 r został przeprowadzony w naszym gimnazjum konkurs geograficzny. Wzięło w nim udział 24 uczniów. Do etapu rejonowego zostali zakwalifikowani trzej uczniowie pani Iwony Brzozowskiej:
  - Piotr Książek z kl. II B
  - Przemysław Paduch z kl. II E
  - Jakub Sikorski z kl. III C
  .
  Uczniom gratulujemy i trzymamy za nich kciuki w następnym etapie!

  WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z CHEMII

  29 listopada 2013r. w naszym gimnazjum przeprowadzony został etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Wzięło w nim udział 22 uczniów z klas trzecich. Do etapu rejonowego zostały zakwalifikowane następujące uczennice:
  - Martyna Chrustowicz kl.III d
  - Daria Kowalska kl.III c
  - Aleksandra Popecka kl. III d
  - Patrycja Studnicka kl. III c

  Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!!!

  Projekt edukacyjny LEPSZA SZKOŁA

  Nauczyciele matematyki w Gimnazjum nr 1 kolejny raz przystąpili do projektu edukacyjnego LEPSZA SZKOŁA. Współtworząc projekt LEPSZA SZKOŁA, realizują program Sesje z plusem. Sesje z plusem to ogólnopolski program badający kompetencje matematyczne uczniów gimnazjum. Uczniowie Gimnazjum nr 1, wspólnie z dziesiątkami tysięcy uczniów w całej Polsce, rozwiązują standaryzowane testy „na wejście”, w połowie i na końcu roku szkolnego. Po sprawdzeniu testów przez nauczycieli i wprowadzeniu wyników do systemu, po każdym teście jest możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami szkoły, województwa i całej Polski. Za każdym razem można obserwować, czy wyniki ucznia są słabe, przeciętne, czy też wysoko ponad średnią i które z typów zadań sprawiają mu najwięcej trudności.

  KONKURS EKOCHEM

  Dnia 6 listopada odbył się drugi etap konkursu ekologicznego EKOCHEM, organizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych. Gimnazjum nr 1 reprezentowały 2 zespoły w następującym składzie:
  I zespół - Weronika Owięcka, Martyna Łączek, Julia Bąk opiekun p. Aneta Toporkiewicz.
  II- zespół - Martyna Chrustowicz, Martyna Wojnowska, Daria Kowalska opiekun p. Monika Stępniewska. Pierwsza część konkursu, która miała miejsce 25 października polegała na rozwiązaniu testu z ekologii i sozologii. Druga zorganizowana była w formie rywalizacji między zespołami. W rezultacie uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Martyna Chrustowicz, Martyna Wojnowska, Daria Kowalska zajęli I miejsce.

  II EDYCJA AKCJI EKOLOGICZNEJ
  STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY

  Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do II edycji Akcji ekologicznej – STAŃ Po Zielonej Stronie Mocy. Celem akcji jest zbiórka: płyt CD/DVD/BR, zużytych telefonów, baterii, ładowarek od telefonów, etui od płyt CD/DVD/BR, kabli, pilotów (od tv), pendrivy, dysków HDD, słuchawek. Prosimy o zbiórkę w/w odpadów i zgłoszenia do opiekunów p. M. Stępniewskiej, p .A. Toporkiewicz i p. E. Starus na takich samych zasadach jak w poprzednim roku.


  Mistrzostwa Powiatu Sztafet Pływackich Szkół Gimnazjalnych

  We wtorek 12 listopada na krytej pływalni „Opoczyńska Fala” odbyły się Mistrzostwa Powiatu Sztafet Pływackich Szkół Gimnazjalnych. Organizatorem zawodów był Szkolny Związek Sportowy. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach dziewcząt i chłopców 10 x 25 m. W zawodach tych bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, którzy występowali w obu kategoriach. Zarówno dziewczęta z „jedynki” jak i chłopcy zdecydowanie wygrali zdobywając tytuł Mistrza Powiatu Opoczyńskiego. Jako mistrzowie powiatu drużyny chłopców i dziewcząt uzyskały prawo udziału w zawodach rejonowych.
  Zawody rejonowe odbyły się 15 listopada w Tomaszowie Mazowieckim. Do zawodów przystąpiły najlepsze zespoły z poszczególnych powiatów. Tak samo jak na zawodach powiatowych zawodnicy płynęli na dystansie 10 x 25 metrów. Obie ekipy zaprezentowały się na tych zawodach bardzo dobrze. Dziewczęta z naszej szkoły wspięły się na podium w tej rywalizacji zajmując w końcowej klasyfikacji III miejsce, natomiast chłopcy wywalczyli miejsce tuż za podium, kończąc rywalizację na miejscu IV.
  W skład drużyny dziewczęcej weszły: Klaudia Krzysztofik, Marika Łukowiak, Wioletta Kałużyńska, Ola Popecka, Martyna Wojnowska, Ania Michnicka, Marta Cichawa, Natalia Pabijanek, Agata Jędrzejczyk, Weronika Zdun, Martyna Chrustowicz, Natalia Kowalczyk, Agata Chrobak, Zuzia Łakomska, Martyna Sadura.
  Drużyna chłopców wystąpiła w składzie: Michał Kuleta, Michał Ryba, Wojtek Wilk, Hubert Marszałek, Dawid Konecki, Kacper Bojanowski, Szymon Kowalczyk, Dawid Czerniak, Kamil Kucharczyk, Piotr Książek, Paweł Knop i Artur Orłowski.
  Opiekunami grup byli: p. Monika Guzik i p. Paweł Guzik.

  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  11 listopada 2013 roku obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w piątek, 8 listopada uczniowie gimnazjum przygotowali akademię dla uczczenia narodowego święta. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zebrani na sali a-v uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli i wysłuchali montażu słowno – muzycznego, uwzględniającego ważniejsze fakty historyczne okresu 123 – letniej niewoli Polski. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne. Całemu programowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, dotycząca omawianych wydarzeń. Akademię kończyło wspólne odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej. Wystrój sali a-v wykonały uczennice gimnazjum pod kierunkiem pani Marioli Sikorskiej. Nad przygotowaniem programu słowno – muzycznego czuwali nauczyciele historii: p. Jadwiga Felis i p. Jacek Słowikowski.

  SPOTKANIE Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

  Dnia 4 listopada 2013 r. uczniowie klas: I c, II b, i III d Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Anną Marią Wesołowską. Sędzia Wesołowska przedstawiła najczęściej spotykane przypadki wchodzenia młodzieży w konflikt z prawem. Poparła to licznymi przykładami z własnej 30 - letniej praktyki w zawodzie. Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszanymi problemami. Zadawali mnóstwo pytań, na które otrzmali wyczerpujące odpowiedzi. Była tp bardzo ciekawa i pouczająca lekcja wychowawcza.

  „Palenie jest słabe” w zdrowej rywalizacji!

  Gimnazjum nr 1 przyłączyło się do kampanii „Palenie jest słabe”, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO oraz Ministerstwo Zdrowia. Projekt jest realizowany w ramach programu edukacyjno - profilaktycznego skierowanego do dzieci i młodzieży, który ma na celu zapobieganie paleniu tytoniu poprzez wskazanie na źródło i istotę zagrożenia toksycznymi, a także rakotwórczymi składnikami dymu tytoniowego.
  Strona kampanii "Palenie jest słabe": http://www.paleniejestslabe.pl/
  Uczniowie naszego gimnazjum: Wiktor Badura, Oskar Fiderek, Weronika Franaszczyk, Klaudia Kupis oraz Łukasz Woźniak przystąpili do konkursu w ramach projektu "Palenie jest słabe", nagrali film "Palenie zabija - nie pozwól aby to dotyczyło Ciebie", który jest umieszczony na profilu Facebook. Poza konkursem w ramach kampanii uczniowie ci wraz z Marianną Pigułowską brali udział w spotkaniu edukacyjnym przeznaczonym dla pedagogów i uczniów, które odbyło się 23 października w Kielcach.

  Zakończył się konkurs internetowy, film z Gimnazjum nr 1 zajął II miejsce. Wszystkim, którzy zagłosowali na ten film bardzo dziękujemy.

  POWIATOWE DRUŻYNOWE BIEGI SZTAFETOWE
  SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W MNISZKOWIE

  Dnia 17.10.13 r. Odbyły się Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe w Mniszkowie. Do zawodów tych zakwalifikowała się drużyna dziewcząt składająca się z zawodniczek kl. I - III. W zawodach tych dziewczęta reprezentujące naszą szkołę zajęły V miejsce , skład drużyny:
  1. Julita Karolak kl I D
  2. Agnieszka Dorocińska II D
  3. Anna Michnica II E
  4. Ewa Sobolewska II E
  5. Ilona Pacan II B
  6. Jolanta Korzeniowska III B
  7. Kinga Świąder III C
  8. Wioletta Kałużńska III C
  9. Paulina Taraśkiewicz III C
  10. Zuzanna Łakomska III D
  Opiekunami uczniów byli: p. Danuta Karasińska i p. Stanisław Słodkowski.

  MIEJSKO-GMINNE DRUŻYNOWE BIEGI SZTAFETOWE
  SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W MODRZEWIU

  Dnia 8.10.13 r. Odbyły się Miejsko-Gminne Drużynowe Biegi Przełajowe Szkół Gimnazjalnych kl. I- III dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt reprezentująca nasza szkołę zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do udziału w Powiatowych Drużynowych Biegach Sztafetowych w Mniszkowie.
  Skład drużyny:
  1. Agnieszka Dorocińska II D
  2. Daria Wiatrowska II D
  3. Anna Michnicka II E
  4. Ewa Sobolewska II E
  5. Łucja Wiktorowicz II A
  6. Małgorzata Piotrowska II A
  7. Ilona Pacan III B
  8. Jolanta Korzeniowska III A
  9. Natalia Gierczak III A
  10. Zuzanna Łakomska III D
  11. Kinga Świąder III C
  Drużyna chłopców zajęła V miejsce
  Skład drużyny:
  1. Jakub Białek I D
  2. Paweł Gągorowski II B
  3. Norbert Kupis II A
  4. Bartłomiej Jach II C
  5. Wiktor Sobczyk II C
  6. Michał Jaus II C
  7. Hubert Marszałek II E
  8. Michał Gross III C
  9. Igor Raczyński III C
  10. Artur Orlowski III C
  Drużyny, które zwyciężyły otrzymały puchary i dyplomy. Opiekunami uczniów byli: p. Danuta Karasińska i p. Stanisław Słodkowski.

  WYCIECZKA DO WARSZAWY

  Dnia 04.10.2013 uczniowie klas: Ib Gimnazjum i VI d SP uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Opiekunami były: p. Urszula Niemirska – Jędrasik, p. Urszula Dżoleva. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną, jak również zobaczyć wiele ciekawych eksponatów i zdjęć związanych z powstaniem. W muzeum obejrzeliśmy również film pt. „Miasto ruin”. Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego przy pięknej pogodzie podziwialiśmy panoramę stolicy. Późnym wieczorem w dobrych humorach, choć zmęczeni, ale zadowoleni, dotarliśmy do Opoczna.

  OLIMPIADA MATEMATYCZNA GIMNAZJALISTÓW

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX edycji OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ GIMNAZJALISTÓW. Zawody I stopnia składały się z części testowej i części korespondencyjnej. W dniu 3.10.2013 r. 41 uczniów klas II i III gimnazjum przez 90 minut zmagało się z zadaniami testowymi. Najwyższą ilość punktów zdobyli: Piotr Stropa II b, Piotr Molka III d oraz Maciej Kołodziejczyk III a. Zadania z części korespondencyjnej, które zostały przesłane do Organizatora Olimpiady uczniowie rozwiązywali w domu.

  POWIATOWE INDYWIDUALNE BIEGI PRZELAJOWE
  W MNISZKOWIE

  24.09.2013 r. Odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe w Mniszkowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. I-III gimnazjum, zarówno dziewczęta jak i chłopcy. W kategorii dziewcząt i chłopców pierwsza piątka zawodniczek i zawodników, która dobiegła do mety uzyskała awans do startu w Wojewódzkim Indywidualnych Biegach Przełajowych. Spośród 10 startujących zawodników reprezentujących naszą szkołę
  awans do udziału w następnym etapie uzyskała uczennica klasy II A, Łucja Wiktorowicz, która zajęła I miejsce. Uczniowie, którzy stanęli na podium otrzymali puchary i dyplomy.
  Opiekunami uczniów byli: p. Danuta Karasińska i p. Stanisław Słodkowski.  POWITANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

  W środę 25 września odbyła się szkolna dyskoteka dla gimnazjum, która miała na celu powitanie uczniów klas pierwszych. Jej organizacją zajęli się członkowie samorządu szkolnego pod przewodnictwem pani Anety Toporkiewicz i pana Roberta Gajewskiego, którzy przygotowali również pełne humoru zadania dla „pierwszaków”. Na początku na ich twarzach narysowane zostały wąsy znak tego, iż nie są jeszcze formalnie przyjęci do gimnazjum. Później musieli zmierzyć się ze zjedzeniem krakersa, przyprawionego różnymi przyprawami i wypić wodę z solą. Zadanie to nie było łatwe, lecz oni świetnie sobie z nim poradzili. Kolejnym etapem dyskoteki była przysięga, w której było zapisane: „od tego momentu nie jesteście już kotami, jesteście gimnazjalistami”. Pierwszoklasiści wykazali się chęcią do zabawy. Mieli świetne humory i uśmiechy, które długo gościły na ich twarzach. Wszyscy świetnie się bawili. Ta dyskoteka na pewno na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

  WYCIECZKA DO BOGUSŁAWIC

  Dnia 20.09.2013 uczniowie klas IIa, IIb i IIe gimnazjum wraz z opiekunami: p. Marianną Pigułowską i p. Anną Malicką, wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego w Bogusławicach. Na początku część grupy miała okazję przejechać się bryczką, podczas gdy druga mogła zwiedzić stadniny a także obejrzeć wybieg i tor przeszkód dla koni. W czasie zwiedzania, można było poszerzyć swoją wiedzę na temat hodowli koni, odważniejsi mogli pogłaskać wybranego przez siebie konia. Po tym nastąpiła zamiana ról. Po zakończeniu zwiedzania i przejażdżek na uczniów czekało rozpalone ognisko i kiełbaski. Po zjedzeniu kiełbasek można było wykorzystać chwilę czasu dla siebie. Większość skorzystała i grała w piłkę nożną i siatkówkę, inni siedzieli i rozmawiali przy ognisku. Niektórym humor tak dopisywał, że zapragnęli przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i bawili się na znajdującym się niedaleko placu zabaw. Wszyscy wrócili z wycieczki zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi.

  XXX OPOCZYNSKI BIEG TZREŹWOŚCI

  Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się Biegi Trzeźwości wśród młodzieży gimnazjalnej naszej szkoły. Z ponad 50 - osobowej grupy startujących w tej masowej imprezie miejsca na podium wywalczyli:
  I miejsce - Kamil Benderz I B
  I miejsce - Łucja Wiktorowicz II A
  I miejsce - Dawid Czerniak II D
  III miejsce - Zuzanna Łakomska III D
  Zwycięzcy każdego biegu zostali nagrodzeni medalami i nagrodami, które wręczyli przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszyscy zawodnicy otrzymali posiłek. Opiekunami uczniów były p. Halina Sosnowska i p. Danuta Karasińska

  To co jest śpiewane sercem nigdy nie umiera

  W czwartek, 19 września w naszej szkole odbył się koncert Olgi Makarowej- pianistki, wokalistki, autorki piosenek, a z wykształcenia -językoznawca i polonistki. Olga przyjechała z Warszawy, gdzie obecnie pisze prace doktorską. Głównym hobby jej życia jest muzyka . Ten niezwykły koncert dedykowany był wybitnym piosenkarkom o unikalnych o i niepowtarzalnych głosach - Annie German i Kwitce Cisyk, których piosenek nigdy nie zapomnimy bo to , co śpiewane sercem nigdy nie umiera. Olga zaśpiewała dziesięć najbardziej znanych i
  rozpoznawanych piosenek obu wokalistek, wśród których należy wymienić m.in., "Tańczące Eurydyki", "Człowieczy los", "Pojdę w dalekie góry". Młodzież miała okazje wysłuchać koncertu w trzech językach- polskim, ukraińskim i rosyjskim. Olga Makarowa wprowadziła swoim koncertem publiczność w świat cudownej muzyki i czarującej atmosfery, tworzonej głosem i dźwiękiem pianina. W zorganizowaniu tego muzycznego spotkania aktywnie uczestniczyli Izabella Małocha, Piotr Mirowski, Larysa Radzewicz i Michał Kaźmierczyk, który wykonał zdjęcia.

  "ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO"

  W roku szkolnym 2012/2013 Gimnazjum nr 1, zgłoszone przez Mariannę Pigułowską uczestniczyło w trzeciej edycji programu "Żyj smacznie i zdrowo". Ten program edukacyjny skierowany jest do uczniów i nauczycieli gimnazjów w całej Polsce. Jego misją jest przekazanie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie ich do podejmowania pierwszych prób gotowania oraz do wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków. W ramach akcji podejmowane są również ważne społecznie tematy marnowania żywności, niedożywienia, a także zmniejszania ilości odpadów, zużycia energii i wody. 23 września 2013 r. ruszyła IV edycja programu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: czytaj więcej

  ROK SZKOLNY 2012- 2013

  LISTY UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 1,
  którzy otrzymali wyróżnienie

  Najlepsi absolwenci
  Najlepsi uczniowie klas I,II

  I Międzyszkolny Festiwal Teatralny „Opowiedz mi..bajkę”

  Z okazji dwusetnej rocznicy pierwszego wydania znanego dziś na całym świecie zbioru baśni braci Grimm – niemieckich baśniopisarzy odbył się w naszej szkole konkurs teatralny skierowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z powiatu opoczyńskiego. Zadaniem konkursu była inscenizacja w języku niemieckim baśni braci Grimm, a motywem łączącym wszystkie baśnie była magiczna liczba 7. czytaj więcej

  Ach co to był za bal…!

  Dnia 18 czerwca 2013 roku w naszym gimnazjum odbył się Bal Absolwenta dla uczniów pięciu klas kończących szkołę. Bal rozpoczynał uroczysty walc tańczony przez uczniów a podziwiany przez wychowawców i rodziców. Następnie młodzież udała się na wspólny poczęstunek dla wszystkich klas na szkolnej stołówce. Po wspólnej biesiadzie rozpoczęły się tańce. Gimnazjaliści bawili się wyśmienicie czego dowodem są sympatyczne zdjęcia z imprezy. Balowy nastrój podkreślały wielobarwne dekoracje ścian oraz wieczorowe stroje uczestników. I tym tanecznym krokiem zakończyli oni kolejny ważny etap swojej edukacji.

  WYCIECZKA KLASY III D

  W dniach 10-11.06.2013 klasa III D wraz z paniami Urszulą Niemirską – Jędrasik i Ewą Poprzeczną zwiedzali Góry Sowie podczas wyciczki. Po wyczerpującej drodze jednak w końcu dotarliśmy do Wałbrzycha, aby następnie udać się na Zamek Książ. Przepych i fantazja – pozostałości po rodzinie Hochbergów mieszał się ze stylem klasycystycznym, który zostawili naziści. Po obejrzeniu zamku w planach mieliśmy spacer po ogrodach, jednak uniemożliwił nam to deszcz. Kolejnym punktem wycieczki był park nauki i techniki "Explorapark" w Wałbrzychu. Noc spędziliśmy w fantastycznie położonym pensjonacie „AgroPajda” z kąd roztaczał się widok na Góry Sowie. Kolejny dzień to zwiedzanie sztolni w Walimiu i Osówce- pozostałości po pracach nazistów podczas II Wojny Światowej na terenie Gór Sowich. Pogoda choć nie rozpieszczała, to jednak pozwoliła na zwiedzanie i spędzenie czasu w miłej atmosferze. Serdeczne pozdrowienia dla pana kierowcy z MPK ;))

  II EDYCJA KONKURSU „FIZYKA DOMOWYM SPOSOBEM”

  Dnia 10 czerwca 2013r. w naszej szkole odbył się finał II edycji konkursu fizycznego "Fizyka domowym sposobem". Podobnie jak w ubiegłym roku celem konkursu było połączenie wiedzy fizycznej z zabawą, projektowanie doświadczeń oraz współpraca w grupie. I etap odbył się w marcu na lekcjach fizyki. Uczniowie zaprezentowali wiele doświadczeń fizycznych o dowolnej tematyce. Do II etapu zakwalifikowali się tylko najlepsi (z każdej klasy 6 lub 7 zespołów). Poziom był bardzo wysoki, a rywalizacja bardzo zacięta. Komisja składająca się z przedstawicieli wszystkich klas pierwszych jednoznacznym głosem przyznała I miejsce Mateuszowi Karbownikowi i Przemysławowi Paduchowi z klasy 1e, którzy przedstawili doświadczenie pt.: "Właściwości ciała nieniutonowskiego". II miejsce zajął Filip Sijer i Michał Lewandowski z doświadczeniem "Gaszenie płomienia CO2" również z klasy 1e, a III miejsce Kamil Jachimowski z klasy 1a, który wykonał doświadczenie pt.: "Krążek Newtona". Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Ceramikę Paradyż. Organizatorami konkursu były p. Elżbieta Reszel i p. Edyta Starus, z którymi współpracowały Michalina Pielas i Sandra Turlińska. Na zdjęciach laureaci. Więcej zdjęć z konkursu w Galerii Szkoły.

  Paris, Paris… wycieczka do Paryża

  W czerwca pierwszych dniach
  Niestraszny był nam deszcz czy piach,
  Do Paryża jechaliśmy
  I Opoczno żegnaliśmy.
  Widzieliśmy muzea, ogrody i kościoły
  Nie tęskniliśmy wcale do szkoły.
  Wieżę Eiffla widzieliśmy
  Statkiem po Sekwanie pływaliśmy
  Piękne zdjęcia zrobiliśmy.
  Uczniowie naszego gimnazjum i liceum
  Zwiedzili także paryskie muzeum
  Co Luwr się nazywa
  I „ Mona Lisa” tam przebywa
  Bez Katedry Notre Dame nie mogło się obyć
  Każdy chciał jej zdjęcie zdobyć
  W Disneylandzie też byliśmy
  I świetnie się tam bawiliśmy
  Bardzo fajnie tutaj było
  Szkoda , że się już skończyło
  Teraz czekają nas kartkówki i sprawdziany
  Ale wyjazd to był udany!


  Zuzanna Łakomska, kl.2d

  Pozdrowienia z wycieczki

  W dniach 10-12.06.2013, klasa III E gimnazjum, pod opieką pani Iwony Brzozowskiej i pani Izabeli Małocha, była na wycieczce: Zakopane – Kraków. Pogoda w kratkę nie zmąciła wesołego nastroju uczestników. Nocowaliśmy w pięknym pensjonacie „Willa Basieńka”. Wszyscy bawili się wyśmienicie, emocje poegzaminacyjne zostały odreagowane na wędrówce górskim szlakiem po Dolinie Strążyskiej, cudne
  krajobrazy można było podziwiać z kolejki na Szymoszkowej (w przerwie jak nie padało ;-) ), a ducha historii chłonąć na Starym Mieście w Krakowie. Jedynie cząstkę tych wspomnień uwieczniają pamiątkowe zdjęcia.
  Wycieczka klas I a, I c i I e do Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Tarnowskich Gór

  W dniach 5-6 czerwca 2013r. uczniowie klas I a, c, e razem ze swoimi wychowawcami p. Edytą Starus, p. Anną Malicką, p. Marianną Pigułowską oraz p. Arkadiuszem Nitą uczestniczyli w długo oczekiwanej wycieczce. Pierwszego dnia wyruszyli na Szlak Orlich Gniazd, zwiedzili ruiny zamku w Mirowie oraz odbudowany zamek w Bobolicach. W czasie wędrówki podziwiali faunę i florę rezerwatów Zielona Góra, Góry Towarne, Parkowe. Zwiedzili jaskinie, w których oglądali ciekawe formy naciekowe. Odwiedzili również źródełko Zygmunta i Elżbiety. Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Hutę Szkła w Zawierciu, mogli zobaczyć cykl produkcyjny wyrobów ze szkła, nastepnie pojechali do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, w której wyrobiska pochodzą z XVI i XIX w. Windą górniczą w kaskach na głowie zjechali 40m pod ziemię, aby poznać ciężkie warunki pracy dawnych górników - gwarków. Po godzinnej wędrówce wyjechali na powierzchnię, gdzie zwiedzili nowoczesne multimedialne muzeum. Ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga – skansen minionej techniki odwadniania kopalń.Specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 °C, towarzysząca sceneria tajemniczości, migocące lampy karbidowe dostarczyły im niezapomnianych wrażeń. Wycieczkowicze do Opoczna wrócili z mnóstwem wspomnień. Wszyscy cali i zdrowi, zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni.

  II Powiatowy Internetowy Konkurs Matematyczny "MatMistrz"

  Dnia 10 maja 2013 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli odbyło się podsumowanie II Powiatowego Internetowego Konkursu Matematycznego "MatMistrz". Siedemnastu gimnazjalistów z powiatu opoczyńskiego, po ponad półrocznych zmaganiach na internetowej platformie edukacyjnej, w dniu Finału pisało ostateczny test, który wyłonił zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowały Kinga Klemińska z kl. III a oraz Ilona Pacan i Oktawia Wojton z kl. II b. Kinga zajęła III miejsce, a Ilona i Oktawia zdobyły wyróżnienie.
  GRATULUJEMY!

  POWIATOWA LIGA LEKKOATLETYCZNA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KLAS I-III GIMNAZJUM

  Dnia 7 maja 2013r. na obiektach sportowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Kossaka odbyła się Liga Lekkoatletyczna dziewcząt i chłopców kl. I- III gimnazjum. Młodzież rywalizowała w następujących konkurencjach: bieg 60m, 300m, 600m (dziewczęta), 1000m (chłopcy), skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą oraz sztafeta 4x100m. W kategorii dziewcząt, drużyna reprezentująca nasze gimnazjum zajęła IV miejsce. Miejsce na podium w biegu na 600m wywalczyła Łucja Wiktorowicz ucz. kl I A. Pozostałe zawodniczki dzielnie walczyły w poszczególnych konkurencjach zajmując miejsca poza podium. Chłopcy również licznie reprezentowali naszą szkołę startując w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych zajmując drużynowo VI miejsce. Na najwyższym podium nie stanął żaden zawodnik, ale na uwagę zasługuje start Dawida Czerniaka- pchnięcie kulą z wynikiem 9.63m oraz start Huberta Wiktorowicza- bieg na dyst. 300m z wynikiem 44,99. Start w tych zawodach odbywał się w miłej sportowej atmosferze, a młodzi sportowcy mogli sprawdzić swoje umiejętności lekkoatletyczne.
  Opiekunem uczniów była p. Danuta Karasińska.

  MASTERS OF ENGLISH

  Dnia 30 kwietnia 2013r. w ZSS nr 1 w Opocznie odbył się I Powiatowy Drużynowy Konkurs Języka Angielskiego „MASTERS OF ENGLISH”. W konkursie wzięło udział 8 gimnazjów z powiatu opoczyńskiego, w tym: Gimnazjum nr 1 w Opocznie, Gimnazjum nr 2 w Opocznie, Gimnazjum nr 3 w Opocznie, Publiczne Gimnazjum w Prymusowej Woli, Gimnazjum w Paradyżu, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy, ZS im. Jana Pawła II w Mroczkowie Gościnnym, Gimnazjum w Wygnanowie. Każdą szkołę reprezentowało 4 uczniów, którzy wspólnie ustalali odpowiedzi w teście leksykalno-gramatycznym, przez co atmosfera konkursu była mniej milcząca niż na typowych konkursach gramatycznych. Po obradach komisji, składającej się z opiekunów grup i jednocześnie nauczycielek języka angielskiego, ustalono zwycięzców konkursu. Warto nadmienić, iż walka była bardzo wyrównana, ponieważ poszczególne miejsca dzielił 1 punkt różnicy. Jednak I miejsce i jednocześnie PUCHAR ufundowany przez Dyrekcję ZSS nr 1 w Opocznie: „MASTERS OF ENGLISH” zasłużenie zdobyło
  Gimnazjum nr 2 w Opocznie w składzie: Klaudia Chmal, Damian Goszcz, Tomasz Michalak, Adam Pecyna, II miejsce Gimnazjum nr 1 w Opocznie w składzie: Kinga Klemińska, Aleksandra Tomczyk, Wojciech Jurek, Mikołaj Ryba, III miejsce Gimnazjum w Drzewicy w składzie: Marcin Kuchenbecker, Paula Misiuk, Kaja Gapys, Roksana Markiewicz. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom pani dyrektor Małgorzata Kozłowska wręczyła nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez: wyd. Oxford, wyd. Longman, Ceramikę Paradyż Sp. z o.o.. Organizatorki konkursu Katarzyna Mieszczankowska i Urszula Cieluch serdecznie gratulują laureatom, dziękują za przybycie wszystkim uczniom i ich opiekunom o raz ZAPRASZAJĄ ZA ROK.

  Mamy laureata języka niemieckiego

  Kolejny sukces naszego ucznia klasy III B Mikołaja Ryby, który uzyskał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów. 16 kwietnia 2013 odebrał list gratulacyjny i nagrodę z rąk Łódzkiego Kuratora Oświaty.

  MARATON MATEMATYCZNY

  12 kwietnia 2013 w naszej szkole po raz kolejny odbył się maraton matematyczny, w którym wzięli udział uczniowie klas III naszego gimnazjum. Od godziny 17 gimnazjaliści zmagali się z zestawami zadań przygotowując się tym samym do egzaminu. Uczniowie ze strony nauczycieli mogli liczyć na fachową pomoc oraz sprawdzanie poprawności rozwiązań. Podczas maratonu, mimo wysiłku umysłowego, panowała wesoła atmosfera, która sprzyjała pracy. Najwytrwalsze uczennice Milena Kupis i Klaudia Witecka zakończyły pracę o 21. Maraton zorganizowały Anna Malicka, Anna Bobrowska oraz Marianna Pigułowska. Trzymamy kciuki, aby podjęty wysiłek przyniósł efekty na egzaminie.

  Jedynka znów wygrywa Maraton Fitness

  W środę, 10 kwietnia nasza reprezentacja uczestniczyła w Maratonie Zumba Fitness zorganizowanym przez ZSO W Opocznie. Dziewczęta rywalizowały z reprezentacją Gimnazjum Nr 3 w Opocznie, z Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim, Gimnazjum w Drzewicy, Gimnazjum w Białaczowie, Gimnazjum w Ogonowicach. Nasze dziewczęta wykazały się doskonałą znajomością podstawowych i zaawansowanych kroków aerobiku, bardzo dobrą kondycją fizyczną, oraz doskonałymi umiejętnościami rytmiczno – tanecznymi. Te cechy oraz bezbłędne opanowanie zaprezentowanych układów choreograficznych w połączeniu z harmonią piękna i estetyką ruchu przesądziły o wyniku. Jurorzy przyznawali 5 pierwszych miejsc 5 drugich i 5 trzecich. Nasze dziewczęta zdobyły 3 złote medale, 3 srebrne i 2 brązowe, wygrywając tym samym także klasyfikację medalową. Jest to ogromny sukces naszej reprezentacji ponieważ wynik tej imprezy świadczy o tym, iż młodzież w „jedynce”jest doskonale i wszechstronnie przygotowana do zawodów sportowych z różnych dyscyplin, a fitness stał się atrakcyjną, lubianą i popularną formą ruchu zaszczepianą młodzieży od najmłodszych lat od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum aż do liceum. Wyniki mówią same za siebie!
  Złote medale zdobyły: Paulina Taraśkiewicz, Kinga Świąder i Zuzanna Machula. Srebro zdobyły: Agnieszka Dobrocińska, Wioletta Kałużyńska i Marika Łukowiak. Natomiast medale brązowe otrzymały: Martyna Sadura i Martyna Jaciubek.
  Opiekunem grupy jest Wiesława Wolska – instruktor fitness, pomysłodawca i organizator maratonów fitness w Opocznie.

  Maraton gimnazjalny z języka angielskiego

  Jak co roku i już po raz czwarty odbył się w naszej szkole maraton gimnazjalny z języka angielskiego. Ponad 20 uczniów z klas III gimnazjum nr 1 w Opocznie w dniu 11 kwietnia 2013 r. rozwiązywało przez kilka godzin arkusze egzaminacyjne z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, ćwicząc umiejętności: słuchania, czytania, pisania i zagadnienia gramatyczne. Wszystkich uczestnikom maratonu oraz pozostałym gimnazjalistom klas trzecich organizatorki maratonu p. Katarzyna Mieszczankowska i p. Edyta Krzysztofik życzą powodzenia na właściwym egzaminie z języka obcego, który w tym roku już 25 kwietnia 2013r.
  TRZYMAMY KCIUKI !!!

  Dzień Projektów

  27.03.2013 r. – uczniowie klas drugich gimnazjum prezentowali przed koleżankami i kolegami z klas pierwszych efekty swojej pracy nad realizowanymi projektami edukacyjnymi.
  Tematyka projektów w bieżącym roku szkolnym była bardzo zróżnicowana. Dotyczyła m.in. historii, biologii, chemii, fizyki ale były też tematy związane z muzyką, sportem, czy też poświęcone nałogom i zainteresowaniom ludzi, wadom i zaletom komputera oraz kuchni międzynarodowej.
  Różnorodność tematyki projektów sprawiła, że
  formy prezentacji
  były różne: od wystawek prac, plakatów czy prezentacji zdjęć na tablicach interaktywnych począwszy przez filmy, ustne informacje dotyczące tematyki projektów po prezentacje multimedialne czy własnoręcznie wykonane potrawy połączone z ich degustacją przygotowaną przez grupy projektowe, które realizowały tematykę kulinarną.
  Dużo emocji budziły konkursy, które uczniowie realizujący wybrane projekty zorganizowali dla młodszych koleżanek i kolegów. Zwycięzców konkursów nagrodzono własnoręcznie wykonanymi nagrodami.
  Realizacja programu edukacyjnego metodą projektu nauczyła gimnazjalistów korzystania z różnych źródeł informacji, współpracy w grupie oraz współodpowiedzialności za wyniki jej pracy oraz śmiałości do publicznych wystąpień.

  21 marca - pierwszy dzień wiosny

  Po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni zorganizowałyśmy w naszej szkole konkurs "MAM TALENT". Dzieci i młodzież sami przygotowywali swój występ, który oceniało jury w składzie: Mariola Sikorska, Urszula Rudzka, Anna Pietras oraz Izabela Małocha. Trudno wybrać spośród tak wielu talentów, ale subiektywnie oceniając wytypowano zwycięzców w III kategoriach wiekowych. W gimnazjum Filip Sijer pokonał konkurentów brawurowym wykonaniem "Marsza tureckiego" W.A.Mozarta; wyróżnienia przyznano Kindze Klemińskiej z kl.III a, zespołowi muzycznemu w składzie: Ania Urazińska – śpiew, gitara elektryczna, Filip Sijer - instrumenty klawiszowe, Zuzanna Łakomska – śpiew; zespołowi tanecznemu STEP BY STEP. Należy dodać, że nagrody dla zwycięzców oraz słodkie upominki ufundowała Dyrekcja naszej szkoły, za zo bardzo dziekujemy. Mamy szczerą nadzieję, że ta forma prezentacji umiejętności przyjmie się na naszym gruncie i być może ukryte jeszcze talenty objawią się za rok, do czego zachęcają serdecznie organizatorki imprezy: Wiesława Wolska, Anna Pietras, Mariola Sikorska i Izabela Małocha Wszystkim uczestnikom oczywiście GRATULUJEMY !!!!!

  OBCHODY DNIA ŚW. PATRYKA

  Dzień Św. Patryka mimo, że to święto narodowe Irlandii, jest obchodzone 17 marca na całym świecie. Dnia 19 marca 2013 obchodziliśmy je w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie.
  Ttrójlistne koniczynki, ozdabiały całą naszą szkołę. Już tydzień przed świętowaniem w całej szkole rozwieszone były informacje na temat kultury i tradycji panującej w tym kraju. Na szkolnych korytarzach wyświetlane były prezentacje, a w tle słychać było muzykę irlandzką, przy której na przerwach uczniowie mieli okazję zatańczyć prawdziwy irlandzki taniec, taki sam, jaki tańczą na ulicach Irlandczycy. W tym dniu organizowany był także konkurs na najbardziej zieloną klasę. Największym zainteresowaniem cieszył się w najmłodszych klasach naszej szkoły.
  Konkurs wiedzy o Irlandii, to także część obchodów tego dnia. Ciekawe nagrody trafią do każdego kto bardzo zaangażował się zarówno w doborze zielonych kreacji jak i poszerzenie swojej wiedzy na temat Zielonej Wyspy. Obchody Dnia św. Patryka przygotowane zostały przez panią Agatę Krzysztofik oraz jej uczniów z klas II a, II b, II d oraz II e liceum.
  Do zatańczenia za rok :)

  OSTATNIA PRÓBA Z MATEMATYKI...

  18 marca 2013 r. uczniowie klas III naszego gimnazjum przystąpili do kolejnego - trzeciego egzaminu próbnego z matematyki. Pierwszy raz z testem próbnym gimnazjaliści zmierzyli się w listopadzie. Zadania przygotowane były przez CKE, drugi raz w grudniu - test opracowany został przez wydawnictwo OPERON i ostatnia próba nastąpiła 18 marca, a tym razem zagadnienia przygotowane były przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Uczniowie w skupieniu, przez 90 minut rozwiązywali test składający się z 20 zadań zamkniętych oraz 3 zadań otwartych do których rozwiązanie należało zamieścić w wyznaczonym miejscu. Egzamin próbny zorganizowały (i prace sprawdzą) nauczycielki matematyki Anna Bobrowska, Anna Malicka oraz Marianna Pigułowska.
  Uczniu klasy III na tych stronach znjdziesz testy, które pomogą Ci się przygotować do egzaminu
  Testy z lat wcześniejszych OKE
  Egzamin gimnazjalny z OPERONEM
  "Matematyka z Tutorem"

  Konkurs Fizyczny o tytuł Najlepszego Fizyka
  w klasach II gimnazjum

  II etap Konkursu odbył się 18 marca 2013r. Wzięło w nim udział piętnastu uczniów. Uczestnicy rozwiązywali zadania otwarte z kilku działów fizyki. Największą liczbę punktów oraz tytuł Najlepszych Fizyków zdobyli:
  I miejsce MARTYNA CHRUSTOWICZ z klasy II d oraz MACIEJ KOŁODZIEJCZYK z klasy II a
  II miejsce Ola Popecka z klasy IId
  III miejsce Kinga Świąder z klasy IIc
  Na zdjęciu finaliści.
  GRATULACJE !!!

  KOLEJNY SUKCES MATEMATYCZNY

  15 marca 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Opocznie odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego „Rusz Głową...” . Kinga Klemińska zdobyła II miejsce natomiast Dominika Wołonkiewicz została finalistką tego konkursu. Finał przeprowadzony był 6 lutego 2013 r. brało w nim udział 29 najlepszych uczniów powiatu opoczyńskiego.
  GRATULUJEMY !!!

  SZKOLNE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA FRANKOFONII

  W związku z przypadającym na 20 marca Międzynarodowym Dniem Frankofonii, języka francuskiego i kultury krajów frankofońskich 15 marca odbył się w naszej szkole koncert piosenki francuskojęzycznej „ Voyage dans le temps avec la chanson française.” („Podróż w czasie z piosenką francuską”). Uczniowie naszej całej społeczności szkolnej w wieku od 10 do 19 lat wykonali najpiękniejsze piosenki w języku francuskim urzekając swoimi umiejętnościami wokalnymi i niejednokrotnie porywając do wspólnego śpiewania. Młodzi artyści wychodzili na scenę zgodnie z datą ukazania się danej piosenki, tak więc naszą podróż w czasie zaczęliśmy od roku 1965 piosenką France Gall "Poupée de cire, poupée de son" autorstwa Serga Gainsbourga, a zakończyliśmy utworem z 2004r. „Tant que c'est toi”. Przerwy między piosenkami wypełnione były quizem oraz różnymi informacjami na temat wydarzeń jakie miały miejsce we Francji i innych krajach frankofońskich zgodnie z rokiem powstania danej piosenki. Wśród wielu wykonawców w naszym koncercie
  wystąpiły m.in.:
 • Zuzanna Łakomska "Poupée de cire, poupée de son”, uczennica klasy 2d
 • Wiktoria Cieślikiewicz, Kamila Gałęzyka, Alicja Jóźwik, Aleksandra Piekarska, Klaudia Piekarska, Paulina Płuciennik z klasy 1b - "Pour un flirt”
  Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspólną zabawę!
  Zapraszamy na podobny koncert w przyszłym roku szkolnym!

  Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej
  „Love is In the Air”

  W dniu 14.03.2013 r. w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbyła się kolejna już edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej „Love is In the Air”. Organizatorem tej zabawy była p. Małgorzata Stępień nauczyciel języka angielskiego w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym. W konkursie wzięło udział 20 uczestników ze szkół gimnazjalnych powiatu opoczyńskiego. Zaproszenie do udziału we wspólnej zabawie przyjęli:
 • Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w Opocznie
 • Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drzewicy
 • Zespół Szkół im. Tadeusza Sygietyńskiego w Bukowcu Opoczyńskim
 • Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Białaczowie
 • Gimnazjum w Wygnanowie
 • Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie
  Uczestnicy wykonali utwory w języku angielskim o tematyce walentynkowej. Wykonawcy reprezentowali wysoki poziom muzyczny i językowy, zaangażowanie publiczności podgrzało atmosferę występów, a cały konkurs był źródłem niezapomnianych emocji i doskonałej zabawy. Zdobywcami pierwszego miejsca wśród wykonawców byli ex quo:
 • ALEKSANDRA SZPOCIŃSKA z Gimnazjum w Drzewicy, z piosenką ” I will be” z repertuaru Avril Lavigne
 • CELINA BABIS również z Gimnazjum w Drzewicy, z piosenką ”My heart will go on” wykonywaną przez Celine Dion
  Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie.

  Podwójna wygrana Gimnazjum nr 1

  Przez dwa dni – 11-12 marca – rozgrywano w Opocznie zawody miejsko-gminne w koszykówce szkół gimnazjalnych. Zwycięzcy awansowali do mistrzostw powiatu. W grupie chłopców do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny reprezentujące Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum Prywatne. Pierwsze miejsce i mistrzostwo gminy wywalczyła ”jedynka” w składzie: Mateusz Jaciubek, Michał Różycki, Bartosz Oleksik, Maciej Zaborowski, Kamil Stefaniak, Adam Rożenek, Przemysław Zwoliński, Mikołj Ryba.
  W grupie dziewcząt do zawodów przystąpiły tylko dwie drużyny – Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Zwyciężyła „jedynka” w składzie: Angelika Bednarczyk, Joanna Lasota, Monika Woźniak, Milena Kupis, Kinga Jaworska, Martyna Łada, Wiktoria Stępień, Dominika Zawadzka, Weronika Kopacz, Dominika Wołonkiewicz, Zuzanna Łakomska i Klaudia Kupis.

  Turniej w Piłce Koszykowej dziewcząt kl. I- III Gim

  Dnia 8 marca 2013 r. w ZSS nr 1 w Opocznie został rozegrany miejsko- gminny Turniej w Piłce Koszykowej dziewcząt kl. I- III Gim. Drużyna z „jedynki” zajęła I miejsce, wygrywając z ZSS nr 2 w Opocznie i awansując tym samym do powiatowych zawodów w Drzewicy. Powiatowy turniej w piłce koszykowej odbył się 14 marca 2013 r. Nasze koszykarki po zaciętej i sportowej walce o III miejsce, ostatecznie przegrały, zajmując IV miejsce. Skład drużyny koszykarskiej:
  1. Angelika Bednarczyk kl. III D
  2. Joanna Lasota III D
  3. Monika Woźniak III D
  4. Milena Kupis III D
  5. Daria Będkowska III D
  6. Zuzanna Łakomska II B
  7. Dominika Wołonkiewicz II C
  8. Kinga Świąder II C
  9. Paulina Taraśkiewicz II C
  10. Wioletta Kałużyńska II C
  11. Wiktoria Stępień I A
  12. Dominika Zawadzka I A
  13. Klaudia Kupis I A
  14. Kinga Jaworska I D
  15. Martyna Łada I D
  16. Weronika Kopacz I D
  17. Katarzyna Adamczyk I D
  18. Weronika Zdun I D
  19. Roksana Jędrasik I D
  20. Natalia Nabijanek I D
  Do zawodów koszykarki przygotowała Danuta Karasińska. Występy szkolnej drużyny „cheerleaderek”, sprawiły, że turniej przyciągnął rzeszę kibiców koszykówki szkolnej, przestrzegających zasady „fair play”.

  LAUREATKA KONKURSU MATEMATYCZNEGO

  Miło nam poinformować, że uczennica Gimnazjum nr 1 Kinga Klemińska zajęła VI miejsce w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym „Matematyka Moja Pasja”, zdobywając tym samym tytuł laureata. Kinga była jedyną uczestniczką konkursu, która reprezentowała Opoczno. W dniu 27 lutego 2013 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Kinga otrzymała dyplom z rąk Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana Jana Kamińskiego oraz nagrody rzeczowe. Nagrodą dla laureatów tego konkursu w kategorii gimnazjów jest również 6 dodatkowych punktów w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
  Więcej zdjęć z tej uroczystości zamieszczonych jest w galerii.
  GRATULUJEMY !!!

  JĘZYK NIEMIECKI – NASZE SUKCESY

  Uczeń klasy III B naszego gimnazjum Mikołaj Ryba uzyskał III miejsce w etapie regionalnym XI Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Mikołaj Ryba został także FINALISTĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego. Finał odbędzie się 02.03.2013 r. w Łodzi.
  Mocno trzymamy kciuki za naszego ucznia!


  POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY "Rusz Głową ..."

  Dwie uczennice Kinga Klemińska oraz Dominika Wołonkiewicz w dniu 6 lutego reprezentowały Gimnazjum nr 1 w V Powiatowym Konkursie Matematycznym "Rusz Głową ...". Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Opocznie, Zarząd Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Zespół Nauczycieli Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Opocznie. Warto wspomnieć o naszych uczniach, którzy we wcześniejszych edycjach tego konkursu odnosili sukcesy:
  rok 2009 - Filip Dorociński, Przemysław Duda, Dariusz Ksyta - wyróżnienie,
  rok 2010 - Paula Jaciubek - II miejsce, Aleksandra Tępińska - wyróżnienie,
  rok 2011 - Agata Natkańska - wyróżnienie,
  rok 2012 - Kinga Klemińska, Maciej Szczygłowski - II miejsce, Bartłomiej Bolek - wyróżnienie.
  Kindze i Dominice życzymy sukcesów.

  WALENTYNKI W GIMNAZJUM

  W dniach 4 – 8 lutego serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnych Walentynkach. Liczymy na Wasze zainteresowanie i liczny udział. Jest to bardzo sympatyczny zwyczaj okazywania sympatii wybranym osobom. Skrzynki na kartki walentynkowe zostały wystawione jak co roku, na piętrze obok patrona szkoły. Samorząd Uczniowski dopilnuje aby poczta walentynkowa trafiła do rąk adresatów ;-)


  MATEMATYKA MOJA PASJA

  We wtorek 5 lutego Kinga Klemińska uczennica p. Marianny Pigułowskiej reprezentowała w Łodzi Gimnazjum nr 1 w finałowych rozgrywkach konkursu "Matematyka - Moja Pasja". Do zmagań w zawodach drugiego etapu przystąpiło 111 gimnazjalistów, najlepszych z matematyki w województwie łódzkim. Uczniowie mieli do rozwiązania 15 zadań testowych w ciągu 90 minut. Kinga poradziła sobie znakomicie z zadaniami i osiągając wynik 87% zakwalifikowała się do zawodów III etapu, który odbył się w tym samym dniu po ok. 1,5 godz. przerwy. W trzecim etapie konkursowicze zmierzyli się z pięcioma zadaniami otwartymi, do rozwiązania których mieli 120 minut.

  MAMY PIERWSZĄ FINALISTKĘ!

  01.02.2013 r. opublikowane zostały wyniki rejonowych eliminacji Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii. Brały w nich udział dwie uczennice naszego gimnazjum, które jednocześnie były jedynymi reprezentantkami Opoczna. Test zawierał 30 zadań, które należało rozwiązać w ciągu 90 minut. Aby dostać się do etapu wojewódzkiego należało uzyskać co najmniej 56 punktów czyli
  80 %. Uczennica z klasy III E – Eliza Michałowska przygotowywana przez panią Iwonę Brzozowską uzyskała 82,86 %, co daje jej status finalistki i udział w etapie wojewódzkim! Finał odbędzie się 08.03.2013 r. Będziemy mocno trzymać za nią kciuki!

  V Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkoatletyce

  28 stycznia 2013r. w Centralnym Ośrodku Sportowym w Spale odbyły się V Halowe Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w Lekkoatletyce, zorganizowane przez Starostwo i Powiatowy Szkolny Związek Sportowy pod Patronatem wojewody Jolanty Chełmińskiej. W mistrzostwach wzięło udział ponad 600 młodych sportowców z 14 gimnazjów. Młodzież rywalizowała w biegach na 60m, 300m, 600m, 1000m, sztafecie dziewcząt oraz chłopców 4x200m, skoku wzwyż, skoku w dal i pchnięciu kulą. Gościem specjalnym imprezy była pochodząca z Kraśnicy, a mieszkająca w Meksyku, Wanda Panfil- Gonzales, polska lekkoatletka, mistrzyni świata w maratonie. Na podium spośród naszych gimnazjalistów stanęła tylko jedna zawodniczka: Łucja Wiktorowicz uczennica klasy I a, która zajęła I miejsce w biegu na dystansie 600m- 1,51,92. Pozostali sportowcy zajęli bardzo dobre miejsca poza podium. W klasyfikacji medalowej, Gimnazjum nr 1 zajęło V miejsce. Uczniowie, którzy stanęli na podium otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Opiekunami uczniów byli nauczyciele wychowania fizycznego, Danuta Karasińska oraz Andrzej Domagała

  STAŃ PO zielonej stronie MOCY

  Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej „Stań po zielonej stronie mocy”, której pomysłodawcą i organizatorem jest firma Slam Poland sp. Z o. o. Założenia projektu to: prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych z zakresu selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu, poprawa świadomości ekologicznej oraz łatwy i szybki dostęp do informacji i materiałów edukacyjnych dotyczących gospodarki odpadami. Celem akcji jest zbiórka płyt CD/DVD, blu-ray, zużytych telefonów komórkowych, opakowań do płyt, baterii, ładowarek, jak również dawanie dobrego przykładu poprzez propagowanie właściwych zachowań w gospodarce odpadami oraz wprowadzenie zdrowej rywalizacji opartej na zabawie. Narzędziami akcji są:
  • boxy - pojemniki do segregowania odpadów
  • materiały informacyjne - plakaty, ulotki, filmy na płytach CD/DVD o charakterze ekologicznym
  • BIO kioski – urządzenia służące do oglądania filmów ekologicznych, jak również służące do śledzenia wyników w rankingu zebranych odpadów.
  Organizator akcji przewiduje szereg nagród za czynne uczestnictwo w projekcie.
  Nagrody zostaną wręczone w następujących kategoriach:
  - najlepsza szkoła w województwie w przeliczeniu na ilość uczniów
  - najlepsza klasa w województwie
  - najlepsza szkoła w powiecie w przeliczeniu na ilość uczniów
  - najlepsza klasa w powiecie
  Akcja trwa w naszej szkole od 1 listopada 2012 r. do 23 czerwca 2013 r., a jej opiekunami są nauczyciele biologii, chemii oraz przyrody.
  ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W ZBIÓRCE!!!!

  Konkurs „MAM TALENT”

  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum nr 1, którzy chcieliby zaprezentować swój talent w dowolnej dziedzinie: śpiew, taniec, itp. Występować można solo lub drużynowo. Jury nagrodzi 3 najciekawsze prezentacje w tej kategorii wiekowej. Zgłoszenia należy kierować do pań: A Pietras, W. Wolskiej, I. Małocha, M. Sikorskiej. Udzielą one szczegółowych informacji. Finał konkursu przewidziany jest na marzec 2013.

  Mistrzostwa Gminne w Piłce Ręcznej dziewcząt

  18 stycznia 2013 r. odbyły się Mistrzostwa Gminne w Piłce Ręcznej dziewcząt kl. I- III Gim. W hali sportowej ZSS nr 3 w Opocznie. Dziewczęta z „jedynki” rozegrały bardzo ciekawy mecz z piłkarkami z Gimnazjum nr 3. Mecz zakończył się zwycięstwem naszych przeciwniczek, a nasze dziewczęta zajęły II miejsce. A oto skład drużyny piłkarek ręcznych naszego gimnazjum:
  1. Kinga Jaworska kl. I D
  2. Martyna Łada I D
  3. Wiktoria Stępień I A
  4. Dominika Zawadzka I A
  5. Paulina Taraśkiewicz II C
  6. Wioletta Kałużyńska II C
  7. Patrycja Stadnicka II C
  8. Dominika Wołonkiewicz II C
  9. Zuzanna Łakomska II B
  10. Angelika Bednarczyk III D
  11. Milena Kupis III D
  12. Monika Woźniak III D
  13. Monika Rzepka III D
  14. Magdalena Chrobak III D
  15. Aleksandra Blińska III D
  16. Magdalena Tomasik III D
  17. Joanna Lasota III D
  18. Dominika Panfil III D
  Do zawodów drużynę piłkarek przygotowała Danuta Karasińska.

  MATEMATYKA MOJA PASJA

  9 stycznia 2013 uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 1 po raz pierwszy przystąpili do prestiżowego konkursu matematycznego „MATEMATYKA MOJA PASJA”. Organizatorem konkursu jest WYDZIAŁ MATEMATYKI I INFORMATYKI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO, PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO oraz KURATORIUM OŚWIATY w ŁODZI. Patronat nad konkursem sprawują WOJEWODA ŁÓDZKI JOANNA CHEŁMIŃSKA oraz REKTOR UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO. Uczniowie naszego gimnazjum przez 120 minut zmagali się z zadaniami. Do zawodów II stopnia zakwalifikowani zostali uczniowie, którzy uzyskali, co najmniej 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia w zawodach I stopnia. Wyniki zostały ogłoszone 23 stycznia 2013 r.. Ponadszkolna Komisja Konkursowa do drugiego etapu zakwalifikowała uczennicę Kingę Klemińską. Zawody II stopnia zostaną przeprowadzone w dniu 5 lutego 2013 r.
  Kindze życzymy powodzenia.

  DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

  Dnia 16 stycznia w Gimnazjum nr 1 odbyła sie dyskoteka karnawałowa dla wszystkich klas. Zimowa pogoda nie sprzyjała dużej frekwencji mimo tego Ci którzy przybyli bawili się znakomicie ;-) - zapraszamy do galerii.
  Opiekun SU I Brzozowska
  LISTA UCZNIÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO ETAPU REJONOWEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

  MATEMATYKA
  KINGA KLEMIŃSKA uczennica p. Marianny Pigułowskiej
  FIZYKA
  KINGA KLEMIŃSKA uczennica p. Elżbiety Reszel
  ADAM ROŻENEK uczeń p. Elżbiety Reszel
  GEOGRAFIA
  MILENA KUPIS ucznnica p. Iwony Brzozowskiej
  ELIZA MICHAŁOWSKA ucznnica p. Iwony Brzozowskiej
  JĘZYK POLSKI
  DARIA KOWALSKA uczennica p. Jolanty Szczygłowskiej
  DOMINIAKA PANFIL uczennica p. Urszuli Niemirskiej- Jędrasik
  MARTA FIJAŁKOWSKA uczennica p. Barbary Gładysz-Lasoty
  JĘZYK NIEMIECKI
  MIKOŁAJ RYBA uczeń p. Beaty Sadury

  XIII Edycja Mikołajkowego Konkursu Formacji Tanecznych w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie

  Wśród gimnazjalistów triumfował zespół „Step By Step” z Gimnazjum nr 1 w składzie: Kinga Świąder, Weronika Stępniewska, Agata Łuczka, Paulina Taraśkiewicz, Martyna Sadura , Weronika Owięcka, Martyna Jaciubek, Zuzanna Machula , Agnieszka Dorocińska, Wioetta Kałużyńska - opiekun pani Danuta Karasińska. II miejsce zajęły dziewczęta z Zespołu Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli. Zespół „Arsen” w składzie Aleksandra Piekarz, Agata Sołtys, Natalia Surosz, Dominika Pacholska, Aleksandra Bolek, Katarzyna Wijata, Sylwia Michoń, Aleksandra Skibińska, Monika Mieszczankowska, Karolina Gajewska. Opiekunem grupy była pani Urszula Kowalczyk. III miejsce zajęły uczennice z Gimnazjum nr 2 występujące w zespole „Dream” w składzie: Wiktoria Gubiec, Aleksandra Kmita, Katarzyna Grzybek, Natalia Lis, Katarzyna Stanik, Daria Urbańczyk – opiekun pani Urszula Krakowiak.

  Konkurs dla uczniów klas drugich o tytuł Najlepszego fizyka

  I etap konkursu odbył się 11 grudnia 2012 r. Wzięło w nim udział 35 uczniów z klas drugich gimnazjum. Uczestnicy na tym etapie mieli do rozwiązania 30 zadań z pięciu działów fizyki:
  - Właściwości i budowa materii,
  - Hydrostatyka,
  - Kinematyka,
  -Dynamika,
  -Praca, moc, energia.
  Do drugiego etapu, który odbędzie się w marcu przeszło 13 uczniów.Uczniowie ci według największej ilości zdobytych punktów to: Maciej Kołodziejczyk IIa ,Martyna Wojnowska IId, Martyna ChrustowiczIId , Marta Klimek IId, Ilona Pacan II b, Patrycja Studnicka IIc, Daria Będkowska IIa, Weronika Owięcka IIa, Magda Zielińska IId, Ola Popecka IId, Sandra TurlińskaIIa, Kinga Świąder IIc i Klaudia Krzysztofik IId.

  PODZIĘKOWANIE TPZ

  Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Opocznie
  Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt w Opocznie w imieniu swoich czworonożnych podopiecznych przekazuje serdeczne podziękowania uczniom i ich rodzicom, dyrekcji oraz wychowawcom, za udział uczniów gimnazjum w akcji zbiórki karmy i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt z naszej gminy. Humanitarny stosunek do zwierząt i wielkie serce uczniów sprawiły, że zebrano i przekazano TPZ 26 kg suchej karmy i 6 sztuk karmy w puszkach. Najwięcej po 6 kg karmy ofiarowały nam klasy III E i II D. Za dodatkowe indywidualne wsparcie naszej akcji dziękujemy uczniom: Weronice Stępniewskiej, Michalinie Pielas, Martynie Jaciubek i Konradowi Chudzickiemu. Szczególne podziękowania kierujemy do opiekuna samorządu uczniowskiego gimnazjum i koła TPZ - pani Iwony Brzozowskiej za ogromne osobiste zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu tej akcji na terenie szkoły. Życzymy wszystkim uczestnikom i organizatorom akcji spełnienia marzeń w nadchodzącym nowym roku 2013 i przekazujemy wielkie:
  DZIĘKUJEMY
  Opoczno dnia 30 listopada 2012
  TPZ w Opocznie

  WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS I C i I D

  Dnia 27 listopada 2012 r. uczniowie klasy I c i I d gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedzili Telewizję Polską S.A. oraz poznawali prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach w Centrum Nauki Kopernik. Nie zapomnianych wrażeń dostarczył uczniom seans filmowy 5 D. Opiekunkami wycieczki były: p. Izabela Małocha, p. Edyta Starus, p. Anna Wilk.

  COROCZNE ZMAGANIA GIMNAZJALISTÓW

  W dniu 22 listopada 2012 r. w naszym gimnazjum odbył się Konkurs z Języka Polskiego etap szkolny poprzedziły wielotygodniowe przygotowania uczniów gimnazjum z klas drugich i trzecich pod kierunkiem nauczycieli J. Szczygłowskiej, U. Niemirskiej-Jędrasik, B. Lasoty. Do konkursu przystąpiły 22 osoby. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursie. Przede wszystkim chcą sprawdzić swoją wiedzę, ale też liczą na tytuł bo to on zapewnia maksymalną ilość punktów na teście z języka polskiego. W tym roku okazało się, że uczennice klas II gimnazjum – górą. Do etapu rejonowego dostały się Daria Kowalska kl II D, Dominika Panfil III D i Marta Fijałkowska kl II A. Wysoko prace uczennic oceniła komisja w składzie: D. Cichańska, U. Niemirska - Jędrasik i B. Gładysz – Lasota. Etap rejonowy już wkrótce bo 22 stycznia. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesu.

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  11 listopada delegacja młodzieży z Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum reprezentowała Zespół Szkół Samorządowych nr 1 na miejsko gminnych uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Po uroczystej mszy św. „Za Ojczyznę” w kolegiacie św. Bartłomieja poczet sztandarowy oraz delegacja z wiązanką uczestniczyły w uroczystościach na Placu Zamkowym.


  DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA

  Dzień 11 listopada jest w Polsce obchodzony jako patriotyczne Święto Niepodległości odzyskanej w 1918 roku, po 150 latach zaborów i niewoli. W Niemczech, w tym dniu obchodzi się dzień św. Marcina, który stanowi zapowiedź okresu świąt Bożego Narodzenia, wprowadza w nastrój tajemnicy i wiary w czynienie dobra. Aby przybliżyć swoim młodszym kolegom genezę tego święta oraz związane z tym dniem zwyczaje uczniowie kl. II a Gimnazjum nr 1 w Opocznie przygotowali krótki program na ten temat. Obejmował on pokaz multimedialny, scenkę ukazującą, jak Marcin z żołnierza stał się świętym oraz – połączoną z zabawą - naukę piosenki „Martinslied” – tu z pomocą przyszli uzdolnieni muzycznie uczniowie klasy II d liceum.
  Wykorzystane w scence rekwizyty oraz stroje uczyniły ją atrakcyjną i interesującą, toteż zaproszeni uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się swoim kolegom. Tym bardziej, że na koniec zapowiedziany był quiz z pytaniami dotyczącymi prezentowanych treści, a za poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał rogala marcińskiego. Warto podkreślić, że znaczną część rekwizytów i strojów jak również rogale gimnazjaliści wykonali w domu. Ale również zaproszeni na program uczniowie klas III, IV i V szkoły podstawowej mieli swój wkład w ten projekt. Prawie 100 różnorodnych lampionów przygotowanych przez nich z tej okazji na konkurs wzbogaciło piękny wystrój sceny i stworzyło świąteczny nastrój. Przedstawiono także 10-ciu zwycięzców tego konkursu, których wyłonił sponsor nagród, zastrzegając sobie anonimowość. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Ten dzień pokazał, że uczniowie ZSS nr 1 są wszechstronnie utalentowani: plastycznie, muzycznie, mają zdolności aktorskie i predyspozycje do nauki języków obcych. Bo chociaż nie uczą się na co dzień języka niemieckiego, nie mieli problemów z nauką piosenki w tym języku, a niektórzy z nich mieli odwagę wykonać ją nawet publicznie. I bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Przygotowania i występ uczniów klasy II a koordynowały ich nauczycielki języka niemieckiego. Młodzież oraz pomysłodawczynie projektu dziękują wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym mogły go zrealizować zgodnie z zamierzeniem: dyrekcji oraz nauczycielom ZSS nr 1, sponsorowi nagród, Przedszkolu nr 8 w Opocznie oraz Szkole Podstawowej w Libiszowie.

  „Tradycje i kultura Francji – co mnie zachwyca i fascynuje?”

  W listopadzie 2012 r. uczniowie gimnazjum uczący się języka francuskiego przystąpili do konkursu multimedialnego „Tradycje i kultura Francji – co mnie zachwyca i fascynuje?”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do końca grudnia przystąpiło do niego łącznie 17 uczniów. Każdy z uczestników chciał przedstawić Francję widzianą własnymi oczami, niezwykle zróżnicowaną pod względem historycznym, krajobrazowym, klimatycznym, kulinarnym i kulturowym, przedstawić to co wydaje mu się dziwne (żabie udka, ślimaki), podkreślić uwielbienie dla serów czy crepes - naleśników, przybliżyć kulturę, sztukę, modę, przedstawić wyjątkowych Francuzów, zainteresować zwyczajami, zwłaszcza przy spożywaniu posiłków i witaniu się. Swoimi pracami udowodnili, że Francja to kraj wyjątkowy, niezwykle interesujący, jak magnes przyciągający… Wśród gimnazjalistów zwyciężyła uczennica klasy 2 d – Natalia Mielcarz.
  Félicitations!

  „Odkręć się na innych”

  Samorząd szkolny gimnazjum ponawia w tym roku szkolnym akcję zbierania plastikowych korków pod hasłem „Odkręć się na innych”, które to przeznaczy na pomoc chorym dzieciom. Ruszyła również zbiórka makulatury. Zachęcamy do udziału w obu akcjach – „Nie wyrzucaj! – przynieś do nas”
  Opiekun SU – Iwona Brzozowska

  AKCJA ZBIÓRKI SUCHEJ KARMY I PUSZEK

  Szkolne koło TPZ w miesiącu listopadzie rozpoczyna akcję zbiórki suchej karmy i puszek, obroży, smyczy, koców, wykładzin, chodników itp., na rzecz bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku w Różannej. Zbliża się okres przedświątecznych porządków: nie wyrzucaj starych chodników, narzut itp. – przynieś do nas! Szukamy również nowych wolontariuszy, jeśli kochasz zwierzęta i masz trochę wolnego czasu w soboty lub niedziele – zapraszamy.
  Opiekun TPZ – Iwona Brzozowska

  OLIMPIADA MATEMATYCZNA GIMNAZJALISTÓW

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII edycji OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ GIMNAZJALISTÓW. Zawody I stopnia składały się z części testowej i części korespondencyjnej. W dniu 18.10.2012 r. siedmiu uczniów klas II i III gimnazjum przez 90 minut zmagało się z zadaniami testowymi. Najwyższą ilość punktów zdobyły: Kinga Klemińska i Ewa Kowalska. Zadania z części korespondencyjnej uczniowie rozwiązywali samodzielnie w domu i przesyłali bezpośrednio do Organizatora Olimpiady.

  WYCIECZKA ROWEROWA KLASY I C

  Dnia 5 października 2012r. uczniowie klasy Ic gimnazjum razem ze swoją wychowawczynią p. Edytą Starus wybrali się na wycieczkę rowerową. Kierownikiem wyprawy był p. Dominik Bolek, który opracował ciekawą trasę ukazującą piękno Ziemi Opoczyńskiej. Rowerzyści przejeżdżali m.in. przez Radwan, Miedznę Murowaną, Białaczów, Petrykozy, Parczówek, Sitowę i Ogonowice. Na jednym z postojów rozpalono ognisko. Uczniowie mogli wzmocnić swoje siły zajadając ze smakiem upieczone kiełbaski. Wszystkim dopisywał świetny humor. Do Opoczna dotarli zmęczeni, ale cali i zdrowi. Nauczyciele-opiekunowie organizując wycieczkę rowerową chcieli zachęcić uczniów do aktywnej formy spędzania wolnego czasu.

  „Moja Ojcowizna”

  Szkolne koło PTTK zaprasza do udziału w wojewódzkim konkursie krajoznawczym „Moja Ojcowizna”. Jeżeli uważasz, że jest coś w Twoim regionie co zasługuje na pamięć i uwagę – napisz o tym. Prace mogą być pisemne lub w formie multimedialnej. Na najciekawsze prace czekają nagrody.
  Opiekun PTTK – Iwona Brzozowska

  Konkurs na najciekawszą makietę wieży Eiffla

  We wrześniu 2013r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez p. Beatę Kałużę na najciekawszą makietę wieży Eiffla. Konkurs ten rozpoczął się w ubiegłym roku szkolnym, ale prace (wykonane dowolną techniką i z różnorodnych materiałów: papier, zapałki, makaron, elementy metalowe) napływały jeszcze do końca czerwca 2012r. Uczestniczki konkursu wykazały się daleko idącą pomysłowością i niezwykłymi zdolnościami manualnymi, dlatego też wybór najładniejszej wieży nie należał do łatwych. Najciekawsze „Żelazne Damy” zostały wykonane przez Kingę Woźniak, Kingę Kupis, Małgorzatę Sosnowską, Dominikę Zawadzką i Wiktorię Cieślikiewicz. Zwyciężczynie otrzymały upominki, których myślą przewodnią była właśnie wieża Eiffla.

  WYCIECZKA DO ŁODZI

  21 września uczniowie należący do szkolnego koła PTTK wybrali się do Łodzi na obchody Światowego Dnia Turystyki pod opieką pani Iwony Brzozowskiej. Najpierw młodzież zwiedziła cerkiew prawosławną. Następnym punktem było jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, gdzie wszyscy z zaciekawieniem słuchali o historii polskiego kina. Kolejne atrakcje czekały w Lesie Łagiewnickim. Tam każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o Łodzi i woj. łódzkim,
  zatrzymać się w Wiosce Słowian i Wikingów, gdzie każdy miał szansę nauczyć się strzelać z łuku, czy zrobić własnego podpłomyka. Po powrocie wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto jeździć na wycieczki krajoznawcze i poznawać piękno własnego regionu.
  ROK SZKOLNY 2011-2012

  Dzień Absolwenta Gimnazjum nr 1 w Opocznie

  W bieżącym roku szkolnym świadectwa ukończenia Gimnazjum nr 1 otrzymało 136 absolwentów w tym 60 z wyróżnieniem. Tytuł „Najlepszego Absolwenta Prymusa” otrzymała Marta Adamczyk, uzyskując średnią ocen końcowych 5,66, ponadto Marta jest finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Średnie wyniki procentowe z egzaminu dla naszego gimnazjum są bardzo wysokie i wynoszą:
  - z historii i wiedzy o społeczeństwie, 68% co daje stanin VII w dziewięciostopniowej skali stanikowej,
  - z języka polskiego 68,3 co daje stanin VI,
  - z matematyki 60,3 plasuje szkołę w staninie VIII,
  - z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych 54,7 czyli stanin VII,
  - z języka angielskiego poziom podstawowy 73,1 daje stanin VII,
  - z języka niemieckiego poziom podstawowy 63,5 to stanin VI.
  Równie imponujące były wyniki indywidualne: aż 10 uczniów uzyskało 100% z matematyki, 1 uczeń może poszczycić się takim wynikiem z języka polskiego oraz 1 z języka angielskiego. Nagrody dla najlepszych absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum wręczył p. Janusz Macierzyński – wiceburmistrz Miasta Opoczno. Całość uroczystości uwieńczyła część artystyczna przygotowana przez tegorocznych absolwentów.

  I MIEJSCE ZESPOŁU CHERRIES

  W poniedziałek 18.06.2012r. w Piotrkowie Trybunalskim odbył się VIII Międzygimnazjalny Konkurs Tańca Nowoczesnego. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów reprezentujących gimnazja z Rozprzy, Moszczenicy a także piotrkowskie Gimnazjum Nr 5 i Gimnazjum Nr 1 oraz Gimnazjum Katolickie zaś Opoczno reprezentowała grupa taneczna CHERRIES z Gimnazjum Nr 1. Każdy zespół zaprezentował 2 układy w kategorii zespół i duet. Jury, pod kierunkiem instruktora tańca, choreografa p. Jacka Balcerka, oceniało choreografię, technikę wykonania, dobór repertuaru, interpretację muzyczną, bogactwo figur tanecznych oraz estetykę a także wykorzystanie kostiumów i rekwizytów, wykorzystanie elementów akrobatycznych oraz kulturę sceniczną i osobistą członków zespołu .Opocznianki nie miały sobie równych. Wygrały klasyfikację generalną jako Najlepszy Zespół, w kategorii Duet ( Monika Dobrocińska i Magdalena Kałużyńska) zajęły II miejsce, natomiast tytuł Najlepszej Tancerki przyznano Monice Dorocińskiej, która to nie tylko popisowo wykonała swój program, ale również jest liderem i choreografem zespołu. Warto dodać iż jest to już kolejne zwycięstwo tego zespołu nad rywalkami z Piotrkowa Trybunalskiego. W latach poprzednich dziewczęta z GimnazjumNr1 z Opoczna również wygrywały w poszczególnych kategoriach. Cieszy fakt, że dziewczęta stanowią zgrany zespół pod każdym względem. Potrafią nie tylko tańczyć ale i tworzyć choreografie o dużej wartości artystycznej. Pięknie się prezentują i czarują urokiem osobistym a zaszczepiona wola walki pozwala im rywalizować na wysokim poziomie, realizować zamierzone cele i spełniać marzenia. Grupa CHERRIES wystąpiła w składzie: Monika Dorocińska, Edyta Mastalerek, Joanna Jędrzejczyk, Patrycja Sulgostowska, Magdalena Kałużyńska, Weronika Zalewska, Anna Sochańska, Aleksandra Świątek, Jagoda Kucharska, Martyna Klimecka i Adrianna Stępniewska. Opiekunem grupy jest p. Wiesława Wolska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  KONKURS CHEMICZNY

  13 czerwca 2012r. odbył się szkolny konkurs chemiczny dla pierwszych i drugich klas gimnazjum. W konkursie wzięło udział łącznie 38 gimnazjalistów zainteresowanych chemią. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie zestawu konkursowego składającego się z zadań zamkniętych i otwartych. Oto laureatki konkursu:
  klasy I gimnazjum
  I miejsce – Kinga Świąder Ic
  II miejsce – Daria Kowalska Ic
  III miejsce – Marta Klimek Id
  klasy II gimnazjum
  I miejsce – Kinga Klemińska IIa
  II miejsce – Monika Woźniak IId
  III miejsce – Eliza Michałowska IIeG
  Organizatorka konkursu p. E. Starus dziękuje wszystkim uczniom za udział, a zwyciężczyniom gratuluje sukcesu.

  OBCHODY DNIA OLIMPIJCZYKA W ZSS NR 1 W OPOCZNIE

  Z okazji trwającego Roku Olimpijskiego oraz Euro 2012, dnia 15 czerwca, w ZSS Nr 1 w Opocznie odbył się uroczysty apel propagujący idee olimpijskie oraz przybliżający historię XIV Mistrzostw Europy w piłce nożnej, których gospodarzami są Polska i Ukraina. Apel obejrzeli uczniowie wszystkich poziomów nauczania. Nad całością uroczystości czuwali uczniowie prowadzący Apel: Magdalena Szczepanik, uczennica klasy II LO i Michał Trojnar, uczeń klasy III Gim. Część artystyczną pt. „Olimpizm- świat wartości bliskich i wielkich” wyreżyserowała nauczycielka wychowania fizycznego p. Danuta Karasińska przy współudziale zespołu nauczycieli wych. fiz. Apel był skróconą lekcją olimpizmu ułożoną z fragmentów pism Pierre’a de Coubertin’a , twórcy nowożytnego Ruchu Olimpijskiego. W apelu liczny udział wzięli uczniowie SP, Gim. I LO. Występujący uczniowie recytowali wiersze Pierre’a de Coubertin’a zawarte w „Odzie do sportu”. Poza tym uczniowie recytowali poezję Krzysztofa Zuchory, autora m.in. olimpijskich konkursów literackich. Interpretacje słowne uświetniły pokazy gimnastyczne i taneczne dziewcząt i chłopców. Akademia odbyła się w scenerii płomieni znicza olimpijskiego i gołębi symbolizujących rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich. Podczas obchodów Dni Olimpijczyka, które zorganizował zespół nauczycieli wych. fiz. przy współpracy nauczycieli innych przedmiotów: plastyki- p. M. Sikorska, p. M. Badowska; jęz. pol.- p. U. Niemirska-Jędrasik, p. A. Wielgus; biologii- p. A. Toporkiewicz, p. M. Stępniewska; historii- p. H. Sosnowska; nauczania początkowego- p. S. Kurkowskiej, p. A. Rożenek, p. A. Król; ogłoszono liczne konkursy związane z tematyką olimpijską i Euro 2012:
 • plastyczne: „Moi bohaterowie na Euro 2012 Poland-Ukraine”, „Letnie Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 w mojej wyobraźni”, „Konkurs na trójwymiarowy projekt własnej maskotki olimpijskiej na Londyn 2012”;
 • literacki: „Konkurs na najciekawszy wiersz o tematyce olimpijskiej”;
 • „Konkurs wiedzy o Ruchu Olimpijskim „Czy znasz polskich olimpijczyków? Lata powojenne”;
 • „Konkurs w ramach realizacji projektu „Trzymaj formę” oraz „Dziękuję- nie palę”. Temat: „Projekt ścieżki zdrowia w najbliższej okolicy”.
  Laureaci poszczególnych konkursów wykazali się dużym talentem i pomysłowością. Otrzymali dyplomy i słodycze, które wręczyli: w-ce dyr. P. Elżbieta Paduszyńska i w-ce dyr. Arkadiusz Felis. Najlepsze prace zostały wyeksponowane na bloku sportowym, na pokonkursowej wystawie, którą zorganizowała p. D. Karasińska z zespołem uczennic ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

  W Jedynce...”walca czas zacząć”

  14 czerwca 2012 r. byliśmy świadkami niecodziennej uroczystości. W ZSS nr 1 w Opocznie odbył się Bal Absolwenta dla uczniów Gimnazjum nr 1, którzy niebawem otrzymają świadectwa ukończenia szkoły. Na szkolnym korytarzu, przeistoczonym w tajemniczą komnatę, zebranych abiturientów przywitała wicedyrektor Elżbieta Paduszyńska, która życzyła miłej zabawy i zaprosiła wszystkich do tańca, gdyż „walca czas zacząć”. Pierwsze akordy porwały w tan kilkanaście par gimnazjalistów. Elegancji i szyku dodawały piękne, zwiewne kreacje dziewcząt, czerń męskich garniturów i dyskretne uśmiechy na twarzach tańczących. Układ choreograficzny przygotowali uczniowie pod czujnym okiem nauczycielki wychowania fizycznego, p. Moniki Guzik. Świetna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym, a niejedna mama obserwująca taniec miała łezkę w oku. Dyskotekowe rytmy nie pozwoliły usiedzieć nawet tym, którzy niekoniecznie lubią tańczyć. Na radosnych i rozbawionych gimnazjalistów czekał jeszcze wspólny obiad, a potem znów tańce i śpiew. We wspaniałej aurze szybko minął czas tego wieczoru, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. Miejmy nadzieję, że rozpoczynany walcem Bal Absolwentów stanie się tradycją tej placówki, a kulturalna zabawa młodzieży będzie udziałem następnych roczników „Jedynki”.

  III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

  Dnia 05.06.2012 uczniowie Gimnazjum nr 1 w Opocznie uczestniczyli w III Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zorganizowanym przez panią Sabinę Kubiszewską w Gimnazjum im. 25 pułku piechoty Armii Krajowej w Żarnowie. Konkurs odbywał się od patronatem Starosty Opoczyńskiego.
  Po przeprowadzeniu eliminacji wewnątrzszkolnych, wyłoniono 5 reprezentantów Gimnazjum nr 1: Martyna Wojnowska, Monika Dorocińska, Adam Rożenek, Katarzyna Nalewczyńska, Magdalena Dębiec. Uczniowie otrzymali do rozwiązania test składający się z pytań otwartych i zamkniętych z wykorzystaniem autentycznych nagrań audio i materiałów filmowych. Należało wykazać się znajomością wielu dziedzin takich jak kultura i zwyczaje anglosaskie, historia, współczesna polityka, geografia, , kinematografia, muzyka, dialekty, literatura, architektura, fauna i flora krajów anglojęzycznych.
  Należy podkreślić, że kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników konkursu prezentowała bardzo wyrównany poziom. Konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Uczniowie naszej szkoły uzyskali bardzo dobre wyniki. Nauczyciele odpowiedzialni; Urszula Cieluch, Anna Wilk, Monika Rogulska.

  Konkurs Multimedialny

  Po raz kolejny w Gimnazjum nr 1 odbył się Obcojęzyczny Konkurs Multimedialny. W tym roku temat konkursu brzmiał: THE USA - AMERICAN DREAM. Zadaniem uczestników było przygotowanie kilkuminutowej prezentacji multimedialnej na wymagany temat z oprawą muzyczną. Konkurs został rozstrzygnięty 31.05.2012 natomiast wręczenie nagród i pokaz wyróżnionych prac miały miejsce 20.06.2012 na Sali A-V. Spośród anglojęzycznych prac jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów
  I miejsce Milena Kupis
  II miejsce Justyna Chojnacka
  III miejsce Aleksandra Tomczyk
  Wyróżnienie Tomasz Bolek

  Wręczenia nagród książkowych i pamiątkowych dyplomów dokonała pani dyrektor Elżbieta Paduszyńska. Wszystkie zgłoszone prace reprezentowały niezwykle wysoki poziom i wzbudziły podziw i uznanie publiczności oraz nauczycieli. Nauczyciele organizatorzy konkursu: Urszula Cieluch, Ewa Gołąb, Anna Wilk, Katarzyna Mieszczankowska i Edyta Krzysztofik.

  WYCIECZKA KLAS I A i III E W TARNOWSKIE GÓRY
  I DO JURY KRAKOWSKO - CZĘSTOCHOWSKIEJ

  W dniach 30 – 31 maja 2012 r. odbyła się wycieczka klas: I a i III e gimnazjum do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zorganizowana została przez p. Grażyna Pytlos, p. Mariannę Pigułowską i p. Arkadiusza Nitę. Wędrówki krajoznawcze przyczyniły się do przeżycia wielu przygód. Pierwszym punktem długo oczekiwanej wycieczki stały się Tarnowskie Góry. Tam też wszyscy pojechali do Multimedialnego Muzeum Kopalni Srebra, gdzie można było obejrzeć film oraz miniaturki narzędzi, którymi gwarkowie wydobywali srebro. Później wycieczkowicze zeszli do podziemnej trasy wycieczki. Następnie podążając parkiem w Tarnowskich Górach, dotarli do Sztolni Czarnego Pstrąga. Płynąc podziemnymi korytarzami, mogli się przenieść w odległe czasy dzięki przepięknym opowiadaniom przewodnika. Uczestnicy wycieczki zmęczeni pełnym wrażeń dniem dotarli do schroniska młodzieżowego w Siedlcu, korzystając z zasłużonego odpoczynku. Po rozpakowaniu walizek został rozegrany pamiętny mecz pomiędzy drużyną lokalną, a chłopcami z naszej szkoły. Ostatecznie zakończył się wygraną dla dzielnych piłkarzy-wycieczkowiczów. Wieczorem odbyło się ognisko integracyjne, na którym można było upiec smaczną kiełbaskę i pośpiewać przy dźwiękach gitary. Po długich namowach, opiekunowie ulegli i przedłużyli ciszę nocną. Około godziny 23:30 wszyscy podążyli w stronę Pustyni Siedleckiej. Wędrówka przebiegała w pobliżu skały Pudla przez górę Dupkę, koło jaskini na Dupce. Następnego dnia tuż po śniadaniu, cała grupa zwiedzała kamieniołomy warszawskie, w których odbyły się liczne zabawy i konkurencje. Tam też w 2006r. został nakręcony polsko – amerykański western pt.: „Letnia miłość”. Następnie wszyscy zwiedzali ruiny zamku w Ostrężniku. Odważni wycieczkowicze czołgali się dwoma korytarzami w jaskini Ostrężnik. Wlot jednego z korytarzy był wyjątkowy, ponieważ przypominał nozdrza wielkiego zwierza. Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka Szlakiem Orlich Gniazd przez starosłowiańskie grodziska z VIII w. (tzw. wały) poprzez stary park buczynowy, Źródło Krasowe i wzdłuż rzeki Wiercica do źródeł Zygmunta i Elżbiety. Zmęczeni wędrowcy wspólnie zdobyli szczyty na górach: Lipówki i Biakło zwanej Małym Giewontem. Gdy usłyszeli, że niebawem znajdą się w pobliżu jaskiń, od razu poprawił im się humor. Ci bardziej odważni weszli do jaskini mając satysfakcję, że przeszli bardzo wąskie zaciski. Po powrocie do Opoczna, uczniowie byli bardzo zmęczeni, ale też i niezwykle zadowoleni. Wycieczka była wspaniałą okazją do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wspomnienia z wycieczki zachowają w sercach i z pewnością tam wrócą.

  WYCIECZKA KLASY III D
  DO JURY KRAKOWSKO - CZĘSTOCHOWSKIEJ

  W dniach 29-30 maja 2012 roku klasa III d gimnazjum wraz ze swoją wychowawczynią-p. Anną Malicką i p. Haliną Sosnowską, udała się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem do zwiedzania były ruiny Zamku Ogrodzieniec w miejscowości Podzamcze. Na miejscu czekała już na nas Pani Przewodnik, która uatrakcyjniła swoimi opowieściami naszą wyprawę po tych największych ruinach, jakie zachowały się na terenach Jury. Mieliśmy okazję podziwiać panoramę okolicy, która roztaczała się przed nami z zamkowych wieży, zwiedzać mieszczące się na zamku muzeum, gdzie widzieliśmy film, który ukazywał wygląd i życie na zamku w czasach jego świetności. Następnie udaliśmy się w kierunku góry Birów, na szczycie której znajduje się drewniany Gród. Mieliśmy okazję zobaczyć jak żyli, gdzie mieszkali, czym jedli nasi przodkowie. Kolejnym punktem było Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Ma ono nietypowa postać, gdyż składa się tylko z zabudowanego ołtarza, który sprawia wrażenie wykutego w skale. Później udaliśmy się do źródła Warty, a następnie do Mirowa-miejsca naszego zakwaterowania. Tam zjedliśmy obiad, odpoczęliśmy, a około godziny 20:00 urządziliśmy grilla. Następnego dnia po śniadaniu, wraz z przewodnikiem, wyruszyliśmy w okolice ruin zamku Mirów. Wysłuchaliśmy legendy i malowniczą ścieżką pieszo ruszyliśmy do kolejnego punktu-zamku Bobolice. Następnie wspięliśmy się na Górę Zborów, skąd roztaczał się przepiękny widok. Oprócz tego widzieliśmy jeszcze źródełko Zygmunta i źródełko Elżbiety, Grotę Niedźwiedzią, jezioro Sen Nocy Letniej i źródełko Spełnionych Marzeń. W drodze do Opoczna zatrzymaliśmy się jeszcze w częstochowskiej Galerii Jurajskiej. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy żałowali, że była taka krótka, a na dodatek ostatnia w historii naszej klasy.

  LAUREATKA I FINALIŚCI
  WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "JANTAR"

  25 maja w Wieluniu odbył się ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „JANTAR”. Uczennica naszego gimnazjum Martyna Chrustowicz zdobyła pierwsze miejsce w kategorii klas pierwszych - otrzymując tym samym tytuł laureata, natomiast Maciej Szczygłowski ucz. kl III D i Katarzyna Kośka ucz. kl III E zostali finalistami.
  Gratulujemy !!!

  IX Konkurs Matematyczny
  dla Gimnazjalistów Powiatu Opoczyńskiego

  21 maja 2012r. w ZSS nr 3 odbył się IX Konkurs Matematyczny dla Gimnazjalistów Powiatu Opoczyńskiego. Do konkursu przystąpiło 42 uczniów - njlepszych matematyków z naszego powiatu. Gimnazjum nr 1 reprezentowali Macjej Szszygłowski, Bartłomiej Bolek, Katarzyna Kośka, Kinga Klemińska i Klaudia Surma. Mieli oni do rozwiązania 5 zadań tekstowych w ciągu 120 minut. Rewelacyjnie z tymi zadaniami poradziała sobie Kinga Klemińska - uczennica p. Marianny Pigułowskiej. Kinga została laureatką zdobywając drugie miejsce. Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez burmistrza Opoczna odbyło się 23 maja.
  Gratulujemy Kindze i życzymy dalszych sukcesów.

  Jedynka zdolna… do wszystkiego.

  "Mój Ci on ... - portret zakochanej pary z powieści Henryka Sienkiewicza” Tak brzmiał temat konkursu plastycznego organizowanego przez ZSS nr 3 w Opocznie. 23 maja 2012 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród . Z wielu zgłoszonych przez naszą szkołę prac rysunkowych dwie zostały nagrodzone: I miejsce zajęła Kinga Klemińska uczennica klasy II A gimnazjum, a III miejsce Magdalena Michnicka uczennica klasy II E.

  „Fizyka domowym sposobem"

  Pod takim hasłem zorganizowany został w naszej szkole konkurs dla uczniów klas pierwszych gimnazjum. Celem konkursu było połączenie wiedzy fizycznej z zabawą ,projektowanie doświadczeń oraz współpraca w grupie. I etap odbył się w maju na lekcjach fizyki. Uczniowie w zespołach 3-5 osobowych zaprojektowali i przeprowadzili ok. 50 doświadczeń o dowolnej tematyce. Najlepsze z nich zakwalifikowały się do II etapu szkolnego. 5 czerwca 2012 r odbyłsię finał konkursu, w którym zaprezentowało się 13 zespołów. Tematyka doświadczeń była następująca:
  - Statek w butelce
  - Góra lodowa pod wodą
  - Silnik elektryczny
  - Pomiar ciśnienia płuc
  - Elektromagnes
  - Bateria z ziemniaków
  - Pływające jajko
  - Dźwignia dwustronna
  - Jajko w butelce
  - Zasada działania prostego silnika elektrycznego
  - Gorący prąd elektryczny
  - Ciecz nienewtonowska
  - Poduszkowiec
  Komisja składająca się z przedstawicieli wszystkich klas przyznała:
  I miejsce uzyskał zespół z kl. I a w składzie: Weronika Owięcka, Michalina Pielas , Martyna Sadura, Sandra Turlińska za doświadczenie „Jajko w butelce”. II miejsce uzyskał zespół z kl. I a w składzie : Maciej Kołodziejczyk, Olaf Kos, Kacper Błaszczyk za doświadczenie „Pomiar ciśnienia płuc”
  III miejsce uzyskał zespół z kl. Ic w składzie: Anna Urazińska, Mateusz Szymlet, Jakub Telusiewicz, Kacper Morawski, Dawid Popecki za doświadczenie: „Zasada działania prostego silnika elektrycznego”.
  Wszyscy finaliści otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Ceramikę Paradyż. Konkurs zorganizowała nauczycielka fizyki p. Elzbieta Reszel, z którą współpracowały: Ola Chraczyńska i Ola Tomczyk z II e, a zdjęcia wykonał Michał Kaźmierczyk z SLO.

  Podsumowanie „Ligi Piłki Siatkowej”

  W okresie od września 2011r do kwietnia 2012r w naszej szkole odbywały się rozgrywki „Ligi Siatkarskiej „ dziewcząt i chłopców klas I – III gimnazjum. Organizatorem rozgrywek była nauczycielka w-f p. M Guzik. Do rozgrywek zgłosiło się 11 drużyn dziewcząt i 7 drużyn chłopców. W pierwszej fazie rozgrywki dziewcząt i chłopców odbywały się na poziomach klasowych. Drużyny podzielono na grupy w których prowadzono rozgrywki systemem „każdy z każdym”. W ten sposób wyłoniono mistrzów poszczególnych poziomów.
  Wyniki rozgrywek
  KLASY I
  DZIEWCZĘTA I miejsce – I C; II miejsce – I B; III miejsce – I D
  CHŁOPCY I miejsce – I B; II miejsce – I C
  KLASY II
  DZIEWCZĘTA I miejsce – II C; II miejsce – II D
  CHŁOPCY I miejsce – II C
  KLASY III
  DZIEWCZĘTA I miejsce – III E; II miejsce – III D; III miejsce – III A; IV miejsce – III C; V miejsce – III B
  CHŁOPCY I miejsce – III D; II miejsce – III C; III miejsce – III B; IV miejsce – III E
  Po zakończeniu pierwszej fazy rozgrywek zostały ustalone terminy rozgrywek o mistrzostwo szkoły. Do rozgrywek tych przystąpili zwycięscy z poszczególnych poziomów. W rozgrywkach finałowych drużyny również rywalizowały systemem „ każdy z każdym”.
  KLASYFIKACJA KOŃCOWA
  DZIEWCZĘTA
  I m – KLIII E
  II m – KL I C
  III m – KL II C
  Skład drużyn:
  KL III E - Kuleta Justyna, Kwapisz Karolina, Mastalerek Edyta, Konewka Agnieszka, Kośka Joanna, Chmal Kinga, Baran Magdalena;
  KL I C – Taraśkiewicz Paulina, Kałużyńska Wiola, Świąder Kinga, Studnicka Patrycja, Urazińska Ania, Wędzikowska Paulina
  KL II C - Stuleblak Marta, Jędrasik Martyna, Chajdecka Agata, Kowalewska Kamila, Martyka Patrycja, Swiątek Anna
  CHŁOPCY
  I m – I B
  II m – II C
  III m – III D
  Skład drużyn:
  KL I B - Taczykowski Maciej, Konecki Dawid, Bolek Tomasz, Majdziński Igor, Kołodziejczyk Maciek, Błaszczyk Kacper;
  KL II C -Chmal Kacper, Bartyzel Krystian, Telus Kamil, Łukasik Mateusz, Klimecki Jakub, Wojciechowski Artur, Jeżowski Mateusz;
  KLIII D - Szczygłowski Maciek, Józefiak Maciek, Koćmiel Jakub, Rudzki Karol, Słodkowski Tomasz, Kowalski Adam

  WYCIECZKA ROWEROWA KLASY III E

  Dnia 11.05.2012 r. uczniowie klasy III e gimnazjum razem z panem Jackiem Słowikowskim i panem Dominikiem Bolek wybrali się na wycieczkę rowerową na trasie Libiszów – Sławno. Pokonali około 30 km. Na trasie zdarzały się zabawne sytuacje. Wszystkim dopisywał świetny humor i nikt nie czuł się zmęczony. Punktem kulminacyjnym było podjechanie a raczej podejście pod górkę w Sławnie, na której znajdowały się wiatraki. Wszyscy po wyczerpującej wycieczce wrócili zadowoleni do domów.

  POWIATOWA LIGA LEKKOATLETYCZNA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH KL. I-III

  W dniu 09.05.2012r. na obiektach sportowych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Kossaka odbyła się Powiatowa Liga Lekkoatletyczna Szkół Ponadgimnazjalnych kl. I-III. W tej sportowej rywalizacji wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Każdy uczeń mógł startować w jednej konkurencji i w sztafecie dziewcząt 4x100m. W kategorii dziewcząt startowało aż 20 uczennic, a w kategorii chłopców 15 uczniów z naszej szkoły. W kategorii dziewcząt rywalizowało ze sobą 8 szkół z powiatu. Zawodniczki z naszej szkoły zajęły V m. drużynowo, zaś w kategorii chłopców startowało 9 szkół. Nasi chłopcy zajęli VI miejsce. Wśród dziewcząt bardzo dobre wyniki osiągnęły następujące uczennice:
 • Marta Stuleblak kl. II C- 8.89s w biegu na 60m
 • Natalia Gierczak kl. I A- 2,01s w biegu na 600m
 • Kamila Wojtarek kl. III D- 7,59m w pchnięciu kulą Wśród chłopców na uwagę zasługują wyniki uzyskane przez uczniów:
 • Mateusz Stępniak kl. III C- 40.06s w biegu na 300m
 • Dawid Wojtaszczyk kl. II C- 3,06 w biegu na 1000m
 • Rafał Kołodziejczyk kl. III E- 5,21m w skoku w dal
 • Karol Rudzki kl. III D- 11m w pchnięciu kulą
  Do zawodów, uczniów przygotowała p. Danuta Karasińska, nauczycielka wychowania fizycznego w ZSS nr 1 w Opocznie.

  X BIEG SIENKIEWICZOWSKI O PUCHAR DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH NR 3 W OPOCZNIE

  Dnia 8 maja 2012r. w ZSS nr 3 w Opocznie odbył się już X Bieg Sienkiewiczowski. Organizatorem tej imprezy jest Dyrektor ZSS nr 3 w Opocznie i UKS „Trójka”. Cele imprezy to:
 • Popularyzacja biegów wśród dzieci i młodzieży
 • Integracja młodzieży
 • Propagowanie uprawiania sportu
 • Popularyzacja sylwetki Henryka Sienkiewicza wśród młodzieży
  Jak co roku w zawodach tych biorą liczny udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku wzięło udział aż 50 uczniów, zarówno dziewcząt jak i chłopców z klas IV-VI SP i I-III Gim. Ogólnie nasi uczniowie zajęli aż 10 miejsc na podium. I tak w kategorii:
  Klas VI-I Gim. dziewcząt
 • I miejsce- Natalia Gierczak kl. I A Gim.
  Klas VI-I Gim. chłopców
 • I miejsce- Michał Nalewczyński kl. I C Gim.
  Klas II-III Gim. dziewcząt
 • I miejsce- Marta Stuleblak kl. II C Gim.
 • II miejsce- Natalia Grzegorczyk kl. II D Gim.
 • III miejsce- Magdalena Tomasik kl. II D Gim.
  Klas II-III Gim. chłopców
 • I miejsce- Mateusz Stępniak kl. III E Gim.
 • II miejsce- Rafał Kołodziejczyk kl. III E Gim.
  Osiągnięte, bardzo dobre wyniki przez uczniów będą z pewnością motywacją do podjęcia kolejnych wyzwań. Opiekunami uczniów byli: p. Danuta Karasińska, p. Andrzej Domagała- nauczyciele wychowania fizycznego.

  Wycieczka kl. III b do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

  W dniach 7-8 maja 2012r. klasa III b gimnazjum razem ze swoją wychowawczynią p. Edytą Starus oraz p. Arkadiuszem Nitą uczestniczyła w długo oczekiwanej wycieczce. Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Zapałek w Częstochowie. Uczniowie obejrzeli tam zabytkowy park maszynowy oraz prześledzili cały cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełek. W muzeum podziwiali również stałą wystawę Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia oraz wystawę filumenistyczną, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych. Z Częstochowy wyruszyli na Szlak Orlich Gniazd. W czasie wędrówki podziwiali faunę i florę rezerwatów Zielona Góra, Góry Towarne, Parkowe. Zwiedzili jaskinie, w których oglądali ciekawe formy naciekowe. Odwiedzili również źródełko Zygmunta i Elżbiety.
  Jednym z punktów wycieczki było wejście na Górę Lipówki, skąd podziwiali górujące nad Olsztynem ruiny warownego zamku z XIV wieku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego, a także Górę Biakło z krzyżem na szczycie, do złudzenia przypominającą Tatrzański Giewont (dlatego potocznie jest nazywana Małym Giewontem). Po bardzo wyczerpującym pierwszym dniu wycieczki w końcu przyjechali do Sławkowa, gdzie mieli zarezerwowany nocleg. Wieczorem wszyscy zasiedli do wspólnego ogniska, piekli kiełbaski i śpiewali piosenki. Rano na drugi dzień po zjedzeniu śniadania, spakowaniu bagaży i zdaniu pokoi opuścili schronisko. Stamtąd pojechali do Planetarium w Chorzowie, które wyposażone jest w aparaturę projekcyjną umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Uczestniczyli tam w zajęciach edukacyjnych pt.: „Cztery poru roku”, w czasie których zapoznali się m.in. z mapą nieba, konsekwencjami ruchu obrotowgo i obiegowego Ziemi. Poza tym przebywali w obserwatorium astronomicznym, w którym znajduje się największy w Polsce refraktor (luneta soczewkowa). Natomiast w podziemiach Planetarium zwiedzili stację sejsmologiczną, gdzie poznali rodzaje, zastosowanie i zasadę działania sejsmografów. Z Chorzowa udali się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, w której wyrobiska pochodzą z XVI i XIX w. Windą górniczą w kaskach na głowie zjechali 40m pod ziemię, aby poznać ciężkie warunki pracy dawnych górników - gwarków. Część trasy, którą stanowi ciąg korytarzowy i komorowy pomiędzy skrajnymi szybami: „Anioł” , „Szczęść Boże” i „Żmija’ pokonali pieszo, a część przepłynęli łódkami. Po godzinnej wędrówce wyjechali na powierzchnię, gdzie zwiedzili nowoczesne multimedialne muzeum. Ostatnim punktem drugiego dnia wycieczki była Sztolnia Czarnego Pstrąga – skansen minionej techniki odwadniania kopalń. 600-metrowy odcinek dawnej "Głębokiej Sztolni Fryderyka" przepłynęli łodziami od Szybu "Sylwester" (30 m głębokości) do Szybu "Ewa" (20 m głębokości) słuchając opowieści przewodnika, który stojąc na łódce i odpychając się rękami o ściany wyrobiska, wprawiał w ruch kilka połączonych ze sobą łódek. Specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 °C, towarzysząca sceneria tajemniczości, migocące lampy karbidowe dostarczyły im niezapomnianych wrażeń. Uczniowie klasy III b gimnazjum do Opoczna wrócili z mnóstwem wspomnień. Wszyscy cali i zdrowi, zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni.

  67 rocznica zakończenia II wojny światowej

  W dniu 8 maja 2012 r. na Placu Strażackim w Opocznie odbyły się miejskie uroczystości związane z obchodami 67 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczestniczyli w nich uczniowie naszego gimnazjum prezentując sztandar Zespołu Szkół Samorządowych oraz opiekun Samorządu Szkolnego pani Iwona Brzozowska.  ODKRĘĆ SIĘ NA INNYCH

  Samorząd Uczniowski gimnazjum w porozumieniu z kibicami łódzkiego Widzewa, rozpoczął w naszej szkole zbiórkę plastikowych korków pod hasłem: „Odkręć się na innych”. Korki zbierane są na rzecz dwu letniego Mikołaja, który urodził się bez nóżek i rączek i musi mieć protezy. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie naszego zespołu szkół. Najwięcej korków zebrała jak do tej pory klasa III A szkoły podstawowej z wychowawczynią panią Sylwią Kurkowską. Akcja trwa do końca roku szkolnego. Zapraszamy!

  Kwesta uliczna PCK

  W dniu 22 kwietnia odbyła się na terenie Opoczna kwesta uliczna PCK. Uczestniczyło w niej jedenaście dziewcząt z naszego gimnazjum. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin potrzebujących. Na zdjęciu uczennice klasy II c gimnazjum: Anna Świątek, Aleksandra Krajewska, Martyna Jędrasik i Magdalena Nita. Dziękujemy wolontariuszkom za udział w akcji.
  Opiekun SK PCK
  Anna Wilk  Finalistka Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego

  12 kwietnia 2012r. w gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Uczestniczyła w nim Marta Adamczyk uczennica kl. III c naszego gimnazjum, która została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. W czasie uroczystości Kurator Oświaty pan Jan Kamiński gratulował finalistom i laureatom osiągnięć oraz życzył im dalszych sukcesów, a nauczycielom-opiekunom dziękował za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursów. Ceremonię wręczenia dyplomów i zaświadczeń urozmaiciły występy młodych artystów ze szkoły muzycznej.
  Gratulacje dla Marty i życzenia dalszych sukcesów!!! W przygotowaniu do konkursu pomagała Marcie nauczycielka chemii p. Edyta Starus.

  Dzień Projektów Edukacyjnych

  Wydarzeniem miesiąca,tuż przed przerwą wielkanocną, był Dzień Projektów Edukacyjnych, który odbył się 04 kwietnia 2012r. w Gimnazjum nr 1. Uczniowie klas drugich zaprezentowali swoje projekty, poprzedzone wielomiesięczną pracą w zespołach pod kierunkiem opiekunów. Tematyka przygotowanych prezentacji była bardzo różnorodna (tematy i nazwiska opiekunów zamieszczone na stronie internetowej szkoły) Praca poszczególnych grup przebiegała bardzo płynnie,
  bo plan pracy został podany do wiadomości z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Młodzież w związku z tym już wcześniej mogła przygotować oprawę plastyczną do swoich pomysłów. Scenografia była naprawdę wspaniała –kolorowa, różnorodna, wzbogacona środkami audiowizualnymi. Pierwsze grupy rozpoczęły pracę już o godzinie 9.00. Pracownie przedmiotowe wypełniali uczniowie klas pierwszych gimnazjalnych, rodzice, nauczyciele. Projekty-ich tematyka, sposób prezentacji wzbudziły ogromny podziw i zainteresowanie. Obserwatorzy nagrodzili grupy uczniów głośnymi brawami, wyrażając swoje uznanie. Gimnazjaliści klas drugich wywiązali się z zadań naprawdę wspaniale. Wykazali się zdyscyplinowaniem, odpowiedzialnością, zaangażowaniem. Dzień Projektów Edukacyjnych w naszej szkole wypadł kolorowo i emocjonująco.


  Rajd Wielkanocny SK PTTK do Bielowic

  2 kwietnia 2012 r. odbył się coroczny pieszy Rajd Wielkanocny SK PTTK do Bielowic, które są ważnym ośrodkiem sztuki ludowej naszych okolic. Młodzież wraz z opiekunem, panią Iwoną Brzozowską, po przejściu ok. 9 km miała okazję poznać tajniki wykonywania pisanek wielkanocnych metodą pisaka i wosku pod czujnym okiem miejscowych twórczyń ludowych. Każdy uczestnik zajęć zabierał na pamiątkę własne "rękodzieło".


  MARATON MATEMATYCZNY W NASZEJ SZKOLE

  Dnia 30 marca w godzinach od 16-21 w naszej szkole odbył się Maraton Matematyczny. Uczniowie trzecich klas gimnazjum zmagali się z zadaniami z matematyki, zarazem przygotowując się do egzaminu gimnazjalnego. Rozwiązywane testy obejmowały m. in. zadania z ułamkami, procentami, geometrię-słowem wszystko to, czego nauczyliśmy się w gimnazjum. Nad uczniami opiekę sprawowały nauczycielki matematyki-p. Anna Malicka, p. Marianna Pigułowska, p. Marzenna Goszcz, p. Grażyna Adamus. Mogliśmy liczyć na fachową pomoc i sprawdzenie efektów naszej pracy.
  Uczestnicy maratonu.

  Konkurs PCK „Na największego zbieracza złota”

  Trwa konkurs PCK „Na największego zbieracza złota”. Do połowy maja w każdy wtorek i czwartek będą zbierane monety o nominałach 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy. Następnie zebrane monety będą przekazane do PCK. Pieniądze będą przeznaczone na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
  Opiekun SK PCK
  Anna Wilk

  XVII Sesja Rady Miejskiej

  Uczeń naszego gimnazjum Michał Wrona uczestniczył w XVII Sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce 30.03.2012 roku w Domu Ludowym w Kraśnicy, Sesja była połączona z zakończeniem roku sportowego 2011 oraz XV plebiscytem na najpopularniejszego sportowca i trenera ziemi opoczyńskiej organizowanego przez Tygodnik Opoczyński, więc na sali można było zobaczyć także Grzegorza Piechnę, Zdzisława Miękusa czy Szymona Szpotona. Osoby zgromadzone w Domu Ludowym wysłuchały opowieści młodego krasomówcy dotyczącego opoczyńskiej kultury ludowej. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami a reprezentant naszego Gimnazjum otrzymał z rąk burmistrza specjalne wyróżnienie „Za zajecie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Legnicy oraz zwrócenia uwagi na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego i promocję Gminy Opoczno w 2011 r.

  „Drzwi Otwarte”

  27 marca dla was, gimnazjalistów to dzień szczególny. SLO zorganizowało „Drzwi Otwarte” dla trzecioklasistów z Opoczna i okolicy. Przywitała nas pani dyrektor Małgorzata Kozłowska, która przybliżyła zasady rekrutacji i ofertę edukacyjną szkoły. Później dzięki pomysłowości naszych starszych kolegów mogliśmy się poczuć jak prawdziwi fizycy i chemicy zgłębiający tajniki otaczającego świata lub wybrać się na wirtualną wycieczkę do Francji lub Niemiec. Naszą ciekawość wzbudziły również zdjęcia z wycieczki do Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury i Szkoły Średniej przy Ambasadzie Rosyjskiej Federacji w Warszawie a także z pobytu w Moskwie. Nad całością czuwał car Mikołaj (kolega), który przemawiał do nas po rosyjsku. Ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez licealistów mogły przekonać niedowiarków a nawet sceptyków, że JEDYNKA TO JEST TO!

  IV HALOWE MISTRZOSTWA POWIATU OPOCZYŃSKIEGO W LEKKIEJ ATLETYCE- SPAŁA 2012

  Dnia 26.03.2012r. w Spale odbyły się IV Halowe Mistrzostwa Powiatu Opoczyńskiego w LA. Celem zawodów było popularyzowanie lekkoatletyki i wyłonienie najlepszych zawodników. Łącznie wystartowało 580 zawodników z 25 szkół podstawowych, 14 gimnazjów oraz 6 szkół ponadgimnazjalnych. Odbyły się one w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Naszą szkołę na tych zawodach reprezentowało 33 uczniów z SP, Gim. i LO. Uczniowie startowali w różnych konkurencjach lekkoatletycznych zdobywając 7 medali.
  Oto uczniowie, którzy stanęli na podium: Gimnazjum
 • Natalia Gierczak, kl. I A- III m. w biegu na 600 m
 • Mateusz Stępniak, kl. III E- II m. w biegu na 1000 m
  Pozostali uczniowie, którzy znaleźli się poza podium również uzyskali bardzo dobre wyniki i godnie reprezentowali naszą szkołę. Opiekunką uczniów była p. Danuta Karasińska oraz Tomasz Pietrzyk (praktykant).

  Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

  Uczennica klasy IIIA gimnazjum Eunika Kozłowska zajęła III miejsce w etapie okręgowym XX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Na zdjęciu Eunika Kozłowska (III A Gim) i Ewa Adamczyk (I D LO) reprezentujące naszą szkołę podczas etapu okręgowego olimpiady - 23 marca w Łodzi.
  Opiekun
  SK PCK Anna Wilk

  DZIEŃ WAGAROWICZA – FITNESS

  Tradycyjny pierwszy dzień wiosny kojarzy się wszystkim uczniom tylko z jednym – wagary. Tym bardziej, że w tym roku znakomita wiosenna aura sprzyjała im znakomicie. Każdy nauczyciel może to potwierdzić, iż tego dnia musi wykazać dużą kreatywność i siłę przekonywania aby uczniowie pozostali w szkole. Znakomitą alternatywą dla przysłowiowego „Dnia Wagarowicza” okazał się „Maraton Fitness – Opoczno2012”, którego już piąta edycja odbyła się w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Opocznie. Impreza zorganizowana przez zespół nauczycieli wychowania fizycznego ZSS Nr 1 na czele z pomysłodawczyniami Wiesławą Wolską i Anną Katan zgromadziła na starcie w tym roku prawie czterystu uczestników wśród, których zdecydowaną większość stanowiła młodzież Gimnazjum Nr 1. Wśród startujących znaleźli się także uczniowie Gimnazjum Nr 2 z Opoczna i Gimnazjum z Białaczowa. Po uroczystym otwarciu maratonu przez Zastępcę Dyrektora ZSS Nr 1 w Opocznie Arkadiusza Felisa zmagania rozpoczęła rozgrzewka poprowadzona przez instruktor Wiesławę Wolską z udziałem gości zaproszonych i przedstawicieli sponsorów. Na podkreślenie zasługuje tutaj fakt, iż osobisty - aktywny udział samych sponsorów, ich przedstawicieli czy też dyrektorów placówek stanowi znakomity przykład dla młodzieży. Po trzygodzinnych zmaganiach z układami fitness ( HI – LO, LO IMPACT) prowadzonych przez instruktorów Wiesławę wolską Ewę Stępień i Annę Przygodzką zmagania zakończyła Yoga prowadzona przez instruktor Barbarę Węglińską. A potem pozostał już tylko odpoczynek, walka ze skurczami mięśni i niepewność w oczekiwaniu na werdykt Jury, które pracowało pod przewodnictwem Prezesa SKS Jedynka Artura Wojtala, wraz z organizatorką Anną Katan wspomnianymi już instruktorkami i po raz pierwszy w tym szacownym gronie przedstawicielami młodzieży – uczniami klas maturalnych Mają Smolarek i Bartoszem Olejnikiem. Jury przyznało po dziesięć równorzędnych wyróżnień i po jednej nagrodzie głównej zarówno w kategorii liceum jak i gimnazjum. W kategorii gimnazjum nagrodę główną zdobyła Monika Dorocińska z Gimnazjum Nr . Oprócz zwyciężczyń w każdej kategorii wyróżnione zostały:
  1. Gimnazjum
  - Edyta Mastalerek
  - Aleksandra Cieślik
  - Joanna Jędrzejczyk
  - Patrycja Sulgostowska
  - Patryk Kowalczyk
  - Natalia Karasińska
  - Jagoda Kucharska
  - Paulina Taraśkiewicz
  - Martyna Klimecka
  - Monika Woźniak
  Pomimo ograniczonej liczby wyróżnień każdy z uczestników miał szansę na bardzo cenną nagrodę bowiem kulminacyjnym punktem imprezy, co stało się już tradycją maratonów fitness, była loteria nagród rzeczowych. Warto wspomnieć, że do wygrania był sprzęt komputerowy, bony upominkowe do realizacji w sklepach odzieżowych, zaproszenia do pizzerii, zaproszenia na film w Miejskim Domu Kultury, czy też dowolnie wybrane zabiegi SPA a także wiele innych bardzo cennych nagród. Ci, którzy nie mieli szczęścia w losowaniu otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodyczy. A dla każdego uczestnika był przygotowany poczęstunek w postaci drożdżówki i napoju. W rozmowie z organizatorami imprezy dowiedzieliśmy się, że maraton fitness na stałe wpisał się już w harmonogram imprez sportowo – rekreacyjnych ZSS Nr 1 w Opocznie, bowiem czterystu uczniów w jednym miejscu w „Dniu Wagarowicza” i to z własnej nie przymuszonej woli to z pewnością mówi samo za siebie. Ale zarazem organizatorzy dodają, iż nie ustaną w poszukiwaniu nowych jeszcze bardziej oryginalnych pomysłów na przyciągnięcie młodzieży do szkoły. Brawo, brawo do zobaczenia na kolejnych imprezach. Nad sprawnym przebiegiem maratonu czuwali: Anna Katan, Monika Guzik, Danuta Karasińska, Halina Sosnowska, Agnieszka Sarwa, Artur Wojtal, Andrzej Mazur, Paweł Guzik i Stanisław Słodkowski.

  SZACHOWA WIOSNA W „JEDYNCE”

  W dniu 21 marca 2012 roku, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, odbyły się V Indywidualne Szachowe Mistrzostwa ZSS nr 1. W zawodach wzięło udział rekordowo 54 uczniów ze wszystkich rodzajów szkół. Zawodnicy rozegrali 7 rund. Mistrzem szkoły został Michał Ryba – uczeń klasy Va. II miejsce zajął Adam Kozłowski (kl. II c gimnazjum), a III miejsce zajął Rafał Piekarski (kl. III c gimnazjum). Dyplomy, nagrody i medale rozdano także w kategorii „szkoła podstawowa” i „klasy I – III”. Organizatorzy zawodów: Jacek Słowikowski i Danuta Wedlechowicz dziękują za okazane wsparcie Dyrekcji ZSS nr 1 i Mieczyławowi Wojciechowskiemu. Puchary, medale i nagrody ufundowali: - firma „Art-Kom”,
  - Parafia Św. Bartłomieja w Opocznie,
  - Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Opocznie.
  - „Iskra” Kruszewiec.

  Zawody w piłkę siatkową dziewcząt

  19 marca 2012r. w Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie odbyły się miejsko-gminne zawody w piłkę siatkową dziewcząt. W turnieju udział wzięły trzy zespoły: ZSS nr 1, ZSS nr 2, oraz ZSS nr 3. W pierwszym meczu nasze dziewczyny gładko pokonały dziewczyny z „dwójki” 2:0. Drugi mecz był pojedynkiem między ZSS nr 3 a ZSS nr 2 który zakończył się wynikiem 2:0. W finale gospodynie zagrały z „jedynką” , ale po zaciętym meczu zwycięstwo odniosły dziewczyny z „trójki” , i to one wezmą udział w dalszej części turnieju. Skład ZSS nr 1:Klaudia Morawska, Angelika Bednarczyk, Karolina Kwapisz, Agnieszka Konewka, Kamila Wojtarek, Ola Adamczyk, Kasia Nalewczyńska, Marta Adamczyk, Milena Kupis, Asia Lasota, Kinga Chmal. Opiekun: Anna Katan.

  SUKCES MŁODYCH MATEMATYKÓW

  W środę, 7 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego została podsumowana czwarta edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego "Rusz głową". Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy odbył się 24 stycznia w naszym gimnazjum i wyłonił troje najleprzych uczniów, którzy tym samym zakwalifikowali się do finału. Drugi etap przerowadzono we wtorek, 21 lutego w ZSP nr 1. W finale wzięło udział 33 uczniów. Uczestnicy w czasie 60 minut mieli do rozwiązania test składający sie z 4 zadań zamkniętych i czterech zadań otwartych. Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Drugie miejsce zajęli Kinga Klemińska i Macjej Szczygłowski , natomiast Bartłomiej Bolek otrzymał wyróżnienie.
  Gratulujemy
  Więcej zdjęć z tej uroczystości w galerii

  Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej
  ‘Love is In the air’

  14 lutego po raz trzeci odbył się Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ‘Love is In the air’ zorganizowany przez panie Małgorzatę Stępień i Monikę Rogulską. Jak co roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zaproszenia do udziału w konkursie przyjęli uczniowie z Gimnazjum w Wygnanowie, ZSS nr 2, ZSS nr 3, ZS w Bukowcu Opoczyńskim. Uczestnicy konkursu śpiewali utwory w języku angielskim o tematyce walentynkowej. Jury w składzie pani Izabela Małocha i pani Anna Wilk nie miało łatwego zadania. Pierwsze miejsce zdobyła Jowita Zięba z naszego gimnazjum, drugie miejsce ex aequo Anna Urazinska
  również z „jedynki” oraz Karolina Gubiec z Gimnazjum nr 2. Miejsce trzecie zdobyły Aleksandra Szpocińska z Gimnazjum im Jana Pawła II w Drzewicy oraz Natalia Pręcikowska z Gimnazjum nr 1. Należy podkreślić iż wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom zarówno muzyczny jak i językowy a publiczność podgrzewała atmosferę. W przerwie wystąpili uczniowie przygotowani przez panią Beatę Kałużę, którzy śpiewali romantyczne piosenki w języku francuskim

  PIŁKA KOSZYKOWA DZIEWCZĄT KL. I-III Gim.

  Dnia 15.02.2012r. w ZSS nr 1 w Opocznie rozegrane zostały miejsko-gminne zawody w piłce koszykowej dziewcząt klas I-III gimnazjum. W rozgrywkach tych I miejsce zajęły uczennice z Gim. nr 1 w Opocznie. Drugie miejsce zajęły zaś uczennice z Gim. nr 2 w Opocznie. Tym samym dziewczęta z naszej szkoły awansowały do następnego etapu- Powiatowych Mistrzostw w Piłce Koszykowej, które odbyły się 01.03.2012r. w Drzewicy. Tam uczennice rywalizowały z następującymi szkołami : Gim. w Drzewicy, Gim. w Szadkowicach i Gim. w Mniszkowie. W wyniku rozgrywek nasza szkoła zajęła ostatecznie, III m. w powiecie. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice: Adamczyk Marta kl. III C, Wojtarek Kamila kl. III D, Sosnowska Agnieszka kl. III D, Bednarczyk Angelica kl. II D, Kupis Milena kl. II D, Woźniak Monika kl. II D, Chrobak Magdalena kl. II D, Panfil Dominika kl. II D, Kuleta Paulina kl. II E, Będkowska Daria kl. II A i Wędzikowska Paulina kl. II C. Zawody odbyły się w miłej atmosferze, a zawodniczki mogły zaprezentować znajomość zasad kulturalnego uczestnictwa, kibicowania na zawodach sportowych. Opiekunką zespołu była Danuta Karasińska, nauczycielka wychowania fizycznego.

  XVI INTERDYSCYPLINARNY KONKURS
  EKOLOGICZNO-REGIONALNY

  24 stycznia 2012r. został przeprowadzony etap szkolny „Konkursu Ekologiczno-Regionalnego”, którego organizatorem jest WODN w Piotrkowie Trybunalskim. Do eliminacji szkolnych przystąpiło 50 uczniów gimnazjum. Do etapu rejonowego zostały zakwalifikowane następujące osoby: - Woźniak Kinga III D
  - Sosnowska Agnieszka III D
  - Dębowski Szymon III A
  - Wojtal Weronika III D
  - Adamczyk Natalia III E
  - Nalewczyńska Katarzyna III D
  - Dorocińska Monika III D
  Eliminacje szkolne przeprowadziły p. A. Toporkiewicz, p. M. Stępniewska, p. E. Starus , p. A. Kaźmierczyk. Etap rejonowy odbędzie się 28 lutego 2012r.

  Gramatyczny Konkurs Języka Angielskiego

  23 stycznia 2012r. w naszej szkole po raz drugi odbył się Gramatyczny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjum i liceum. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Organizatorki podzieliły uczniów na dwie grupy: licealną i gimnazjalną. Uczniowie gimnazjum konkurs rozpoczęli o godzinie 10.00. Do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu gramatyki języka angielskiego przystąpiło 48 uczniów naszego gimnazjum. Podobnie jak licealiści wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiadomości i nawet pierwszoklasiści osiągali wspaniałe wyniki. Wyłoniono trzech zwycięzców etapu gimnazjalnego:
  I miejsce ELIZA MICHAŁOWSKA kl. II e,
  II miejsce DAWID GĄSIOWSKI kl. I d,
  III miejsce PATRYK KOWALCZYK kl. III c.
  4. ALEKSANDRA TOMCZYK kl. II e
  5. MIKOŁAJ RYBA kl. II b
  6. MAGDALENA ZIELIŃSKA kl. I d
  7. DOMINIK CEDRO kl. II e
  8. KARINA MILCZAREK kl. II b
  9. MARTYNA WOJNOWSKA kl. I d
  10. PATRYCJA LAŃCZYK kl. II e

  Uroczyste wręczenie nagród przez Panią Dyrektor Małgorzatę Kozłowką odbyło się 14.02.2012r. Organizatorki konkursu: Urszula Cieluch, Katarzyna Mieszczankowska, Ewa Gołąb i Agata Krzysztofik dziękują uczniom naszej szkoły za udział i GRATULUJĄ WSPANIAŁYCH WYNIKÓW WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!!!

  Interdyscyplinarny konkurs „Mistrzowie intelektu. Eksperyment w przyrodzie”

  Nasze gimnazjum przystąpiło do interdyscyplinarnego konkursu „Mistrzowie intelektu. Eksperyment w przyrodzie”, który przeznaczony jest dla uczniów przejawiających zainteresowania przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi, cechuje ich postawa badawcza, kreatywność i dociekliwość. Organizatorem tego konkursu jest Łódzki Kurator Oświaty i Centrum Nauki „Experymentarium”. 04 listopada 2011r.w eliminacjach szkolnych wzięło udział 21 uczniów. Do kolejnego etapu zostały zakwalifikowane następujące osoby: -Mandas Kamil IIId
  -Szczygłowski Maciej IIId
  -Wojtal Weronika IIId
  -Adamczyk Marta IIIc
  -Kałużyńska Magdalena IIIc
  -Kucharska Jagoda IIIc
  23 stycznia 2012r. uczniowie uczestniczyli w etapie rejonowym, który odbył się na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej w Łodzi. Za zgłoszenie uczniów do konkursu i przeprowadzenie eliminacji szkolnych odpowiedzialne były: p. E. Starus i p. A. Toporkiewicz.

  WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

  Wolontariusze SK PCK z klasy III D gimnazjum odwiedzili w grudniu pensjonariuszy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie. Tradycyjnie już, wizyta przebiegała w świątecznym nastroju. Uczniowie przygotowali część artystyczną oraz mały poczęstunek, któremu towarzyszyło wspólne kolędowanie.  Wigilia w Domu Dziecka

  Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami od wielu lat angażuje się w pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Sulejowie. Wyraża się to w cotygodniowych spotkaniach na odrabianiu lekcji, na organizowaniu imprez sportowych i dyskotek. Najgłębiej przeżywanym wydarzeniem,zarówno przez dzieci z Domu Dziecka, jak też przez naszych wolontariuszy, jest Wigilia Bożego Narodzenia.
  Tradycyjnie również w tym roku nasza młodzież włączyła się w przygotowanie jasełek oraz spotkanie przy wigilijnym stole. Oprócz wolontariuszy w uroczystości wzięli również udział: p. Dyrektor Elżbieta Paduszyńska, Ewa Poprzeczna, ks. Ireneusz Szóstak i Arkadiusz Nita.  "Wybieram Życie"

  W dniu 16 grudnia grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w wyjeździe do Teatru Piccolo w Łodzi. Teatr jest realizatorem programu profilaktyczno-edukacyjnego "Wybieram Życie" poruszającego problemy przeciwdziałania uzależnieniom. Patronat nad programem sprawuje Zarząd Województwa Łódzkiego. Do uczestnictwa w nim zaprasza szkoły z całego województwa. Tym razem z zaproszenia skorzystało 30. uczniów z klas: 3a, 3c i 3d pod opieką .pp Anny Katan i Danuty Wedlechowicz. W pierwszej części widzowie obejrzeli spektakl teatralny pt ,,W środku miasta”, opowiadający o sytuacji dziecka żyjącego w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie rodzice nadużywają alkoholu, stale kłócą się, nie okazują dziecku zainteresowania, co staje się jednym z powodów jego ucieczki z domu i kontaktu z narkotykami. Użyte w spektaklu środki artystycznego wyrazu tj. lalki teatralne oraz plan „żywy” pozwoliły na symboliczne, ale jakże sugestywne pokazanie scen tragicznych i drastycznych w losach bohatera. W pewnym momencie przedstawienia nastąpiła stop–klatka: widzowie mogli ,,odczarować” zło, które się wydarzyło i (pod nadzorem aktorów) zmienić zakończenie spektaklu na pozytywne. W tej części dwoje uczniów z naszej szkoły – Paulina z 3a oraz Adam z 3d wcieliło się w rolę rodziców i przekonująco pokazało, jakich słów użyć, jak okazać akceptację i miłość, by uratować dziecko przed tragedią. Następnie odbył się talk show z udziałem publiczności, prowadzony przez aktorkę Teatru, która rozmawiała z uczniami na temat konieczności aktywnej pomocy koleżeńskiej, walki ze znieczulicą, dostrzegania problemów innych. Najwięcej kontrowersji wzbudziły odpowiedzi na pytanie, kiedy ujawnianie czyjegoś problemu jest donosicielstwem, a kiedy poszukiwaniem pomocy dla tej osoby. Zdania były podzielone, jak zachować się, gdy trzeba czasem ratować osobę, która wchodzi w kontakt z narkotykami czy alkoholem. Program ,,Wybieram Życie” obejmował też sąd nad dwoma oskarżonymi: Narkotykiem oraz Dopalaczem. Zgromadzona na widowni publiczność stała się oskarżycielami i obrońcami w tej sprawie, a przekonującym dowodem, jakie skutki niesie używanie narkotyków, był zaprezentowany reportaż filmowy Magdaleny Majewskiej, będący zapisem autentycznej rozmowy z chłopakiem, który kilkakrotnie bez powodzenia podejmował leczenie odwykowe. Dziś najbardziej wstydzi się tego, że by zdobyć pieniądze na narkotyki okradał matkę, swoich najbliższych kolegów, wchodził w konflikty z prawem. W odbiorze całego programu ciekawa była możliwość skonfrontowania opinii odbiorców z różnych szkół i środowisk, jakie w tym dniu gościły w teatrze, gdyż publiczność bardzo żywo i spontanicznie, czasem zgoła odmiennie reagowała na prezentowane na scenie problemy. Miejmy nadzieję, że przedstawiane treści będą okazją do refleksji i przyczynkiem wyborów służących zdrowiu i wartościowemu stylowi życia.

  LISTA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 1
  ZAKWALIFIKOWANYCH DO KOLEJNEGO ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

  GEOGRAFIA
 • Eliza Michałowska
 • Kinga Woźniak
 • Anna Kupis
  MATEMATYTKA
 • Kinga Klemińska
  CHEMIA
 • Marta Adamczyk
 • Izabela Kowalczyk
 • Agnieszka Sosnowska
 • Klaudia Surma
 • Kinga Woźniak
  BIOLOGIA
 • Magdalena Kałużyńska
 • Klaudia Surma
  FIZYKA
 • Marta Adamczyk
 • Joanna Jędrzejczyk
 • Magdalena Kałużyuńska
 • Kamil Mandas
 • Maciej Szczygłowski
  JĘZYK NIEMIECKI
 • Mikołaj Ryba
  JĘZYK POLSKI
 • Marta Adamczyk
 • Katarzyna Nalewczyńska
 • Kinga Róg

  XII EDYCJA MIKOŁAJKOWEGO KONKURSU FORMACJI TANECZNYCH
  ORGANIZOWANYCH PRZEZ ZSS NR W OPOCZNIE

  Sukcesem dziewcząt i chłopców z Gimnazjum nr 1 w Opocznie zakończył się XII Mikołajkowy Konkurs Formacji Tanecznych, który odbył się 16.XII.2011 r. w hali sportowej ZSS nr 1 w Opocznie. Najwyższe miejsce na podium spośród szkół gimnazjalnych wywalczył zespół taneczny „Cherries”. Liderem grupy i autorką choreografii jest Monika Dorocińska ucz. kl. IIId Gim. Nr 1. Skład zespołu to: Aleksandra Cieślik, Monika Dorocińska, Joanna Jędrzejczyk, Magdalena Kałużyńska, Martyna Klimecka, Jagoda Kucharska, Justyna Kuleta, Edyta Mastalerek, Anna Sochańska, Adrianna Stępniewska, Patrycja Sulgostowska, Aleksandra Świątek, Weronika Zalewska. Dziewczęta są uczennicami Gim. Nr 1, a opiekunem grupy jest pani Wiesława Wolska. II miejscu znalazły się dwa zespoły: „Arsen” z Gimnazjum w Prymusowej Woli oraz zespół „Just Dance” z Gimnazjum nr 1 w Opocznie w składzie: Weronika Owięcka, Paulina Taraśkiewicz, Martyna Sadura, Kinga Świąder, Wioletta Kałużyńska, Michalina Pielas i Sandra Turlińska. Tancerki przygotowywały się pod okiem pani Moniki Guzik. III miejsce zajęły dziewczęta z zespołu „Loca” reprezentującego Gim nr 1. Dziewczęta zatańczyły w składzie: Daria Będkowska, Marta Fijałkowska, Natalia Gierczak, Martyna Łączek, Natalia Pręcikowska i Adrianna Stołek. Opiekunem zespołu jest pani Wiesława Wolska.
  Bardzo ciekawym okazał się występ jedynego zespołu tanecznego złożonego z uczniów kl. III Gim. Nr 1. Zespół nosi nazwę „Bezceremonialni nudyści”, a jego skład to: Michał Trojnar (lider grupy), Marcin Milczarek, Rajmund Grodzicki oraz Kamil Majchrzak. Opiekunami zespołu są panie: Halina Sosnowska i Danuta Karasińska. Ich występ bardzo podobał się widowni szkolnej i został nagrodzony dużymi brawami. Wszystkie te zespoły zostały nagrodzone pucharami, dyplomami i słodyczami, które wręczył wicedyrektor szkoły pan Arkadiusz Felis. Występy wszystkich wyżej wymienionych zespołów tworzyły barwne widowisko wypełnione gromkimi brawami.

  MISTRZYNI ORTOGRAFII

  W naszej szkole, jak co roku odbył się dwuetapowy konkurs ortograficzny dla klas trzecich gimnazjum. W pierwszym etapie brali udział wszyscy uczniowie, tj. 137. Warunkiem zakwalifikowania się do drugiego etapu było bezbłędne napisanie dyktanda. Do drugiego etapu przeszło tylko siedmioro uczestników konkursu. Zwyciężczynią została Natalia Adamczyk z klasy III e.
  Gratulujemy!
  Dzień Świętego Marcina

  10 listopada, w przeddzień Dnia Świętego Marcina, uczniowie klasy Ia gimn. zorganizowali w szkole specjalny pochód, podczas którego przedstawiali w poszczególnych salach przygotowany program. Obejmował on prezentację piosenki „Martinslied” oraz scenkę ukazującą najważniejsze epizody z życia bohatera, które uczyniły go świętym. Uczniowie wykonali na tę okazję lampiony oraz inne rekwizyty. Wykorzystane w scence materiały orz stroje uczyniły ją atrakcyjną i interesującą, toteż uczniowie odwiedzanych klas z zaciekawieniem przysłuchiwali się swoim kolegom.
  Na koniec aktorzy zadawali widzom każdorazowo jedno z kilku przygotowanych pytań. W nagrodę za poprawną odpowiedź uczeń otrzymywał rogala marcińskiego. Projekt miał charakter kulturoznawczy – jego celem była prezentacja niemieckiej tradycji obchodów jednej z najbardziej lubianych uroczystości. Wniosek: lekcja krajoznawcza wcale nie musi być nudna. Podczas przygotowań i pochodu nad uczniami czuwały ich nauczycielki języka niemieckiego – pomysłodawczynie projektu. Pomocy udzieliły klasie także nauczycielki techniki i muzyki.

  DRUGI W WOJEWÓDZTWIE!

  Dnia 25 października w Łodzi odbyły się Wojewódzkie Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Naszą szkołę reprezentował Michał Wrona. Uczeń klasy III b Gimnazjum. Zaprezentował on dwa teksty: „Na opoczyńską nutę” oraz „O naszym folklorze”. Dzięki przygotowaniu przez p. Iwonę Brzozowską Michał zajął drugie miejsce. Oznacza to, że zakwalifikował się on do ogólnopolskiego finału tego konkursu.
  Gratulujemy!
  PRZYJACIELE ZWIERZĄT

  W Zespole Szkół Samorządowych we wrześniu tego roku szkolnego, rozpoczęło swoją działalność koło Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt pod opieką pani Iwony Brzozowskiej. W ramach jego działalności uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum prowadzą liczne akcje na terenie szkoły, gminy i powiatu. Systematycznie zbierana jest makulatura i aluminiowe puszki z których pieniądze przeznaczone będą na potrzeby zwierząt. Organizowane są również zbiórki karmy, kocy, wykładzin itp., dla zwierząt przebywających w schronisku w Różannej.
  Uczniowie w ramach wolontariatu jeżdżą również do schroniska i tam zajmują się już bezpośrednio pielęgnacją, wyprowadzaniem i socjalizacją bezpańskich zwierząt. W ten sposób psy przygotowywane są do adopcji, uczą się poruszać na smyczy. Starsi uczniowie liceum towarzyszą również dorosłym członkom TPZ w wyjazdach interwencyjnych na terenie powiatu i w wyjazdach z psami na leczenie do Tomaszowa Maz., Piotrkowa Tryb. I do Łodzi.
  Więcej o tej naszej działalności można znaleźć na stronie:
  http://tpz-opoczno.blogspot.com

  Otrzęsiny klas I

  Dnia 29 września 2011 roku odbyła się dyskoteka otrzęsinowa klas I gimnazjum. Samorząd zorganizował 3 etapy tzn. picie soku z cytryny oraz mleka z pieprzem i smarowanie symboliczne węglem. Następnie „kociaki” złożyły uroczystą przysięgę , a przyrzekały m.in. że będą miłe i posłuszne dla starszych kolegów. Mamy nadzieję, iż będą stosować się do tych słów . Po zabawach zapanowała miła , dwugodzinna atmosfera dyskoteki .

  ROK SZKOLNY 2010-2011


  KONKURS NA LOGO SKS „JEDYNKA”

  W ogłoszonym konkursie na logo Szkolnego Klubu Sportowego „Jedynka”, Komisja przyznała dwa wyróżnienia: dla uczennicy klasy III C - SYLWI WOŹNIAK oraz KATARZYNY NALEWCZYŃSKIEJ z klasy II D. Zwycięzcą został uczeń klasy II B – MICHAŁ WRONA. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu.

  VII Międzygimnazjalny Konkurs Tańca Nowoczesnego

  25.05.2011r. w Piotrkowie Trybunalskim odbył się VII Międzygimnazjalny Konkurs Tańca Nowoczesnego. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów reprezentujących gimnazja z Woli Krzysztoporskiej, Rozprzy, Moszczenicy a także piotrkowskie Gimnazjum Nr 4 i Gimnazjum Nr 1, zaś Opoczno reprezentowała grupa taneczna CHERRIES z Gimnazjum Nr 1 przygotowana pod kierunkiem p. Wiesławy Wolskiej. Każdy zespół zaprezentował 2 układy. Jury oceniało staranność wykonania, pomysłowość choreografii, strój tancerzy, skalę trudności układu i wrażenie ogólne. Opocznianki nie miały sobie równych. Prezentując się w układach disco i tańca lirycznego zdobyły wszystkie możliwe nagrody. Wygrały klasyfikację generalną i zostały docenione za najlepszą choreografię. Szczególnie układ tańca lirycznego zatytułowany „Brzydkie Kaczątko” wywarł duże wrażenie na jurorach a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła go burzą oklasków. Tym samym puchar Prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego dla zwycięzcy VII Międzygimnazjalnego Tańca Nowoczesnego przyjechał do Opoczna. Warto zaznaczyć, iż sponsorzy ufundowali cenne nagrody rzeczowe. Cieszy fakt, że dziewczęta stanowią zgrany zespół pod każdym względem. Potrafią nie tylko tańczyć ale i tworzyć choreografie o dużej wartości artystycznej. Pięknie się prezentują i czarują urokiem osobistym a zaszczepiona wola walki pozwala im rywalizować na wysokim poziomie, realizować zamierzone cele i spełniać marzenia. Grupa CHERRIES wystąpiła w składzie: Monika Dorocińska, Edyta Mastalerek, Justyna Kuleta, Joanna Jędrzejczyk, Patrycja Sulgostowska, Magdalena Kałużyńska, Weronika Zalewska, Aleksandra Cieślik, Anna Sochańska, Aleksandra Świątek, Jagoda Kucharska i Martyna Klimecka.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Finał III Wojewodzkiego Konkursu Matematycznego JANTAR

  W dniu 14 maja 2011 r. w Sieradzu odbył się finał III Wojewodzkiego Konkursu Matematycznego JANTAR. Gimnazjum nr 1 reprezentowała Kinga Klemińska. Etap szkolny tego konkursu odbył się w naszej szkole 25.02.2011r. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas I, II i III. Do wykonania było 5 zadań otwartych. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu na poziomie klas I, II, III było uzyskanie min. 75% punktów. Do II etapu z Gimnazjum nr 1 zakwalifikowała się Kinga Klemińska uczennica klasy I a.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Gimnazjum nr 1 w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  W piątek 15 kwietnia w ZSS nr 1 odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej organizowany przez wydział ruchu drogowego KPP w Opocznie rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych- szkoły podstawowej i gimnazjum, wyłonionych ze wcześniejszych eliminacji gminnych. W zawodach wzięło udział szesnaście trzyosobowych: dziewięć reprezentujących poszczególne gminy z terenu powiatu w kategorii szkół podstawowych i siedem reprezentujących gimnazja. W pierwszej części wszystkie grupy rozwiązywały test ze znajomości przepisów prawa w ruchu drogowym i pierwszej pomocy. Następnie zmierzyli się w jeździe na rowerze po torze przeszkód. W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 1 w Opocznie i będzie reprezentowała nasz powiat w finale wojewódzkim. Skład drużyny: Kamil Mandas, Maciej Szczygłowski, Bartek Wójcik oraz Karol Rudzki. Chłopcy ze szkoły podstawowej w składzie: Maciej Taczykowski, Kacper Brol, Kacper Morawski i Michał Nalewczyński uplasowali się na drugim miejscu. Opiekunem drużyny jest Andrzej Domagała.

  DZIEŃ PREZENTACJI PROJEKTÓW

  20 kwietnia 2011 r. w naszym gimnazjum był dniem prezentacji projektów edukacyjnych. Drugoklasiści podzieleni na kilkuosobowe zespoły pod opieką nauczycieli przedstawiali swoje prezentacje na różne tematy. Poprzedziły je wielotygodniowe przygotowania: ankiety, wywiady, makiety, zdjęcia itp. Obserwatorzy, między innymi uczniowie klas pierwszych mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat dawnych zwyczajów i sposobów spędzania wolnego czasu, poznać dokładniej zabytki Opoczna, patronów ulic, przyjrzeć się ludowemu strojowi i posłuchać muzyki. Miłośnicy sportu przypomnieli sobie sylwetki polskich olimpijczyków.
  Gimnazjaliści zajęli się również problemem nielegalnych wysypisk śmieci, ochroną środowiska naturalnego i wszechogarniającą konsumentów reklamą, o czym nie należy zapominać w czasach globalnego uprzemysłowienia i komputeryzacji. Globtroterów zapewne zadowoliły projekty dotyczące londyńskich zabytków czy niezwykłych miejsc jak Stonehuge, a także świątecznych zwyczajów i tradycji różnych narodów. Zgodnie z powiedzeniem „coś dla ducha, coś dla
  ciała” można było dowiedzieć się również jak nastolatki dbają o urodę i kondycję fizyczną. Zdobyta w ten sposób wiedza z pewnością zostanie wykorzystana w przyszłości, a dzień prezentacji projektów edukacyjnych pozostanie w pamięci gimnazjalistów i będzie inspiracją dla młodszych koleżanek i kolegów. Prezentacje drugoklasistów odbywały się jednocześnie w pięciu salach wyposażonych między innymi w tablice interaktywne, projektory multimedialne, sprzęt nagłaśniający.

  „Maraton Matematyczny” w naszym gimnazjum

  W dniu 8 kwietnia 2011 roku 30 uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 1 w Opocznie uczestniczyło w „Maratonie Matematycznym”. Od godziny 17 do 22 gimnazjaliści pod okiem nauczycielki matematyki – Grażyny Pytlos rozwiązywali zadania, mające na celu usystematyzowanie wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym z zakresu przedmiotów matematyczno - przyrodniczych. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem. Część z nich rozwiązywała zadania samodzielnie, inni pracowali w grupach, wzajemnie sobie pomagając. Do nauczyciela zwracali się o pomoc, gdy napotykali na problemy. Najwytrwalsi rozwiązali około 100 zadań o różnym stopniu trudności (zarówno otwartych jak i zamkniętych). Na pewno to doświadczenie przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników na środowym egzaminie. Warto tego typu imprezy propagować i kontynuować w następnych latach.

  Mistrzostwa Szkoły w Pływaniu

  Dnia 24.03.2011r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Pływaniu zorganizowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. W zawodach brali udział uczniowie ze wszystkich poziomów nauczania. W gimnazjum do zawodów przystąpiło 18 uczniów. Zostali oni podzieleni na dwie kategorie dziewcząt i chłopców. Dziewczęta rywalizowały na dystansie 25m stylem dowolnym, chłopcy zaś na dystansie 50m stylem dowolnym. Poniżej przedstawiamy kolejność w poszczególnych kategoriach wraz z osiągniętym czasem na danym dystansie.
  DZIEWCZYNY 25 METRÓW
  I – Kowalczyk Izabela – 18,74 s
  II – Stańczyk Ewa – 19,41s
  III – Stuleblak Marta – 19,63 s
  IV – Kozłowska Eunika – 20,79 s
  V – Tomasik Magdalena – 21,76 s
  VI – Piechna Marcelina – 22,22 s
  VII – Bogatek Paulina – 23,10 s
  VIII – Krakowiak Olga – 23,82 s
  CHŁOPCY 50 METRÓW
  I – Krogulec Tomasz – 27,50 s
  II – Szmitka Jerzy – 29,24 s
  III – Kuleta Michał – 29,30 s (uczeń SP KL. VI)
  IV – Piekarski Bartłomiej – 30,02 s
  V – Kopiński Patryk – 31,51 s
  VI – Lizis Hubert – 32,84 s
  VII – Rudzki Karol – 32,94 s
  VIII – Piekarski Rafał – 32,98 s
  IX – Kowalczyk Mikołaj – 33,01 s
  X – Kołodziejczyk Rafał – 37,08 s
  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

  IV MIĘDZYSZKOLNA PREZENTACJA PIOSENKI ROSYJSKIEJ

  24 marca 2011r. w Łodzi w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 odbyła się IV Międzyszkolna Prezentacja Piosenki Rosyjskiej, będąca jednocześnie etapem wojewódzkim I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. W konkursie wzięły udział 54 podmioty ( soliści i zespoły) z Łodzi i województwa łódzkiego. Nasze gimnazjum reprezentowała uczennica klasy III B, Aleksandra Pęczek, która wykonała piosenkę z repertuaru Julii Savichey. Ola wywalczyła trzecie miejsce i zakwalifikowała się do finału I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 13-14 kwietnia. Jego organizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Wydawnictwo Szkolne PWN, Fundacja Russkiy Mir, XII LO im. St. Wyspiańskiego, XV LO im. J. Kasprowicza w Łodzi we współpracy z MAPRYAL oraz RONiK. Gratulujemy Oli i życzymy powodzenia na Festiwalu.

  Obchody Dnia św. Patryka w ZSS nr 1 w Opocznie w dniu 18.03.2011 r.

  W tym dniu w naszej szkole było naprawdę zielono gdyż ogłoszony został Konkurs na najbardziej Zieloną Klasę w szkole. W Gimnazjum wygrała klasa III a (wychowawczyni pani Jadwiga Felis).

  Szkolny Konkurs Wiedzy o Londynie

  Dnia 01 lutego 2011 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Londynie. W konkursie wzięło udział 53 uczniów naszej szkoły. O godz. 8.30 rozpoczął się etap gimnazjalny, w którym 32 uczniów mogło sprawdzić swoje wiadomości o Londynie. Po etapie gimnazjalnym również licealiści przystąpili do pisania testu o tej samej tematyce, ale o innym stopniu trudności. Wszyscy na rozwiązanie testów mieli czas 60 minut. Wśród gimnazjalistów zwyciężyli:
  1. Maciej Domański kl. 3a
  2. Aleksandra Tomczyk kl. 1e
  3. Hubert Lizis kl. 3a
  Organizatorki konkursu: Katarzyna Mieszczankowska, Ewa Gołąb, Edyta Krzysztofik serdecznie gratulują wiedzy wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się wkrótce!

  II Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ”Love is in the Air”

  W dniu 14.02.2010 w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbył się II Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ”Love is in the Air”. Uczestnicy wystąpili w dwóch grupach wiekowych: uczniowie gimnazjum i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 15 grup na poziomie gimnazjalnym. Zaproszenie naszej szkoły do udziału we wspólnej zabawie przyjęli:
 • Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w Opocznie
 • Gimnazjum w Paradyżu
 • Gimnazjum w Drzewicy
 • Gimnazjum w Prymusowej Woli
 • Gimnazjum w Wygnanowie Uczestnicy wykonali utwory w języku angielskim o tematyce walentynkowej. Wykonawcy reprezentowali wysoki poziom muzyczny i językowy, zaangażowanie publiczności podgrzało atmosferę występów, a cały konkurs był źródłem niezapomnianych emocji i doskonałej zabawy. Zdobywczynią pierwszego miejsca wśród wykonawców ze szkół gimnazjalnych została:
  - Aleksandra Pęczek z Gimnazjum nr 1 w Opocznie
  Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwa Oxford University Press i Nowa Era oraz firmę P. W. STANDARD z Opoczna. Organizatorzy – Małgorzata Stępień i Monika Rogulska serdecznie dziękują sponsorom oraz uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie.

  Osiągnięcia pływaków z naszego gimnazjum

  Uczniowie z naszego gimnazjum od kilku lat osiągają bardzo dobre wyniki w rywalizacji sportowej z zakresu pływania drużynowego zarówno na terenie gminy, powiatu , rejonu , a także województwa. Jest to rezultat zaangażowania i wytężonej pracy uczniów oraz ich opiekunów. Również w tym roku szkolnym 2010/2011 ich wyniki są godne podkreślenia i wyróżnienia. W zawodach poszczególnych typów w kategoriach zarówno dziewcząt jak i chłopców zajmowali oni czołowe miejsca. Tylko dwa pierwsze miejsca dawały możliwość startu w zawodach wyższego szczebla. Poniżej prezentujemy osiągnięcia naszych pływaków na poszczególnych szczeblach zawodów. zawody gminne:
  chłopcy – I miejsce
  dziewczęta – II miejsce
  zawody powiatowe:
  chłopcy – I miejsce
  dziewczęta – I miejsce
  zawody rejonowe:
  chłopcy – I miejsce
  dziewczęta – IV miejsce
  zawody wojewódzkie:
  chłopcy – VII miejsce
  Drużyna dziewcząt występowała w składzie: Dorocińska Monika, Kałużyńska Magda, Kowalczyk Iza, Krakowiak Olga, Kuleta Paulina, Lachowska Ola, Nalewczyńska Katarzyna, Sosnowska Agnieszka, Stuleblak Marta, Stańczyk Ewa, Sulgostowska Patrycja Drużyna chłopców wystąpiła w składzie: Józefiak Maciek, Kopiński Patryk, Kowalczyk Mikołaj, Kowalczyk Patryk, Krogulec Tomasz, Lizis Hubert, , Piekarski Bartek, Piekarski Rafał, Rudzki Karol, Szczygłowski Maciek, Szmitka Jurek. Opiekunką obu grup jest pani Monika Guzik

  KOLEJNY RAZ W BIAŁACZOWIE

  Tak jak co roku uczniowie gimnazjum – członkowie SK PCK odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie. Oprócz części artystycznej poświęconej tradycjom bożonarodzeniowym uczniowie przygotowali słodki poczęstunek, zaś podczas łamania się opłatkiem i składania życzeń nie obyło się bez łez wzruszenia.  Mikołajkowy Konkurs Formacji Tanecznych
  w ZSS Nr 1 w Opocznie


  Sukcesem dziewcząt z Gimnazjum Nr 1 w Opocznie zakończył się rozegrany 7 grudnia2010r. w ZSS Nr 1 w Opocznie Mikołajkowy Konkurs Formacji Tanecznych. Do rywalizacji przystąpiły dwie szkoły: Gimnazjum z Prymusowej Woli i Gimnazjum Nr 1 w Opocznie, które reprezentowane było przez nowo powstałą grupę „Impuls”. Pomimo, iż dziewczęta tańczą razem od niedawna to w rywalizacji nie dały szans rywalkom z Prymusowj Woli zdecydowanie zwyciężając.W skład grupy wchodzą: Monika Dorocińska, Joanna Jędrzejczyk, Adrianna Stępniewska, Aleksandra Pietrusiewicz, Paulina Kuleta, Justyna Kuleta, Edyta Mastalerek, Klaudia Szymańska, Martyna Klimecka, Maja Niedzielska, Anna Sochańska, Aleksandra Cieślik, Weronika Zalewska.Na uwagę zasługuje fakt, iż grupa „Impuls” występująca po raz pierwszy w w/w składzie stworzyła wspaniałe widowisko z ciekawą choreografią i muzyką. Miejmy nadzieję, że występ grupy „Impuls” znakomicie rokuje na przyszłość, w kolejnych konkursach tanecznych. Opiekunem grupy jest p. Wiesława Wolska.

  Podsumowanie projektu ekologicznego
  „Ziemia dla człowieka- człowiek dla Ziemi”


  W środę , 1 grudnia w naszej szkole miało miejsce podsumowanie projektu ekologicznego „ Ziemia dla człowieka- człowiek dla Ziemi” – finansowanego z WFOŚiGW, a realizowanego przez gminę Opoczno. Na projekt składały się dwa zadania. Pierwsze realizowane w szkole podstawowej „Woda to życie” , drugie realizowane w gimnazjum „Energia w środowisku”. Jego głównym celem było zapoznanie uczniów z różnymi źródłami energii oraz uświadomienie młodzieży zagrożeń ekologicznych wynikających z różnych form działalności człowieka. W ramach realizowanego projektu odbył się konkurs. W gimnazjum uczniowie mieli za zadanie wykonać prezentację multimedialną związaną z tematyką zajęć, czyli energią. Pierwsze miejsce zajęła praca Aleksandry Tomczyk (Ie), drugie Mileny Kupis (Id), a trzecie Moniki Woźniak (Id).
  Laureatom nagrody wręczył wiceburmistrz pan Janusz Macierzyński i dyrektor szkoły pan Zbigniew Sobolewski. Następnie odbyła się część artystyczna. Brali w niej udział uczestnicy zajęć ekologicznych. Miała ona formę dyskusji panelowej, której celem było ukazanie zagrożeń życia na Ziemi i sposobów im zapobiegania. W dyskusji uczestniczyła grupa ekologów, chemik, pani doktor i dziennikarze prowadzący. Całość została wzbogacona o pokaz multimedialny nawiązujący tematycznie do omawianych zagrożeń przez co stała się źródłem dodatkowej wiedzy. Dodatkową atrakcją były występy wokalne uczennic klas pierwszych gimnazjum, które przygotowała pani Izabela Małocha. W uroczystości brali udział zaproszeni goście: wiceburmistrz Miasta Opoczno Janusz Macierzyński, skarbnik Gminy Opoczno Barbara Bąk, podinspektor Wydziału Funduszy Europejskich Magdalena Jarzębowska oraz dyrekcja szkoły i rodzice uczniów biorących udział w projekcie. Za realizację i przygotowanie uroczystego podsumowania zadania „Energia w środowisku” odpowiedzialne były: p. Edyta Starus, p. Monika Stępniewska i p. Aneta Toporkiewicz.

  "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2010”

  Na początku października zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej "Zachowaj Trzeźwy Umysł 2010”. Nasza szkoła została wyróżniona certyfikatem za udział w tym przedsięwzięciu. W ramach kampanii odbyło się 5 konkursów indywidualnych adresowanych do uczniów gimnazjum. Wzięło w nich udział 49. uczniów naszej szkoły. W tej grupie znalazło się 3 laureatów etapu ogólnopolskiego:
  1. Magdalena Jurek klasa 1dG
  2. Sylwia Skiba klasa 3bG
  3. Iga Grabska klasa 2cG
  G r a t u l u j e m y!

  WYCIECZKA DO BEŁCHATOWA

  22 października 2010 r. nauczycielki: p. E. Starus, p. M. Stępniewska, p. A. Toporkiewicz zorganizowały wycieczkę do Bełchatowa, która była częścią projektu „Ziemia dla człowieka – człowiek dla ziemi” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Organizatorki zadbały o to, aby program wyprawy obfitował w wiele atrakcji. Na początku uczniowie odwiedzili Elektrownię Bełchatów, której podstawową działalnością jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Podczas projekcji w sali tradycji zapoznali się z historią powstania, zasadą działania elektrowni węglowej i metodami zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. W czasie zwiedzania elektrowni dużą atrakcję stanowiły chłodnie kominowe mające 132 m wysokości i średnicę u podstawy 105 m. Po wizycie w elektrowni udali się do Żłobnicy.
  Z tarasu widokowego obejrzeli największą w Polsce dziurę w ziemi – rozległą panoramę odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Gigantyczne koparki i zwałowarki w niej pracujące oraz dziesiątki kilometrów przenośników taśmowych z tej perspektywy wyglądały jak zabawki. Następnie przebywali na górze Kamieńsk - hałdzie o wysokości 400 m n.p.m. powstałej z wydobytej ziemi, gdzie podziwiali farmę wiatrakową. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Elektrowni Wodnej Smardzewice na zaporze Zalewu Sulejowskiego. W czasie tej wycieczki uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat różnych źródeł energii oraz wpływu człowieka na naturę. Przekonali się, w jaki sposób można zapobiegać degradacji środowiska przy równoczesnym wykorzystaniu jego zasobów.

  WYCIECZKA DO GEOTERMII


  Uczniowie klas pierwszych gimnazjum biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych „Energia w środowisku” w ramach projektu „Ziemia dla człowieka – człowiek dla Ziemi” realizowanego z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 30 września 2010r. uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Uniejowa. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie Geotermii Uniejów, która jest nowoczesną, prężnie rozwijającą się instytucją, powołaną w celu zagospodarowania wód termalnych, prawdziwego skarbu ziemi uniejowskiej. Uczniowie poznali historię eksploatacji oraz różne możliwości wykorzystania wód geotermalnych w Uniejowie.Jednym z cenniejszych zastosowań, realizowanym przez spółkę Geotermia Uniejów jest ogrzewanie miasta. Ciepłownia geotermalna połączona z olejową kotłownią szczytową docelowo zaopatruje w ciepło ok. 70% budynków w Uniejowie. Po wizycie w Geotermii uczniowie udali się do XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, który zaliczany jest do najciekawszych pod względem architektonicznym i historycznym zabytków Ziemi Łódzkiej. W zamku młodzież miała okazję wejść na basztę i obejrzeć piękną panoramę Uniejowa. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po przyzamkowym parku. Uczniowie wędrując ścieżką edukacyjną poznali cenne okazy – w parku bowiem rośnie ok. 80 gatunków drzew i krzewów m.in. platany, cypryśnik błotny, orzech czarny, klon srebrzysty, kasztanowiec zwyczajny oraz dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy i buk. Odwiedzili również zamkową ptaszarnię, gdzie mogli zobaczyć kolorowe i białe pawie, gołębie, perliczki. A także podziwiali piękną aleję grabową znajdującą się w zachodniej części parku. Organizatorkami wycieczki były : p. E. Starus, p. M. Stępniewska, p. A. Toporkiewicz.

  DYSKOTEKA

  W dniu 29.09.2010 odbyła się dyskoteka dla gimnazjum. Trwała od 17 do 19.30. Połączona była z „otrzęsinami” klas pierwszych. Przybyli bardzo licznie. Pierwszoklasiści musieli m.in. zjeść czosnek z majonezem, herbatniki z marmoladą i ostrym ketchupem, wypić herbatę z kwaskiem cytrynowym oraz odpowiedzieć na kilka podchwytliwych pytań. Nie wszyscy znali na nie odpowiedzi. Głowy były też sypane solą.”Koty” czyli pierwszaki ślubowali m.in. że będą nosić plecaki starszym i kłaniać się im. Dyskoteka była prowadzona przez wspaniałych Dj-ów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że dyskoteka trwała za krótko.

  EDUKACJA EKOLOGICZNA

  W związku z przyznaniem przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotacji na zadanie z dziedziny Edukacji Ekologicznej 2010 dla Gminy Opoczno, rozpoczęła się jego realizacja pod hasłem „Ziemia dla człowieka – człowiek dla Ziemi”. Łączna kwota przeznaczona na program wynosi 30.281,00 zł, z czego 25.000,00 zł stanowi dotacja WFOŚiGW w Łodzi, a 5.281,00 zł to udział własny Gminy Opoczno. Poprzez opracowanie własnych zadań w organizację programu edukacji ekologicznej 2010 Gminy Opoczno zaangażowały się Gimnazjum Nr 1 oraz Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego, wchodzące w skład Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 w Opocznie. Celem głównym projektu jest uświadomienie uczniom zagrożeń ekologicznych wynikających z różnych form działalności człowieka. Szczególne znaczenie ma rozwijanie szacunku i poczucia odpowiedzialności za stan zasobów naturalnych, racjonalne korzystanie z nich oraz dążenie do kontaktu z nieskażonym środowiskiem.
  Program podzielono na zadania:
  1. Zadanie „Energia w środowisku” adresowane jest do uczniów pierwszych klas Gimnazjum Nr 1. Zajęcia kierowane będą do uczniów szczególnie zainteresowanych tematyką ekologiczną związaną z energią odnawialną. Zadanie będzie realizowane w szkole na zajęciach pozalekcyjnych.
  2. Zadanie „Woda to życie” adresowane jest do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie. W zadaniu wezmą udział uczniowie zainteresowani problemami związanymi z ochroną wód w środowisku lokalnym, w Polsce i na świecie.

  Światowy Dzień Turystyki

  25 września obchodziliśmy Światowy Dzień Turystyki. Z tej okazji PTTK Opoczno, w tym uczniowie gimnazjum nr.1 w Opocznie, pojechali na wycieczkę. Najpierw odwiedzili Rezerwat Żubrów w Skierniewicach. Następnie zwiedzili Skansen Rzeki Pilicy i spacerowali po Niebieskich Źródłach. Nadszedł czas na turystyczny obiad-grochówkę. Potem w ciszy i skupieniu wysłuchali historii leśników spalskich walczących podczas II Wojny Światowej, w Muzeum Drzewiarzy w Spale. Na zwieńczenie wycieczki udali się do Parku Adrenaliny. Wycieczka była interesująca i udana. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wracali do domów.

  WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2010/2011

  podręczniki dla gimnazjum

  ROK SZKOLNY 2009-2010

  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W GIMNAZJUM

  W bieżącym roku szkolnym świadectwa ukończenia Gimnazjum nr 1 otrzymało 140 absolwentów, w tym 52 z wyróżnieniem. Tytuł „Najlepszego Absolwenta” otrzymała Edyta Cichacka ze średnią 6.0. Nagrody dla najlepszych ufundowane przez Burmistrza Miasta Opoczno wręczył Wiceburmistrz – pan Janusz Macierzyński. Całość uroczystości uwieńczyły części artystyczne przygotowane przez tegorocznych absolwentów. Pozostali uczniowie szkoły gimnazjum w 100% uzyskali promocję do klas programowo wyższych. Spośród uczniów gimnazjum 89 otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.

  BAL ABSOLWENTA

  Bal Absowlenta Gimnazjum odbył sie w naszej szkole dnia 9 czerwca br. Super muzykę zapewnił DJ Biały a wystrój sali zapewnił wspaniałą atnosferę. Młodzież bawiła się znakomicie co widać na zdjęciach. Rodzice i wychowawcy mogą być z nich naprawdę dumni.

  KONKURS CHEMICZNY

  2 czerwca 2010 r. po raz kolejny odbył się szkolny konkurs chemiczny dla klas pierwszych i drugich gimnazjum. Celem turnieju jest wyjście naprzeciw potrzebom uczniów zainteresowanych chemią. W konkursie wzięło udział łącznie 43 gimnazjalistów. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zestawu konkursowego składającego się z zadań zamkniętych (w formie testu) i otwartych. Podsumowanie wyników konkursu miało miejsce 16 czerwca 2010 r. w sali chemicznej. Wręczenia pamiątkowych dyplomów oraz nagród pozyskanych od wydawnictwa Nowa Era dokonała pani dyrektor Elżbieta Paduszyńska, która razem z organizatorkami p. A. Toporkiewicz i p. E. Starus serdecznie dziękowała wszystkim uczniom za udział i gratulowała zwycięzcom, którzy dodatkowo otrzymali oceny celujące z chemii. Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie chemicznym w przyszłym roku szkolnym!!!

  Obcojęzyczny Konkurs Multimedialny

  Po raz kolejny w Gimnazjum nr 1 odbył się Obcojęzyczny Konkurs Multimedialny. W tym roku temat konkursu brzmiał: THE BEST TEAM OR SPORTSPERSON FROM ANY COUNTRY IN THE WORLD. Zadaniem uczestników było przygotowanie kilkuminutowej prezentacji multimedialnej na wymagany temat z oprawą muzyczną. Konkurs został rozstrzygnięty 27.05.2010 natomiast wręczenie nagród i pokaz wyróżnionych prac miały miejsce 02.06.2010 na Sali A-V. Do konkursu przystąpili: Agnieszka Gmaj, Agnieszka Sosnowska, Magdalena Szczepanik, Monika Dorocińska, Michał Wrona, Magdalena Dębiec, Rafał Jurek, Kinga Kupis, Katarzyna Nalewczyńska, Karol Rudzki, Bartłomiej Wójcik, Iga Grabska, Łukasz Strzelecki, Wioletta Buczyńska. Spośród anglojęzycznych prac jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:
  I miejsce Łukasz Strzelecki 2B
  II miejsce Agnieszka Gmaj i Magdalena Szczepanik 3D
  III miejsce Monika Dorocińska i Magdalena Dębiec 1D
  Wręczenia nagród książkowych i pamiątkowych dyplomów dokonała pani dyrektor Małgorzata Kozłowska. Wszystkie zgłoszone prace reprezentowały niezwykle wysoki poziom i wzbudziły podziw i uznanie publiczności oraz nauczycieli. Nauczyciele organizatorzy konkursu Urszula Cieluch, Edyta Trębarczyk-Kowalska, Katarzyna Mieszczankowska i Edyta Krzysztofik serdecznie dziękują wszystkim uczniom za udział i gratulują zwycięzco.

  DBAMY O SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

  Kolejny raz uczniowie ZSS nr 1 w Opocznie udowodnili, że nie jest im obojętny los bezdomnych czworonogów przebywających w schronisku. W kwietniu w szkole podstawowej i gimnazjum została przeprowadzona zbiórka makulatury i puszek aluminiowych pod hasłem "Segregujesz - Zyskujesz", którą koordynowały p. A. Toporkiewicz i p. E. Starus. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych uczniowie biorący udział w akcji postanowili przeznaczyć na potrzeby zwierząt. Zakupiony pokarm tj. puszki mięsne, makaron oraz suchą karmę przekazano pracownikom schroniska w Karwicach.

  WYCIECZKI DLA ZWYCIĘZKICH KLAS

  W drugiej połowie maja uczniowie Gimnazjum nr 1 w Opocznie mogli uczestniczyć w wycieczkach po okolicy Opoczna, które mogły się odbyć dzięki hojności sponsorów pozyskanych przez organizatorów. Były one formą nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w turnieju ekologicznym zorganizowanym z okazji obchodów Dnia Ziemi oraz za wykazanie się w zbiórce surowców wtórnych. Organizatorzy zadbali o to, aby program wycieczek obfitował w wiele atrakcji. Na początku uczniowie odwiedzili Opactwo Cystersów w Sulejowie. Następnie gościli w Elektrowni Wodnej Smardzewice, gdzie mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu alternatywnych źródeł energii. Później młodzież zwiedziła "Skansen rzeki Pilicy" , Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim. Dużą atrakcję stanowił poniemiecki bunkier z czasów II wojny światowej w Konewce. W Spale uczniowie obejrzeli drewniany kościółek, pocarskie budynki i pomnik żubra. Uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych na ekologicznej ścieżce dydaktycznej. W drodze powrotnej do Opoczna zwiedzili kościół św. Idziego w Inowłodzu. Serdecznie dziękujemy p. Burmistrzowi Opoczna za ufundowanie nagród dla uczestników Turnieju Ekologicznego oraz sponsorom: firmie Bud-Trans, za sfinansowanie wycieczek klasom, które najaktywniej uczestniczyły w akcji „Segregujesz- Zyskujesz”

  WARSZTATY DLA I E

  Młodzież z klasy I e Gimnazjum nr 1 w Opocznie brała udział w warsztatach pt. ”Ptaki drapieżne” zorganizowanych przez p. Mariannę Pigułowską i p. Anetę Toporkiewicz. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie pracowali metodami aktywizującymi min. techniką dramy (odgrywali scenki, przedstawiali rzeźby, wymyślali opowiadanie). Zajęcia z dramy stworzyły z zabawy sprzymierzeńca do rozwoju pozytywnych cech, współpracy w grupie, poznania własnych emocji. Dzięki sponsorowi - cukierni „Ptyś” młodzież pracująca na warsztatach miała zorganizowany słodki poczęstunek.

  IX Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego

  15 kwietnia młodzież z naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w IX Międzygminnym Konkursie Języka Angielskiego w Paradyżu. W odpowiedzi na zaproszenie pani Elżbiety Polskiej – organizatorki konkursu grupa młodzieży reprezentująca naszą szkołę okazała się najliczniejszą. W konkursie uczestniczyło wielu uczniów z gimnazjów z Opoczna i okolic. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy mieli rozwiązać test leksykalno – gramatyczny o wysokim stopniu trudności. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż uczniowie Gimnazjum nr 1 osiągnęli bardzo dobre wyniki zdobywając miejsca w pierwszej dziesiątce najlepszych
 • 3 miejsce zdobyła Ewa Sterna z klasy III a
 • 7 miejsce zdobyła Wioletta Buczyńska z klasy III c
 • 6 miejsce zdobył Kamil Mandas z klasy I d Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Główną inicjatorką i organizatorką wyjazdu była Monika Rogulska, do przygotowania młodzieży włączyły się panie U.Cieluch, K. Mieszczankowska i E. Krzysztofik

  OBCHODY DNIA ZIEMI

  W dniu 22 kwietnia w naszym gimnazjum odbyły się obchody Dnia Ziem, zorganizowane przez p. Edytę Starus i p. Anetę Toporkiewicz. Uczniowie klas pierwszych gimnazjum rywalizowali w turnieju ekologicznym. W pierwszej części pracowali w salach lekcyjnych według podanej instrukcji oraz rozwiązywali test i ankietę. W ramach konkursu poszczególne klasy przygotowały też plakaty o tematyce ekologicznej. Prace wykonywane były pod kierunkiem p. Marioli Sikorskiej na zajęciach techniki. Najciekawsze plakaty zaprezentowano na wystawie. W drugiej części uczniowie prezentowali się na sali A-V w konkurencjach: hasło-okrzyk ekologiczny, strój z surowców wtórnych, scenka lub wiersz ekologiczny, kalambury. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i dużym poczuciem humoru. Odbyła się prezentacja filmu pt. „Planeta Ziemia”. Uczniowie mieli okazję poznać najpiękniejsze rejony ziemi oraz jej największe zagrożenia. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie, dlatego wybór zwycięskiej klasy był niezwykle trudny. Nagrodę główną – wycieczkę do parku krajobrazowego zdobyła klasa I e gimnazjum. W ramach kwietniowych akcji ochrony przyrody uczniowie gimnazjum mieli okazję wykazać się wiedzą w konkursie „Drzewa i krzewy Polski”, którego organizatorem była p. Monika Stępniewska. Dbanie o środowisko, to też konkretne działania naszej młodzieży. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w akcji zbierania surowców wtórnych pod hasłem „SEGREGUJESZ – ZYSKUJESZ” . Za zbiórkę puszek aluminiowych odpowiedzialna była p. Edyta Starus, a za zbiórkę makulatury p. Aneta Toporkiewicz. Akcja cieszyła się dużym zaangażowaniem uczniów. Udało nam się zebrać 31 kg aluminium i ok. 3,5 tony makulatury. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, która z dużym zapałem gromadziła surowce. Dziękujemy też rodzicom za dużą pomoc w transporcie surowców. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury i aluminium zostaną przekazane na cele charytatywne. Uczniowie podczas sondażu sami zadecydują, która organizacja otrzyma ich finansowe wsparcie. Nagrodą dla klas, które zebrały najwięcej surowców są wycieczki do obszarów chronionych w okolice Opoczna oraz zwiedzanie elektrowni wodnej w Smardzewicach.

  II Powiatowy Konkurs Matematyczny „Rusz głową”

  23 marca 2010r. uczniowie gimnazjum przystąpili do I etapu II Konkursu Matematycznego „Rusz głową”, którego organizatorem jest Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Opocznie , Zespół Nauczycieli Matematyki w ZSP nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie oraz Zarząd Powiatowy TPD w Opocznie. Z naszego gimnazjum do konkursu przystąpiło 28 uczniów z klas drugich i trzecich. Uczniowie rozwiązywali test oraz zadania otwarte . Do etapu drugiego zakwalifikowali się:
  Paula Jaciubek z kl.IIIb i Aleksandra Tępińska z kl.IIIa. Finał konkursu odbył się dnia 13.04.2010 w ZSP nr 1 w Opocznie . Paula Jaciubek zajęła II miejsce, a Ola Tępińska zdobyła wyróżnienie. Rozdanie nagród odbyło się dnia 20.04.2010 w Starostwie Opoczyńskim.

  VII Konkurs Matematyczny dla Uczniów Powiatu Opoczyńskiego

  Dnia 9 marca 2010r. w Gimnazjum nr 3 w Opocznie odbył się VII Konkurs Matematyczny dla Uczniów Powiatu Opoczyńskiego. Uczestniczyło w nim pięcioro uczniów naszej szkoły:
  Adrian Smacki kl. IIa, Dawid Lesiak kl. III d, Aleksandra Tępińska kl. III a , Jakub Porczek kl. III b, Katarzyna Mazur kl. III b. Aleksandra Tępińska zajęła III miejsce.
  Rozdanie nagród odbyło się 9.04.2010.


  MARATON GIMNAZJALNY

  Dnia 31 marca 2010 r. w naszej szkole odbędzie sie MARATON GIMNAZJALNY dla klas III . Uczniowie będą rozwiązywać zadania gimnazjalne z zakresu języka angielskiego. Początek o godz. 17:00.
  Chętnych prosimy o zgłaszanie sie do 26 marca 2010 r. do p. M. Stepień i p. M. Rogulskiej.

  Konkurs „NA NAJWIĘKSZEGO ZBIERACZA ZŁOTA”

  Konkurs „Na największego zbieracza złota” został rozstrzygnięty. Nasze gimnazjum zajęło 4 miejsce. Uczniowie zebrali 2,50 kg złotych monet.

  Zawody gminne w piłkę siatkową dziewcząt

  W dniu 01.03.2010r w Zespole Szkół nr 3 odbyły się zawody gminne w piłkę siatkową dziewcząt gimnazjum. Drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce w tej rywalizacji, a reprezentowały ją następujące uczennice:
 • POPOWSKA MONIKA
 • MATYSIAK KAROLINA
 • ŁUCZKA MONIKA
 • PIEKARSKA AGATA
 • LESIAK KAROLINA
 • STAŚKIEWICZ JOLANTA
 • KOBIERSKA ROKSANA
 • JURECZKO ALEKSANDRA
 • KAŁUŻYŃSKA ADRIANA
 • STODULSKA MAGDALENA
 • CICHACKA EDYTA
 • WIETESKA NATALIA
  OPIEKUN:Anna Katan

  I Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej

  W dniu 12.02.2010 w Zespole Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbył się I Międzyszkolny Walentynkowy Konkurs Piosenki Angielskiej ”Love is in the Air”. W konkursie wzięło udział 16 grup na poziomie gimnazjalnym. Zaproszenie naszej szkoły do udziału we wspólnej zabawie przyjęli:
 • Zespół Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie
 • Gimnazjum w Paradyżu
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy
 • Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie
  Uczestnicy wykonali utwory w języku angielskim o tematyce walentynkowej. Wykonawcy reprezentowali wysoki poziom muzyczny i językowy, zaangażowanie publiczności podgrzało atmosferę występów, a cały konkurs był źródłem niezapomnianych emocji i doskonałej zabawy. Zdobywcami pierwszego miejsca wśród wykonawców ze szkół gimnazjalnych byli ex quo:
 • PATRYCJA PACYNIAK I MATEUSZ KIEŁTYK z Gimnazjum w Paradyżu, z piosenką ”October and April” zespołu The Rasmus
 • ALEKSANDRA KUCHARSKA I NATALIA LEŚNIEWSKA z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3 w Opocznie, z piosenką ”Baby, baby” zespołu Blue Cafe
 • ALEKSANDRA PĘCZEK z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie z piosenką ”Nothing Compares to You” Shinead O’connor Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez POLANGLO-przedstawiciela wydawnictwa Oxford University Press oraz firmę P. W. STANDARD z Opoczna. Organizatorzy: Małgorzata Stępień i Monika Rogulska serdecznie dziękują sponsorom oraz uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie.

  Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej Chłopców

  W dniu 09. 02. 2010r. w ZSS Nr 3 odbyły się Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej Chłopców do lat 16, organizowane przez Radę Miejsko-Gminną LZS. Gimnazjum Nr 1 pokonało Gimnazjum Bukowiec Opoczyński 4:0, Ogonowice 0:1 i zremisowało z Gimnazjum Mroczków Gościnny 0:0. W półfinale pokonało ZSS Nr 3 po zaciętym meczu (grając w osłabieniu) 3:2. W finale niestety przegroło z Zespołem Szkół Prywatnych 0:1.
  Skład Gimnazjum nr 1 – Stropa Jarek, Janik Mariusz, Stępniak Łukasz, Chadecki Karol, Kowalczyk Mikołaj, Kowalczyk Patryk, Wujek Bartek, Szmitka Janek.

  MAM HAKA NA RAKA

  Uczniowie klas drugich i pierwszych Gimnazjum nr1 w Opocznie biorą udział w III edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży . W województwie łódzkim zarejestrowało się 40 zespołów. Jesteśmy jedyną szkołą naszego powiatu, która przystąpiła do programu, jednak wśród wszystkich placówek w województwie mamy najliczniejszą reprezentację. Opiekunem wszystkich zespołów w naszej szkole jest p. Aneta Toporkiewicz.
  Istotą tego przedsięwzięcia jest zaangażowanie młodzieży w tworzenie anty-nowotworowej kampanii społecznej, która będzie promowała badania profilaktyczne. Poprzednie edycje programu skupiły się wokół chorób nowotworowych kobiet. Obecna poświęcona jest zdrowiu mężczyzn – młodzież zajmuje się profilaktyką raka prostaty. W związku z tym przeprowadzono cykl lekcji dla uczniów naszej szkoły, a także spotkanie profilaktyczne dla pracowników szkoły, rodziców i osób zainteresowanych. Młodzież wykonała i rozdawała ulotki wśród mieszkańców naszego miasta, ogłosiła konkurs plastyczny na plakat o tematyce anty-nowotworowej. Uczniowie nawiązali współpracę z lokalnymi mediami. Starali się aby informacje o profilaktyce raka prostaty dotarły do jak największej liczby osób.
  Zapraszamy też do korzystania z forum oraz zapoznania się z tematyką nowotworową na blogach www.mam-haka-na-raka-opoczno.bloog.pl,
  oraz www.mam-haka-na-raka-opoczno.blog.onet.pl
  Zespoły, które są odpowiedzialne za realizację zadań określonych w programie to:
  Zespół 1:Uczniowie Białek Mateusz, Edyta Kuleta, Izabela Pękacz i Michał Wijata z kl. II e Gim. Bardzo aktywnie działająca grupa. Przeprowadzili prezentacje w klasach: I e, II a, II d, II e, III e oraz spotkanie profilaktyczne na sali a-v dla zaproszonych gości. Zorganizowali konkurs na plakat o tematyce anty-nowotworowej. Nawiązali w współpracę z Parafią św. Bartłomieja, dzięki temu o ich działalności i planowanym spotkaniu profilaktycznym dowiedziało się wiele osób.
  Zespół 2: Hubert Nieradkiewicz z kl. II e, Maciej Gawin i Patryk Kopiński z kl. II c,
  Zespół przedstawił prezentację anty-nowotworową klasie II c Gim.
  Zespół 3: Justyna Chojnacka i Katarzyna Zielińska z kl. I e, oraz Kinga Pańczak, Piotr Łochowski i Sandra Bartosik z kl. II d. Uczniowie tego zespołu promują profilaktykę raka prostaty głównie na swoich blogach. Rozdali też mnóstwo ulotek.

  DYSKOTEKA WALENTYNKOWO-OSTATKOWA

  W dniu 10 lutego 2010 r. (środa) odbyła się w naszej szkole dyskoteka walentynkowo-ostatkowa. Uczniowie przybyli na nią z wielką chęcią. Na sali panowała szampańska zabawa, wszyscy doskonale się bawili w rytm muzyki serwowanej przez naszych wspaniałych DJ-ów. Nauczyciele czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zabawy.Dyskoteka trwała od godziny 17:00 do 19:45. Gimnazjaliści zgodnie stwierdzili, że trwała zbyt krótko.


  KONKURS FORMACJI TANECZNYCH

  W dniu 4.XII.2009 r. po raz 10-ty odbył się Mikołajkowy Konkurs Formacji Tanecznych. Uczestnikami tegorocznych zmagań byli uczniowie szkół miasta i gminy Opoczno. Młodzież rywalizowała ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI, klasy gimnazjalne i ponadgimnazjalne . Puchar gimnazjum wywalczyły: Klaudia Szymańska, Martyna Klimecka, Milena Bielczyk, Agnieszka Ciechańska, czyli zespół „Kamm” z ZSS nr 1 w Opocznie. Organizatorami konkursu byli nauczyciele wychowania fizycznego A. Sarwa, H. Sosnowska, D. Karasińska. Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

  SPOTKANIE WIGILIJNE

  Już po raz trzeci członkowie SK PCK z gimnazjum (uczniowie klas: IIa, IId, IIe, IIIb) odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białaczowie. Podczas spotkania wigilijnego uczniowie zaprezentowali przygotowane jasełka, następnie podczas wspólnego kolędowania mieszkańcy otrzymali kartki świąteczne. Spotkanie zakończył poczęstunek świątecznym ciastem przygotowanym przez młodzież.


  IV MIEJSCE W POLSCE W KONKURSIE KRASOMÓWCZYM

  W dniach 5 -8 listopada w Legnicy odbył się X Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Gimnazjalnej, na którym naszą szkołę reprezentował uczeń Michał Wrona z kl. I B Gimnazjum (II miejsce w województwie łódzkim). Michał prezentował dwa teksty krajoznawcze: pięciominutowy „Opoczno wczoraj i dziś” oraz siedmiominutowy „Wrocław miasto moich marzeń”. Bezbłędna prezentacja obu tekstów pozwoliła mu na zajęcie IV miejsca w Polsce, w tym prestiżowym konkursie. Do konkursu przygotowała Michała pani Iwona Brzozowska. Gratulujemy.

  KLASA I D i I E NA WYCIECZCE W WARSZAWIE

  Dnia 28 października odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski oraz gmach Biblioteki Narodowej. Jednak najciekawszą atrakcją była wizyta w budynku Telewizji Polskiej. Podczas wycieczki uczestnicy spotkali wielu znanych ludzi, m.in. prezentera ,,jedynki’’ Grzegorza Miśtala. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję udać się w podróż warszawskim metrem. Uczniowie spacerując po Starym Mieście mogli obejrzeć kolumnę Zygmunta oraz stare kamienice. Wycieczka była udana, a uczestnicy zadowoleni.

  WYCIECZKA III B

  W dniach 20 - 23 października klasa III B Gimnazjum uczestniczyła w 4 dniowej wycieczce krajoznawczej po Kotlinie Kłodzkiej i Pradze. Uczniowie mieli okazję poznać min Wrocław, stolicę Dolnego Śląska, uroczą Pragę stolicę Czech oraz malownicze Góry Stołowe. Świetna organizacja grupy i miła atmosfera sprzyjały integracji klasy. Kotlina Kłodzka zaskoczyła uczestników ciekawą historią, specyficznym klimatem oraz szczerą gościnnością mieszkańców tego regionu.
  Iwona Brzozowska

  WYCIECZKI INTEGRACYJNE

  Udział klasy I e w zajęciach na ścieżce dydaktycznej w lesie januszewskim połączone z ogniskiem intagracyjnym.  ROK SZKOLNY 2008/2009

  DZIEŃ SPORTU W NASZEJ SZKOLE

  Tradycyjnie już 1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Był to czas aktywnej, sportowej zabawy, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W gimnazjum dzień sportu rozpoczął się o godzinie 10.45. Odpowiedzialni za przeprowadzenie tej konkurencji byli: p. Guzik Monika, Guzik Paweł, Wiktorowicz Sławomir i Domagała Andrzej.Klasy III rozegrały turniej piłki siatkowej. A oto wyniki w tej konkurencji:
  miejsce I - klasa IIIa
  II - IIIc
  III - IIId
  IV - IIIb
  V - IIIe
  Klasy II rozegrały spotkanie w piłkę koszykową. Odpowiedzialni za tą konkurencję byli: p. Karasińska Danuta, Mazur Andrzej, Wojtal Artur. Najlepszą drużyną okazała się być klasa IIb, a wicemistrzem klasa IIe.
  Klasy I rywalizowały o tytuł najlepszej w palanta sportowego. Odpowiedzialni za przeprowadzenie tej konkurencji były: p. Katan Anna, Sarwa Agnieszka, Sosnowska Halina. Pierwsze miejsce zajęła klasa - Ia Drugie miejsce klasy - Ib, Id Trzecie miejsce klasa - Ic
  Podczas trwania konkurencji, a właściwie w ich przerwach, uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w Mistrzostwach Szkoły w pływaniu, zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz dyplomami, ufundowanymi przez SKS Jedynka. Oto oni : Dziewczęta:
  1. WIJATA Karolina
  2. POPOWSKA Monika
  3. RESZELEWSKA Katarzyna
  Chłopcy:
  1. KROGULEC Tomasz
  2. DOROCINSKI Filip
  3. LIZIS Hubert
  Całość uroczystości, uświetniały występy dziewcząt w gimnastycznych układach tanecznych, które zostały przygotowane przez p. D. Karasińską i p. A. Sarwę. Dla wszystkich zwycięzców, a także biorących udział w konkurencjach sportowych, przygotowane zostały słodycze, za które należą się wielkie podziękowania dla Dyrekcji i Rady Rodziców.

  Konkurs pt. "Dlaczego właśnie ten kraj?"

  W II. Semestrze zespół przedmiotowy nauczycieli języków obcych zorganizował konkurs na reklamę wybranego kraju obcojęzycznego pt. "Dlaczego właśnie ten kraj?". Uczniowie szkoły podstawowej prezentowali wybrane przez siebie kraje w formie pięknych prac plastycznych wykonanych różnymi technikami, natomiast gimnazjaliści i licealiści przygotowali fantastyczne prezentacje multimedialne, wykorzystując cały zasób pomysłów. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat zaprezentowanych krajów Europy, Ameryki a nawet Dalekiego Wschodu, tego co warto w nich zobaczyć, co zjeść, czego się napić, ukazali też mentalność ich mieszkańców oraz podali wiele ciekawostek z dziedziny sportu, motoryzacji, techniki, literatury etc. Uczniowie nie ograniczyli się do graficznego przedstawienia wszystkich tych informacji, lecz swoje prezentacje wzbogacili świetnie dopasowanymi utworami muzycznymi, a nawet filmami. Na uwagę zasługuje fakt, iż prezentowane teksty były dwujęzyczne, a niektóre prace wykonano tylko przy użyciu języka obcego. Wszystkie te czynniki sprawiły, że oba jury (p. Agnieszka Rożenek, p. Anna Sadowska - Tomasik, p. Beata Kałuża, p. Beata Sadura, p. Wioletta Rak - jęz. niem. i franc.; p. Agata Krzysztofik, p. Edyta Trębarczyk - Kowalska, p. Katarzyna Mieszczankowska, p. Małgorzata Stępień, p. Monika Rogulska, p. Urszula Cieluch - jęz. ang.) miały trudny orzech do zgryzienia, ale udało się wyłonić zwycięzców. A oto wyniki konkursu: inf do gim SP I miejsce - Kasia Wójcik (Francja) II miejsce - Damian Kowalski (Niemcy) III miejsce - Kinga Kupis (Niemcy) Gimnazjum - jęz. niem. i franc. I miejsce zajęły Katarzyna Szczepanik oraz Magdalena Szczepanik (Niemcy) II miejsce zajęły Barbara Kupis i Agnieszka Gmaj (Szwajcaria) III miejsce zajęły Sylwia Osińska wraz z Mileną Adamczyk (Szwajcaria) Wyróżnienie otrzymała Sylwia Chrapczyńska z klasy III d (Francja). Gimnazjum - jęz. ang. I m. - Mikołaj Kowalczyk (Chiny) II m. - Paweł Rudzki (Hiszpania) II m. - Olga Paduszyńska (Hiszpania) III m. - Edyta Cichacka (Brazylia) Wyróżnienie - Wioletta Buczyńska (Jamajka), Aleksandra Pęczek (Kanada) LO - jęz. niem. i franc. Wyróżnienie - dla Kamila Bobrowskiego i Marcina Cichackiego (Niemcy) - dla Ewy Bąk i Magdaleny Kowalskiej (Francja) LO - jęz. ang. I m. - Agnieszka Tokarska (Włochy) II m. - Anna Kuśmierczyk i Adam Felis (Szkocja) II m. - Monika Kresińska (Finlandia) III m. - Patrycja Stępniak (Nowa Zelandia) Panie Wioletta Rak oraz Katarzyna Mieszczankowska postarały się u wydawnictw podręczników szkolnych o nagrody dla uczniów, które wręczone zostały 10 czerwca, a więc przy okazji zorganizowanego w szkole pokazu wszystkich wyróżnionych prac. Ci, którzy stanęli na podium otrzymali książki, przybory szkolne i inne praktyczne gadżety, jak np. breloczki z wieżą Eiffla, przywiezione przez p. Beatę Kałużę z Francji; pozostali pocieszeni zostali słodyczami. Najważniejsze - teraz nikt nie będzie miał wątpliwości, gdzie spędzić wakacje marzeń :) .... no i że warto uczyć się języków obcych, aby przyjemność z takich wakacji była jeszcze większa.

  III MIEJSCE W KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

  19.05.2009r odbył się VIII Międzygminny konkurs języka angielskiego w Paradyżu dla uczniów gimnazjum. Z naszej szkoły sześcioro gimnazjalistów: Urszula Baran III A , Filip Dorociński III B , Bartłomiej Pawlik III B, Michał Deja III C, Amelia Palus III C, Natalia Zielińska III C wzięło udział w w/w konkursie. Natalia Zielińska zdobyła III miejsce, w nagrodę otrzymała dyplom i książkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i gratulacje z rąk Wójta Gminy Paradyż, a opiekunowie podziękowania.

  Mistrzostwa w Gimnastyce Podstawowej Gimnazjum

  30.04.2009 r. w ZSS nr 1 w Opocznie odbyły się piąte Międzyszkolne Mistrzostwa w Gimnastyce Podstawowej Dziewcząt klas I-III gimnazjum. W zawodach udział wzięły uczennice z ZSS nr 1,ZSS nr 2, Gimnazjum w Białaczowie. Dziewczęta miały do wykonania ćwiczenia zwinnościowe, równoważnie i skoki. Ćwiczenia były dostosowane do wieku i możliwości uczennic. Oceniane od 0 do 6 punktów. Komisję sędziowską stanowiły opiekunki zawodniczek, nauczycielki wychowania fizycznego: p. Anna Czech (Gimnazjum w Białaczowie), p. Małgorzata Mijas (ZSS nr 2 Opoczno), p. Danuta Karasińska (ZSS nr 1 Opoczno), p. Halina Sosnowska (ZSS nr 1 Opoczno). Organizatorami zawodów były: Danuta Karasińska, Halina Sosnowska, Agnieszka Sarwa.
  Kategorie klas pierwszych:
  I miejsce zajęła – Lachowska Aleksandra (Gimnazjum nr 2)
  II miejsce zajęła – Kowalska Klaudia (Gimnazjum nr 1)
  III miejsce zajęła – Piekarska Agata (Gimnazjum nr 1)
  Kategorie klas drugich:
  I miejsce zajęła – Popowska Monika (Gimnazjum nr 1)
  II miejsce zajęła – Taraśkiewicz Kinga (Gimnazjum nr 1)
  III miejsce zajęła – Kobierska Roksana (Gimnazjum nr 1)
  Kategorie klas trzecich:
  I miejsce zajęła – Defratyka Daria (Gimnazjum w Białaczowie)
  II miejsce zajęła – Kalata Klaudia (Gimnazjum nr 2)
  III miejsce zajęła – Woźnikiewicz Aneta (Gimnazjum nr 1)

  Wszystkie uczestniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy, a najlepsi medale oraz nagrody rzeczowe. Sponsorem nagród i medali była Gmina Opoczno za co serdecznie dziękujemy.
  Na kolejne zawody gimnastyczne zapraszamy za rok !

  Etap szkolny VII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego

  1 listopada 2008r. odbył się etap szkolny VII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Spośród 22 uczestników do etapu regionalnego zakwalifikowało się 8 uczniów: 4 osoby z klasy III e (Milena Adamczyk, Marcin Kośka, Barbara Kupis, Katarzyna Szczepanik), 1 osoba z klasy II d (Agnieszka Gmaj) – uczniowie p. Wioletty Rak oraz 3 osoby z klasy II b (Monika Białucha, Katarzyna Mazur, Paulina Siwek) – uczennice p. Beaty Sadury. 16 grudnia 2008 r. 17 uczniów przystąpiło do Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjum. Do etapu rejonowego przeszło 10 osób: 4 osoby z klasy III e (Milena Adamczyk, Barbara Kupis, Sylwia Osińska, Katarzyna Szczepanik), 2 osoby z klasy II d (Agnieszka Gmaj, Magdalena Szczepanik) – uczennice p. Wioletty Rak oraz 4 osoby z klasy II b (Paula Jaciubek, Katarzyna Mazur, Paulina Siwek, Anna Turek) – uczennice p. Beaty Sadury. Wprawdzie wyniki drugiego etapu nie były na tyle dobre, by uzyskać tytuł finalisty, ale dużo wskazuje na to, że przyszły rok może być lepszy, skoro już w tym drugoklasistki zakwalifikowały się do niego. Życzymy im więc powodzenia w przyszłym roku szkolnym.

  KOLEJNY MANDAT NA POSŁA!

  Bartłomiej Pawlik to uczeń klasy III b. W ubiegłym roku otrzymał on nominację na posła Sejmu Dzieci i Młodzieży. W roku szkolnym 2008/2009 postanowił ponownie zmierzyć się z tym wyzwaniem. Tym razem pod kierunkiem p. Urszuli Niemirskiej – Jędrasik napisał pracę na temat: „Co możemy jeszcze zrobić, żeby Polska była silna i bezpieczna? W jaki sposób demokracja wpływa na umacnianie pokoju na świecie? Jak ważne są dla pokoju na świecie prawa człowieka i wzajemny szacunek? Co ja mogę zrobić dla pokoju w świecie – czy mogę cokolwiek?” Temat pracy, jak widać, obszerny, lecz Bartek świetnie sobie poradził, gdyż za pracę otrzymał i w tym roku nominację na posła. Obrady i wyjazd 1 czerwca 2009 do Warszawy to na pewno dla Bartka duże wyróżnienie, satysfakcja i przygoda, ponieważ sam to podkreślał, gdy po raz pierwszy mógł przekroczyć progi Sejmu jako młody poseł.

  Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

  29.04.2009.r. - 30.04.2009.r.
  Klasa III "D" Gim.
  Opiekunowie:
  P. Robert Gajewski
  P. Arkadiusz Nita


  CHEMIA DA SIĘ LUBIĆ- MAMY LAUREATA!

  W naszej szkole można polubić (z wzajemnością) nawet chemię- przedmiot uważany za wielu przez trudny. W marcu bieżącego roku szkolnego uczeń klasy 3c Michał Deja odniósł sukces, zostając laureatem (jednym z pięciu) Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. W przygotowaniu do konkursu pomagała mu nauczycielka chemii- Krystyna Kaczuba.
  Gratulacje dla Michała z życzeniami dalszych osiągnięć.

  MISTRZOWIE Z "JEDYNKI"

  17 lutego w hali sportowej ZSS nr 3 odbyły się międzypowiatowe mistrzostwa Zrzeszenia LZS w halowej piłce nożnej chłopców do lat 16. Zawody zorganizowała Rada Miejsko – Gminna LZS i Rada Powiatowa LZS. W mistrzostwach wystąpiły trzy drużyny reprezentujące : Gimnazjum w Kodrębie, Gimnazjum w Gałkowie Dużym i Gimnazjum przy ZSS nr 1 w Opocznie. Zawody rozgrywano systemem każdy z każdym.
  Wyniki
  Gimnazjum nr 1 – Gałków Duży; 8:1
  Bramki dla Opocznoa zdobyli: Patryk Pyzia, Michał Wosek po 2, Michał Guzik, Kamil Kopecki, Adrian Aleksandrowicz, Jakub Lasota.
  Gałków Duży – Kodrąb; 5:3
  Kodrąb – Gimnazjum nr 1; 2:9
  Bramki dla Opoczna zdobyli: Patryk Pyzia, Michał Wujek, Tomasz Szczepańczyk, Michał Guzik po 2, Jakub Lasota.
  Kolejność:
  1. Gimnazjum nr 1; 17:3
  2. Gałków Duży; 6:4
  3. Kodrąb; 5:14
  Drużyna z naszej szkoły wystąpiła w składzie: Mateusz Deka, Krystian Sokołowski, Dariusz Ksyta, Arkadiusz Kubiszewski, Patryk Pyzia, Mateusz Kuleta, Adrian Aleksandrowicz, Jakub Lasota, Michał Wujek, Tomasz Szczepańczyk, Micjał Guzik, Kamil Kopecki. Opiekun Artur Wojtal. Chłopcy będą reprezentowac gminę i powiat w finale wojewódzkim, który zostanie rozegrany w Rozprzy.

  MISTRZ ORTOGRAFII 2008

  Tradycją naszej szkoły stał się organizowany każdego roku konkurs ortograficzny, który ma na celu wyłonić mistrzów ortografii z Gimnazjum nr 1. W tegorocznym konkursie uczniowie musieli „stawić czoło” gżegżółce, Hucułom, halabardom, harcowaniu i wielu innym wyrazom. Najlepszymi okazali się, a ich opiekunami są:
  Maciej Gawin kl Ic; p. Urszula Niemirska – Jędrasik
  Karolina Nita kl II d; p. Barbara Gładysz - Lasota
  Sylwia Bartyzel kl III b; p. Urszula Niemirska – Jędrasik
  Gratulujemy !

  O "DRODZE DO WOLNOŚCI"

  6 listopada w Zespole Szkół Samorządowych numer 1 w Opocznie odbyła się uroczysta akademia z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami i dyrekcją szkoły wysłuchała montaży słowno-muzycznego pt. „Droga do wolności”. Była to swoista lekcja historii ukazująca długą i żmudną drogę Polaków do upragnionej wolności.
  Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie zaprezentowali
  utwory poetyckie i fragmenty prozy mówiące o blisko półtorawiecznych dążeniach kilku pokoleń Polaków do odzyskania na skutek zaborów niepodległości. Wspomnieniom historycznym towarzyszyła nie tylko poezja, ale również pieśni patriotyczne, które ukazywały rozpacz pokonanych i budziły wiarę w przyszłe zwycięstwo. Program słowno-muzyczny wywarł ogromne wrażenie na wszystkich zebranych. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli historii: Jadwigę Felis, Joannę Stępniewską i Jacka Słowikowskiego.

  SK PCK

  SK PCK działające przy naszej szkole zgromadziło w roku szkolnym 2008/2009 54 osoby. Są to uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Oprócz działań skierowanych do uczniów naszej szkoły podejmowaliśmy ostatnio działania o zasięgu pozaszkolnym.
  26 października 14 uczniów (ze szkoły podstawowej i gimnazjum) wzięło (po raz kolejny) udział w kweście ulicznej, podczas której zbierano pieniądze na działalność statutową PCK. Łącznie, podczas trwania akcji, uczniowie (wszystkich szkół biorących udział w akcji) zebrali 2.706.11 zł Pieniądze te zostaną przekazane na zakup sprzętu do szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Opiek-un SK PCK: Anna Wilk

  ROK SZKOLNY 2006/2007

  OBCHODY DNI OLIMPIJCZYKA

  Z okazji trwającego Roku Olimpijskiego w poniedziałek 9 czerwca w ZSS nr 1 w Opocznie odbył się uroczysty apel propagujący idee olimpijskie. Apel obejrzeli uczniowie wszystkich poziomów nauczania. Część artystyczną Pt. „Olimpizm- świat wartości bliskich i wielkich” wyreżyserowali nauczyciele wychowania fizycznego: Danuta Karasińska, Halina Sosnowska, Anna Katan i Sławomir Wiktorowicz. Występujący uczniowie podstawówki, gimnazjum i liceum przedstawili skróconą lekcję olimpizmu ułożoną z fragmentów pism Pierre’a de Courbertina, twórcy nowożytnego ruchu olimpijskiego. Interpretacje słowne uświetniły pokazy gimnastyczne i taneczne dziewcząt oraz chłopców ze wszystkich poziomów nauczania. Akademia odbywała się w scenerii płomieni znicza olimpijskiego i gołębi symbolizujących rozpoczęcie igrzysk olimpijskich. Podczas obchodów Dni Olimpijczyka, które zorganizował zespół nauczycieli wychowania fizycznego, ogłoszono liczne konkursy związane z tematyką olimpijską: plastyczny „Moi bohaterowie olimpijscy”, „Pekin 2008”, „Projekt maskotki olimpijskiej”; informatyczny „prezentacja multimedialna historii igrzysk olimpijskich”; literacki „Wiersz o tematyce olimpijskiej” Konkursy przeprowadzono przy współudziale nauczycieli plastyki, języka polskiego i informatyki. Laureaci poszczególnych konkursów otrzymali dyplomy i nagrody, a najlepsze prace uczniowie mogą obejrzeć na pokonkursowej wystawie, którą zorganizował Szkolny Samorząd Uczniowski Gimnazjum z pomocą nauczycieli wychowania fizycznego. Fundatorem nagród był Urząd Miasta i Gminy Opoczno.

  Gimnazjalistka z ZSS nr 1 w Opocznie laureatką
  Wojewódzkiego Konkursu Historycznego


  Agnieszka Rudzka - uczennica p. Jadwigi Felis z klasy III c Gimnazjum nr 1 w Opocznie została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Na wszystkich 3 etapach konkursu wykazała się dużą wiedzą historyczną. W dniu 16 kwietnia 2008 r. uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych połączonym z wręczeniem laureatom zaświadczeń i nagród książkowych. Zdobyty tytuł laureata konkursu historycznego zwolnił Agnieszkę z egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej co równoznaczne jest z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku-50pkt.

  Gratulujemy!
  MŁODZI POSŁOWIE Z ZSS NR 1 W OPOCZNIE

  Uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Zespół Organizacyjny Sejmu Dzieci i Młodzieży przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dwoje z nich otrzymało poselski mandat. Są to: Patrycja Stępniak – uczennica klasy pierwszej Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego oraz Bartłomiej Pawlik – uczeń klasy drugiej Gimnazjum Nr 1. Wypowiadali się w pisemnych pracach na temat kryteriów, które powinien spełniać kandydat na posła. Młodzi posłowie obradować będą w Warszawie 1 czerwca. Hasłem przewodnim XIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest: ,,Poseł moich marzeń – szkic portretu’’ . Warto wspomnieć, że to nie pierwsze poselskie mandaty, których można pogratulować młodym ludziom z naszej szkoły.


  WYKAZ PODRĘCZNIKÓW


  Aktualny wykaz podręczników zamieszczony będzie 27 czerwca 2008 r.

  "OCZAMI JEDYNKI"

  Nasza gazetka powstała w tym roku szkolnym pod opieką pani Urszuli Rudzkiej. Tworzą ją uczniowie klas II i III. Pomysł narodził się już we wrześniu, kiedy część obecnego składu redakcyjnego wróciła z obozu dziennikarskiego „Potęga Prasy”. Uczyli się na nim podstaw dziennikarstwa radiowego oraz tworzyli lokalną gazetę. Tak im się to spodobało, że postanowili rozwijać swoje zainteresowania podczas roku szkolnego. Obecnie „Oczami Jedynki” tworzy 6 osób: redaktor naczelna Sandra Sobczyk oraz redaktorzy: Kasia Szczepanik, Basia Kupis, Anna Malągiewicz, Marcin Szczurski oraz Sebastian Jakubowicz. Nad całością czuwa pani Urszula Rudzka, zaś błędy wyłapuje pani Dorota Cichańska. Jeśli chcesz do nas dołączyć, napisz: oczamijedynki@gmail.com. Miłej lektury.
  Kolejny numer można nabyć już w pierwszym tygodniu miesiąca w sklepiku szkolnym!

  Do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:

  Agnieszka Rudzka
 • biologia - opiekun p. Aneta Toporkiewicz
 • historia - opiekun p. Jadwiga Felis
 • język polski - opiekun p. Barbara Lasota
  Marcin Cichacki
 • historia - opiekun p. Joanna Stępniewska
  Anna Cieślikiewicz
 • historia - opiekun p. Robert Gajewski
  Marcin Szczurski
 • język niemiecki- opiekun p. Wioletta Rak
  Sandra Sobczyk
 • język polski - opiekun p. Dorota Cichańska

  ROK SZKOLNY 2006/2007

  NASZA POSŁANKA

  Wojewódzki Zespół Organizacyjny Sejmu Dzieci i Młodzieży 2007r. w Skierniewicach działający z upoważnienia Łódzkiego KO i przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej zorganizował, jak co roku, konkurs o uzyskanie mandatu posła na trzynastą Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Starający się o mandat posła uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pisali pracę na jeden z podanych tematów (wszystkie dotyczyły problemu globalizacji).
  W konkursie wzięli również udział uczniowie z naszej szkoły. Wśród ścisłego grona zwycięzców znalazła się uczennica z klasy III d gimnazjum Patrycja Stępniak. Opiekunką uczennicy jest p. Urszula Niemirska – Jędrasik. Patrycja napisała ciekawą pracę na temat pozytywnych i negatywnych skutków globalizacji we współczesnym świecie. W nagrodę dnia 1 czerwca 2007r . wzięła udział w obradach XIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży
  w Warszawie
  .
  W Skierniewicach 5 czerwca 2007r odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Wszyscy młodzi posłowie otrzymali upominki.
  Gratulujemy!

  PLAN ZAJĘĆ

  Jeśli chcesz sprawdzić plan zajęć to kliknij

  CICHA NOC ŚWIĘTA NOC

  We wtorek 19 grudnia 2006 roku uczniowie klas gimnazjalnych, licealnych i zawodowych wzięli udział w uroczystej Wigilii Bożego Narodzenia zorganizowanej w formie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez p. Dominika Bolka - nauczyciela religii wraz uczniami Gimnazjum nr 1 w Opocznie. Centralnym elementem uroczystości był stół nakryty białym obrusem, a na nim biały opłatek i świeca wigilijna. Uczniowie prezentowali wiersze oraz teksty podkreślające istotę Bożego Narodzenia. Całość przeplatana była śpiewem naszych najpiękniejszych kolęd. Kulminacyjnym wydarzeniem wigilii było odczytanie fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa przy zapalonej świecy oraz połamanie się opłatkiem. W drugiej części uroczystości uczniowie wysłuchali słów Jana Pawła II mówiących o poszanowaniu i wartości rodziny w życiu człowieka. Na koniec organizatorzy złożyli wszystkim obecnym życzenia zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2007. Zaproszone klasy podziękowały gromkimi brawami organizatorom za przygotowanie uroczystej wigilii.

  OCALMY PAMIĘĆ

  W poniedziałek, 30 października 2006 roku w ZSS nr 1 w Opocznie odbył się montaż słowno-muzyczny z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uczniowie przekonywali, że każdy z nas może zachować w swoich myślach i sercach, pamięć o tych, którzy odeszli. Przygotowując scenariusz nauczyciele próbowali przybliżyć wyjątkowo trudne zagadnienia, jakimi są życie, przemijanie a w końcu śmierć. Scenariusz spektaklu przygotowali: Dominik Bolek, Alina Kaźmierczyk i Urszula Dżoleva. Z inicjatywą wyszli także uczniowie, którzy sami wybrali utwory muzyczne zaprezentowane w trakcje przedstawienia. Poprzez tę starannie przygotowaną muzykę pragnęli przekazać, że w życiu najważniejsza jest miłość i szacunek dla innych. Przekonywali swoich rówieśników o tym, żeby nie wyrządzać nikomu krzywdy, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień. Niestety na jego naprawienie może być już za późno. W listopadzie w swoich wspomnieniach przywołujemy także tych, których już w śród nas nie ma. Młodzież nie zapomniała o ludziach wybitnych, którzy odeszli, ale na zawsze pozostali w ich pamięci. Dała temu dowód, prezentując fotografie i zapalając znicze. Podczas przedstawienia przytoczone były słowa Jana Pawła II, który żyje wciąż w naszych sercach. Występy młodzieży skłaniały do refleksji i zadumy, zgodnej z przesłaniem ks. Twardowskiego : „Śpieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą…”. Kwintesencją przedstawienia było przekonanie, że śmierć nie jest końcem wszystkiego . Spektakl zakończył motyw piosenki Marka Grechuty: „Ważne są tylko te dni , których jeszcze nie znamy.”

  ROK SZKOLNY 2005/2006

  "KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA"

  Różnorodność konkursów plastycznych w tym roku szkolnym była duża i każdy uczeń lubiący rysować i malować z pewnością znalazł coś dla siebie. Jednym z ciekawszych była VI edycja wojewódzkiego konkursu „Książka artystyczna” organizowana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych przez Szkołę Podstawową nr 142 w Łodzi.
  Wyjątkowość tego konkursu polega na niebanalnych wymaganiach: uczestnik wykonuje książkę - dzieło sztuki. Pod tym pojęciem mogą ukrywać się obiekty artystyczne, instalacje przestrzenne, kompozycje – zabawy z liter, przy czym tekst może ale nie musi wyrażać konkretnych treści. Konkurs rozwija aktywność twórczą i intelektualną, kształtuje poczucie, że książka jest nośnikiem tradycji, dziedzictwem kulturowym oraz dziełem sztuki. Jurorzy konkursu to artyści plastycy – wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przedstawiciele Muzeum Książki Artystycznej, przedstawiciele „Wydawnictwa Literatura”.
  Nie jest to więc zadanie łatwe, tym bardziej, że z terenu całego województwa dociera kilkaset prac, a wszystkie pomysłowe i oryginalne. Tym bardziej radosny jest fakt, że w tym roku wśród gimnazjalistów jedną z nagrodzonych jest uczennica z Opoczna. Zdobywczyni trzeciej nagrody to Joanna Kowalska z klasy III G gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie. Wykonała pracę pod opieką p. Moniki Badowskiej.
  Joanna jest utalentowana plastycznie, dużo rysuje, ale tym razem musiała wykazać się zupełnie niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Wybrała wiersz Czesława Miłosza „Schody” i przedstawiła go w formie fragmentu tajemniczego wnętrza, pełnego cieni i tekstu rozsypanego na schodach i ścianie. Gratulujemy Joannie i życzymy jej dalszych sukcesów.
  Najciekawsze prace z wystawy pokonkursowej będą pokazywane najpierw w filiach łódzkich bibliotek a potem, tak jak w zeszłym roku, pojadą na wystawę do Stuttgartu.

  "DZIEŃ MATEMATYKI"

  Dnia 22 kwietnia 2006 r. w Zespole Szkół Samorządowych nr1 w Opocznie królowała matematyka pod hasłem „Kraj bez matematyki nie wytrzymuje współzawodnictwa z tymi, którzy matematykę uprawiają”. Wszyscy przygotowywaliśmy się do tego dnia już od miesiąca. Uczniowie każdej klasy pracowali nad dwoma projektami: plakatem o treści matematycznej i prezentacją multimedialną nt. „Matematyka wokół nas”. Ponadto ogłoszono dwa konkursy: „Rebus matematyczny” i „Wielościany”. W sobotę, mimo weekendu, szare komórki dawały czadu. Uczniowie w zespołach rozwiązywali zagadki, łamigłówki i zadania logiczne. Przedstawiciele klas zmagali się z dyktandem matematycznym,
  a pozostali przygotowywali strój dla młodego matematyka, który każda z klas prezentowała na wspólnym pokazie. Podsumowanie współzawodnictwa międzyklasowego uświetniły występy młodych artystów i prezentacja prac uczniowskich. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodkie upominki od sponsorów.
  W rywalizacji klas gimnazjalnych:
  na poziomie klas pierwszych zwyciężyła klasa I E,
  na poziomie klas drugich zwyciężyła klasa II F,
  na poziomie klas trzecich zwyciężyła klasa III A,
  Mistrzem dyktanda matematycznego:
  klas pierwszych gimnazjalnych zostali: Mateusz Uraziński klasa I A, Kamil Mańkowski klasa I C,
  klas drugich gimnazjalnych: Daniel Jędrasik klasa
  II B, Aleksandra Pietras klasa II C, Małgorzata Słowikowska klasa II F,
  klas trzecich: Martyna Kuligowska klasa III A.
  W konkursie „Wielościany” wyróżnieni zostali Milena Kalinowska z klasy I E SLO, Miłosz Kalinowski z klasy III D SLO i Sebastian Karbownik z klasy III D SLO.
  Imprezę przygotowali i nad sprawnym przebiegiem czuwali wszyscy nauczyciele matematyki: Arkadiusz Felis, Grażyna Adamus, Anna Bobrowska, Marzenna Goszcz, Anna Malicka, Wiktoria Markiewicz, Janina Piekielnik, Marianna Pigułowska, Grażyna Pytlos, Joanna Spadło, Anna Wrońska
  A OTO NAJCIEKAWSZE PRACE


  JAK SIĘ NIE UZALEŻNIĆ?

  Takie pytanie postawili sobie organizatorzy montażu słwono - muzycznego "Wznieś serce nad zło", który odbył się we wtorek 28 marca w naszej szkole. Główną ideą przedstawienia było pokazanie młodym ludziom jaką pułapką są narkotyki i jak szybko można się od nich uzaleznić. Pokazanie tego programu miało na celu zmuszenie uczniów do zastanowienia sie nad kruchością życia w okresie rekolekcji wielkopostnych - zaznaczył Dominik Bolek, który wspólnie z nauczycielkami Izabelą Małochą i Aliną Kaźmierczyk przygotował przedstawienie. A wystąpili w nim uczniowie: Paulina Siwek, Anna Aleksandrowicz, Monika Rożej, Małgorzata Stępień, Sylwia Pawelec, Katarzyna Orkisz, Sandra Sobczyk, Sara Majdzińska, Aleksandra Dżoleva, Martyna Karkocha, Adrianna Duda, Daniel Kotfin, Kamil Majchrzyk, Wojtek Pietrzyk, Adrian Gierczak i Przemek Pałaszewski.

  FITNESS w JEDYNCE  21 marca (wtorek – pierwszy dzień wiosny ) w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie odbył się I MARATON FITNESS o Puchar SKS JEDYNKA – impreza była jedną z atrakcji dla młodzieży w popularnym „DNIU WAGAROWICZA”. Nowoczesne oryginalne formy ruchu, żywa muzyka, elementy tańca i aerobiku sprawiły, że impreza zamieniła się w istne show muzyczno – taneczne. Szczególną atrakcją okazały się puchary i nagrody rzeczowe tak licznie przygotowane przez organizatorów. Oprócz nagród za zwycięstwo w poszczególnych kategoriach maratonu bardzo duże emocje wywołało losowanie nagród wśród wszystkich uczestników imprezy. W konkursie wzięło udział 130 dziewcząt gimnazjum i liceum. Większość z nich wykazała się bardzo dobrą kondycją i znakomitymi umiejętnościami tanecznymi, poruszając się przez 3 godziny w rytm szybkiej muzyki ucząc się jednocześnie nowoczesnych układów choreograficznych typu HI-LO, LO-IMPACT, AERO- DANCE i STEP.
  W kategorii gimnazjum:
  I miejsce - Agata Wiśniewska – Ie
  II miejsce - Anna Aleksandrowicz – IIb
  III miejsce - Katarzyna Niemirska – Ie

  W kategorii liceum:
  I miejsce - Olga Burzyńska – Ie
  II miejsce - Magdalena Wójcik – Ie
  III miejsce - Magdalena Sosińska – Ia
  Pomysłodawczynią maratonu była Wiesława Wolska a nad sprawnym przebiegiem czuwały: p. Danuta Karasińska, p. Anna Katan, p. Magdalena Madej. Organizatorzy dziękują sponsorom za ufundowanie znakomitych nagród rzeczowych.